Seminar

Specific Applications In Contemporary Art

Seminar
Specific Applications In Contemporary Art

Seminar: Specific Applications In Contemporary Art: Context, Form And Audience Relation
Speaker: Nilüfer Ergin
About the Seminar: When the relation between artwork and space is evaluated through the space, it is observed that there is a symbiotic, transformative relationship between the meaning and form. When the artist uses the space as a context and includes the semantic and spatial memory in the work, an unbreakable bond is formed between the place where the work is located and this new situation can also transform the space with the work. In these applications, which allow the public space to assume new functions with the artwork, the audience can turn into a participant and an active relationship based on experience is established. Within the scope of the seminar, selected temporary and permanent works will be examined, the contribution of the spatial context to the conceptual and formal fiction of the work and the transformative effects it creates on the audience.

About the Speaker: 1960 Ankara’da doğdu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde öğrenim görerek 1984 yılında yüksek heykeltıraş olarak mezun oldu. Farklı dönemlerde İtalya’da açık alan heykeli üzerine akademik araştırmalar yaptı ve eğitimini sürdürdü aynı süreçte Pietrasanta’da Giorgio Angeli Heykel Atölyesi’nde taş ve mermer çalıştı. Akademik kariyerine Marmara Üniversitesi GSF Heykel Bölümü’nde 1987 yılında başladı, 1994-1999 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde daha sonra Marmara Üniversitesi’nde devam etti. Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğü ve Bölüm Başkanlığı gibi idari görevlerinin ve akademik çalışmalarının yanısıra yapıtlarıyla ulusal ve uluslararası sergilere katıldı ve açık alanda heykel uygulamaları gerçekleştirdi, ödüller aldı. Yayınlar, sempozyum, konferans ve panellerde sanat yapıtı ve kentsel mekân ilişkisi üzerine araştırmalarını derinleştirerek birçok heykel yarışmasında da jüri üyesi olarak görev yaptı. 1992-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 2009-2013 yılları arasında Kadıköy Belediyesi heykel projelerinde başkan danışmanı olarak görevlendirildi. Meslek örgütlerinde de aktif sorumluluklar üstlenen sanatçı, 1997-1999 yılları arasında Unesco AIAP Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanlığı yapmıştır.  Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde profesör olarak çalışmaktadır.

* The single course fee of the event you want to participate in the seminar series is 100 TL and tickets can only be obtained from the ticket offices. For more information: apply@curatingcontemporaryart.org

3 April 2020 Friday 20:30

Open Dıalogue Istanbul

Show on Map
Program Page
Follow Us
TR EN
Filter events by label
23 MAR MON
-
24 MAR TUE
-
25 MAR WED
-
26 MAR THU
-
27 MAR FRI
-
28 MAR SAT
-
29 MAR SUN
-
30 MAR MON
-
31 MAR TUE
-
01 APR WED
1

19:00

Concert Çağrı Sertel

Akbank Sanat Instagram

02 APR THU
-
03 APR FRI
1

19:00

Concert Barış Demirel & Efe Demiral

Akbank Sanat Instagram

04 APR SAT
-
05 APR SUN
-
06 APR MON
-
07 APR TUE
-
08 APR WED
-
09 APR THU
-
10 APR FRI
1

19:00

Concert Alp Ersönmez

Akbank Sanat Instagram

11 APR SAT
-
12 APR SUN
-

Akbank Sanat will be temporarily closed on April. You can participate different events of Akbank Sanat on our dijital platforms.


Thank you for your understanding.

Add event to your calendar

Subscribe to Newsletter