01 Nisan Cmt
02 Nisan Paz
03 Nisan Pzt
04 Nisan Sal
05 Nisan Çar
06 Nisan Per
07 Nisan Cum
08 Nisan Cmt
09 Nisan Paz
10 Nisan Pzt
11 Nisan Sal
12 Nisan Çar
13 Nisan Per
14 Nisan Cum
15 Nisan Cmt
16 Nisan Paz
17 Nisan Pzt
18 Nisan Sal
19 Nisan Çar
20 Nisan Per
21 Nisan Cum
22 Nisan Cmt
23 Nisan Paz
24 Nisan Pzt
25 Nisan Sal
26 Nisan Çar
27 Nisan Per
28 Nisan Cum
29 Nisan Cmt
30 Nisan Paz

Akbank Sanat

Nicolas Horvath
Nicolas Horvath
Nicolas Horvath

Nicolas Horvath: Piyano

Program:

Opening of Glassworks

Dreaming awake

5 Metamorphosis

Trilogy Sonata

Paul Simon / Philip Glass : The Sound of Silence

Etudes 1 to 10

Nicolas Horvath

Sıradışı bir piyanist olan Nicolas Horvath, müzik çalışmalarına Monaco, Académie de Musique Prince Rainier III'de başladı. 16 yaşındayken, kendisini bir konserde görmüş olan Lawrence Foster, Prenses Grace Vakfı'ndan üç yıl burs temin ederek onu Aspen Müzik Şenliği'ne davet etti. Paris'te École Normale de Musique'de okuduktan sonra, çağdaş müziğe duyarlılık kazanmasını sağlayan Bruno-Léonardo Gelber ve Gérard Frémy ile üç yıl ; ayrıca Eric Heidsieck, Gabriel Tacchino, Nelson Delle-Vigne, Philippe Entremont ve Oxana Yablonskaya’yla çalıştı. Ünlü İngiliz piyanist Leslie Howard onu tanıdıktan sonra İngiltere'deki Liszt Society’de konser vermeye davet etti. Leslie Howard sayesinde, Nicolas Horvath Franz Liszt'ın eserleri üzerindeki bilgisini derinleştirdi.

Bir çağdaş müzik sevdalısı olarak, Régis Campo, Denis Levaillant, Jaan Rääts, Kazuo Missé, Thérèse Brenet, Frederick Martin’la çalışmalar yaptı. Yüzden fazla bestecinin eserlerinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi ve elliden fazla eser (konçerto, sonat, etüd, toccata, prelüd) ona adandı.

Horvath, Monte Carlo Filarmoni Orkestrası, Palm Beach Senfoni Orkestrası, Kiev Solistler Orkestrası, the Nice Ensemble Instrumental orkestralarına solistlik yaptı; Palm Beach Atlantic Piyano Festivali, Gabala Piano Festivali, BSI Monte-Carlo Music Master, Canto XL, Palais de Tokyo 2nd Season gibi etkinliklere katıldı. Neredeyse bir düzine uluslararası yarışmanın galibi olan Horvath; ünlü Minato Mirai Salonu'nda gerçekleşen Yokohama Uluslararası Yarışması'nda 4.lük ve Franz Liszt Ödülü'ne layık görüldü. Fukuoka'da Nişin-Nihon Resital Serileri’ne katılmasını sağlayan Fukuoka 2.lik ödülünü; Carnegie Hall'daki Weill Hall'de resital vermesini sağlayan American Protégé'de birincilik ödülünü kazandı.

Sanatçı, 2014'te, Leslie Howard tarafından yönetilen Monte-Carlo Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Liszt’in 5 konçertosunu orijinal bir tema ile, dünya prömiyeri olarak tek bir konserde çaldı. Franz Liszt'ın “Christus" eserini yorumladığı CD’si (Hortus Editions'da yapılmış olan eserin ilk tam kaydı) basında büyük ilgi gördü.
"Minimal Piyano Gecesi", "Komle Philip Glass piyano müziği" veya "Vexations da dahil olmak üzere Complete Erik Satie piyano müziği" gibi uzlaşmaz avangard programlar gerçekleştirdi. Satie'nin Vexations adlı eserinin 35 saatlik duraksız versiyonunu da yaptı.
Horvath aynı zamanda bir elektroakustik besteler yapan bir besteci ve ressamlar ve video sanatçılarla çalışmayı seviyor.

Sanatçı, Naxos için Philip Glass’ın tüm piyano eserlerini, Sheva Collection için de Erik Satie’nin tüm piyano eserlerini kaydetti.

Paris Filarmonie’de Ekim 2016’da verdiği resitalde, Philip Glass’ın tüm piyano eserleri 12 saatlik bir resitalde yorumladı.

Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL
Galeri
Video
  • Tarih:
  • 26.04.2017
  • Saat:
  • 20:00
  • Mekan:
  • Çok Amaçlı Salon