Blog

27. Akbank Caz Festivali’ni
Kaçırmamanız İçin 10 Sebep

Blog
27. Akbank Caz Festivali’ni Kaçırmamanız İçin 10 Sebep

04.10.2017

Yazı: Haluk Damar

1 - Gerçek bir Caz festivaline tanıklık etme fırsatı.

Günümüzde caz janrı çok geniş bir perspektifte ele alınmalı. 100 yıllık mazisi olan müzikal bir ifade biçiminin hala çok yaratıcı kalmasının en büyük sebebi hükmettiği ve beslendiği yaratım alanlarının genişliği. Akbank Caz Festivali’nin hayati öneme sahip olan bu algıyı çok iyi anladığını düşünüyorum. Çok uzaklara gitmeden 2015 yılında gerçekleşen Akbank Caz Festivali’ni göz ününe alırsak festivalde Squarepusher ve Gaslamp Killer gibi caz janrından fazlası ile beslenen harika elektronik müzik performanslarına da tanık olma fırsatını bulmuştuk. Keza 2016 yılında gerçekleşen festivalde Saul Williams hip hop ile cazı harika bir performans ile birleştirmişti. Bunun gibi örnekleri birçok defa ortaya koyabilmiş bir festival olması sebebi ile Akbank Caz Festivali, günümüzün globalleşen dünyasına ayak uydurmayı başarmış nadir caz festivallerinden birisi olarak ortaya çıkıyor.

2 - Dünyaca ünlü sanatçılarla tanışma fırsatı 

Kendimi de başında gördüğüm Akbank Caz Festivali müdavimlerinin sahnede ortaya konan performansları bir kenara bırakırsak, festival genelindeki en favori anlarının hayranı oldukları müzisyenlerle tanışma fırsatını buldukları an olduğu düşüncesindeyim. Genel itibari ile iştirak etmeye başladığım zamandan bu yana geçen süreçte dinleyici ve sanatçı arasındaki mesafeleri kaldırması ile çok dikkatimi çeken bu festivalin bu sene de aynı politikayı uygulayacağına eminim. Şahsım adına 2016 yılında gerçekleşen festivalde sahne alan Pharoah Sanders ile konser sonrası tanışma ve biraz sohbet etme fırsatı bulmuş olmam, o an itibari ile bir sonraki Akbank caz festivali için oldukça heyecanlamam sebep olmuştu.

3 - Doğru projeyi doğru sahnede izleme imkanı 

Akbank Caz Festivalinin en önemli başarılarından birisi, festival bünyesinde yer alan performansların ihtiyacına cevap verebilecek en uygun konser mekanlarını dinleyiciye sunabiliyor olması. Özellikle Türkiye genelinde çok önemli bir eksiklik olarak gördüğüm bu başırının festivale katkısının azımsanmayacak kadar büyük olduğunu düşünüyorum.

4 - Abdullah Ibrahim gibi bir caz devini canlı dinleyebilme imkanı

Günümüzde caz ile ilgili en çok unutlan kavram, caz janrının global olduğudur. Bu özel janrın beslendiği yerler bir sınır dahiline alınamaz. Cazın bu büyüsünü Güney Afrikalı efsane piyanist Abdullah Ibrahim’den daha iyi kim yansıtabilir ki? Hayata Adolphus Johannes olarak gelen, Amerikan askerlerinden kazandığı paraları caz plaklarına yatırması ile Dollar Brand lakabını alan, müzik tarihinin en narin vokallerinden birisi olan "Afrikanın narin sesi" lakaplı Bea Benjamin ile yaşadığı aşk sonrasında kariyerine Abdullah Ibrahim olarak devam eden 70 yıllık bir caz devini canlı izleyebilme fırsatı bile bu senenin Akbank Caz Festivali’ni kaçırmamak için başlı başına bir sebep.

5 - Festivalde sahne alacak müzisyenler üzerinden efsanevi plak şirketlerini algılama fırsatı

Elbette caz, derinine inmek isteyenleri çok daha fazla yaratıcılıkla yüzeye gönderen bir müzik janrı. Bu seneki Akbank Caz Festivali’nin dikkatimi çeken en önemli alt metinlerinden birisi farklı ama çok önemli plak şirketlerinin müzikal tavırlarını da dinleyiciye sunabiliyor olması. Wolfgang Muthspiel Trio bünyesinde bulunduğu harika plak şirketi ECM'in tavrını tam olarak anlayabileceğiniz bir proje olarak karşımıza gelirken, Bonobo ECM’den bir sonraki jenerasyonun efsanevi plak şirketi Ninja Tune'u temsilen festivalde sahne alıyor. Bu iki plak şirketi temelde birbirlerine oldukça zıt olsa da tarihsel bir skala adeta birbirlerinin devamı hatta tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkıyorlar. Akbank Caz Festivali’ne giderken böyle derin bir okumayı da aklınızın bir köşesinde bulundurmakta fayda var.

6 - Bir caz dinleyicisi olarak gelişme imkanı

Akbank Caz festivali daha önce de dikkat çektiğim gibi çok yönlü bir caz algısını olabilecek en doğru biçimde ortaya koyuyor. Fakat bu algının dinleyiciye direkt etki edebilmesi için olmazsa olmaz kural, sahnede gerçekleşen performansın festivalin temelinde yatan bu anlayışa yanıt vermesi. Bu perspektiften bakıldığından Akbank Caz Festivali her sene dinleyiciyi daha da güçlendiren bir festival olarak karşımıza çıkıyor. Grup Ses Beats'in yerli radyo kanallarından aldığı sampleları dans pistine fırlatması, Gaslamp Killer'ın Arif Sağ solosu çalması, Awesome Tapes From Africa'nın sadece kasetler üzerinden bir DJ performansı sergilemesi, Squarepusher'ın güçlü görselleri, Ibrahim Maalouf'un ilizyon denemeleri festivalin yakın zamanından akılda kalan, dinleyiciye meydan okuyan performanslardı. Şu unutulmamalı ki, caz janrında icracı dinleyiciye ne kadar meydan okur ise, dinleyici o kadar kazançlı çıkar.

7 - Global bir dinleyici kitlesi ile konser deneyimleme imkanı

Uzun bir periyoda yayılan Akbank Caz Festivali’nde özellikle ülkemizde çok deneyimleme imkanı bulamadığımız bir fırsat sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada caz festivallerini takip eden yabancı orijinli bir dinleyici kitlesinin bu festival özelinde varlığına ek olarak festivalde yer alan müzisyenlerin başka performanslara de katılımı ile konser öncesi ve sonrası sohbetler adeta birer minik konferansa dönüşürken, bu etkileşim İstanbul'u deneyimleme ve algılama biçimine de etki ediyor.

8 - Daniel Herkedal, Marius Neset Duo performansı 

Bu senenin çok ses getiren, yeni jenerasyon Avrupalı caz müzisyenlerinin en merak edilenlerinden birisi olan Marius Neset'in müzikal kariyerinine başından itibaren tanık olma fırsatı da bu seneki festivalin çok önemli noktalarından birisi. Django Bates'in eski öğrencilerinden olan Norveçli saksafoncu Neset, geçen sene meşhur caz plak şirketi ACT'dan çıkan Snowmelt albümü ile dikkatleri üzerine çekmesinin yanında, bu sene turladığı festivallerde yarattığı heyecan sebebi ile festivalin saklı hazinelerinden birisi olarak ortaya çıkıyor.

9 - Festival süresince farklı görsel anlatım biçimlerine tanıklık etme imkanı

Akbank Caz Festivali’nin dinleyiciye tanıdığı en özel tecrübelerden bir tanesinin, yarattığı program üzerinden hem İstanbul genelinde hem de müziğin yer aldığı sahnelerde farklı görsel anlatım dillerinin ve biçimlerinin kullamına imkan tanıyor olması olduğu kanısındayım. Kimi zaman klasik caz algısı üzerinden ilerleyen bu dil, festivalin sunduğu geniş yelpaze sayesinde caz algısının görsel boyutlarını da keşfetmeye yol açan çok nadir tecrübelerden birisini de sunuyor. Bu önermenin hafızalarda en yakın yer eden örneği Squarepusher'ın 90'lar başı New York görsel sanatını müziği ile birlikte servis ettiği harika performansı ve David Lynch presents Chrysta Bell performansları idi.

10 - Off Circuit (Yaz harici gerçekleşen) bir caz festivalini deneyimleme fırsatı 

Bir müzik festivalinin kültüre olan katkısı sadece seneler içerisindeki gelişimi ile ölçülebilir. Bu anlamda yazın gerçekleşen caz festivallerini bir adım geride buluyorum. Yaz mevsiminde turneye çıkan gruplar aynı olduğundan, Avrupa genelinde neredeyse bütün caz festivallerinde hemen hemen aynı gruplar sahne almaktadır. Bu sebeple sonbaharda gerçekleşen bir caz festivalini tecrübe etmek çok daha özeldir. (İrlanda'nın en büyük caz festivali Cork Jazz da Ekim ayında gerçekleştiğinden özel bir festivaldir) Bu tip festivaller global caz dinleyicileri için özel öneme sahiptir. Çünkü her zaman dinleyicilere hazırladıkları süprizler vardır.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
13 KAS PZT
2

21:00

Howe Gelb Piano Trio

Babylon

21:30

Ximo Tebar Quartet

Nardis

14 KAS SAL
6

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

15:00

Çay Saatinde Caz (Pera Palace Hotel Jumeirah)

Pera Palace Hotel Jumeirah

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

20:30

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası & Sibel Köse

Caddebostan Kültür Merkezi

21:00

Quincy Jones Presents Alfredo Rodríguez Trio

Babylon

21:30

Ximo Tebar Quartet

Nardis

15 KAS ÇAR
5

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Çağrı Sertel “Instant”

Akbank Sanat

20:30

Emir Ersoy Quartera Feat. Türkü Turan

Caddebostan Kültür Merkezi

21:30

Mark Guiliana Jazz Quartet

Babylon

16 KAS PER
8

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

10:00

Liselerde Caz Özel Alman Lisesi

Özel Alman Lisesi

13:00

Liselerde Caz Avusturya Lisesi

Avusturya Lisesi

18:30

Çağdaş Sanat Atölyesi / Ahmet Ilgaz - Caz Tarihi

Akbank Sanat

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

20:30

Baki Duyarlar Kemenjazz Group

Caddebostan Kültür Merkezi

21:00

Evrencan Gündüz Quintet

Moda Sahnesi

21:30

Ala.ni

Babylon

17 KAS CUM
5

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:30

Çağdaş Sanat Atölyesi / Ahmet Ilgaz - Caz Tarihi

Akbank Sanat

22:00

Sattas

Moda Sahnesi

22:30

Ephemerals

Babylon

23:59

DJ Nomad (Vulcandance / Africaine 808 / Berlin)

Babylon

18 KAS CMT
11

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

11:00

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:30

Sarkis / Su İçinde Suluboya Atölyesi (6 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:00

Çocuklarla Caz: Bir Varmış Bir Cazmış

Akbank Sanat

15:00

Swing Jazz Atölyesi / Jazz Tap Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

18:00

Sanat Deliorman & Kaan Bıyıkoğlu Duo

Akbank Sanat

19:00

Çağıl Kaya “şimdilik her şey yolunda”

Akbank Sanat

22:30

Mop Mop Feat. Anthony Joseph

Babylon

23:59

Midnight Sessions: DJ Style-Ist

Babylon

19 KAS PAZ
1

10:30

Cazlı Brunch (Tamirane)

Tamirane

20 KAS PZT
1

18:00

Kampüste Caz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (Atatürk Kültür Merkezi)

21 KAS SAL
4

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:00

Kampüste Caz İzmir Ege Üniversitesi

İzmir Ege Üniversitesi (Prof. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi)

18:30

Sakine Çil "Ai Weiwei ve Seramik Sanatı"

Akbank Sanat

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

22 KAS ÇAR
4

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:00

Kampüste Caz Eskişehir Anadolu Üniversitesi

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (Sinema Anadolu)

18:30

Prof. Dr. Taner DamcıSanatta Şişmanlık

Akbank Sanat

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

23 KAS PER
5

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:00

Kampüste Caz Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salon)

18:30

Çağdaş Sanat Atölyesi / Ahmet Ilgaz - Caz Tarihi

Akbank Sanat

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

24 KAS CUM
2

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:30

Çağdaş Sanat Atölyesi / Ahmet Ilgaz - Caz Tarihi

Akbank Sanat

25 KAS CMT
9

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

11:00

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:30

Akbank Çocuk Tiyatrosu / Goril

Akbank Sanat

11:30

Oyuncak Heykel Atölyesi (7 - 14 Yaş)

Akbank Sanat

13:15

Mozaik Heykel Atölyesi (7-14 yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:15

Miniklere Baskı Resim Atölyesi (5-8 yaş)

Akbank Sanat

17:00

Ailece Mozaik

Akbank Sanat

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

26 KAS PAZ
-
27 KAS PZT
-
28 KAS SAL
3

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:00

Kampüste Caz Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi (Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi)

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

29 KAS ÇAR
3

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:00

Kampüste Caz Mersin Üniversitesi

Mersin Üniversitesi (Uğur Oral Kültür Merkezi)

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

30 KAS PER
5

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:00

Kampüste Caz Kayseri Erciyes Üniversitesi

Kayseri Erciyes Üniversitesi (Sabancı Kültür Sitesi)

18:30

Felsefe Seminerleri DizisiBellek ve Felsefe

Akbank Sanat

18:30

Felsefe Seminerleri Dizisi: Bellek

Akbank Sanat

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

01 ARA CUM
2

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

18:00

Kampüste Caz Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi (Kültür Merkezi M Salonu)

02 ARA CMT
1

10:30 - 19:30

SergiSiyah Gürültü

Akbank Sanat

03 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun