Seminer

Çağdaş Sanatta Mekâna Özgü Uygulamalar

Seminer
Çağdaş Sanatta Mekâna Özgü Uygulamalar

Seminer: Çağdaş Sanatta Mekâna Özgü Uygulamalar: Bağlam, Biçim ve İzleyici İlişkisi
Konuşmacı: Nilüfer Ergin
Seminere Dair: Mekâna özgü uygulamalar üzerinden sanat yapıtı mekân ilişkisi değerlendirildiğinde kamusal alan ya da sergi salonlarının anlam ve biçim karakteriyle yapıt arasında izleyiciyi de içine alan ve karşılıklı yarar sağlanan simbiyotik, dönüştürücü bir ilişki olduğu gözlemlenir. Sanatçının mekânı bağlam olarak kullanıp, anlam örgüsünü, mekânsal belleği yapıta dâhil etmesiyle birlikte, yapıtın yerleştiği yerle arasında kopmaz bir bağ oluşmakta, bu yeni durum mekânın da yapıtla birlikte dönüşmesini sağlayabilmektedir. Kamusal alanın yapıtla birlikte yeni işlevler üstlenmesine olanak yaratan bu uygulamalarda, izleyici katılımcıya dönüşebilmekte ve deneyime dayalı aktif bir ilişki kurulmaktadır. Seminer kapsamında, seçilen geçici ve kalıcı yapıtlar incelenecek, mekânsal bağlamın yapıtın kavramsal ve biçimsel kurgusuna katkısına ve izleyici üzerinde yarattığı dönüştürücü etkilere değinilecektir.

Konuşmacı Hakkında: 1960 Ankara’da doğdu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde öğrenim görerek 1984 yılında yüksek heykeltıraş olarak mezun oldu. Farklı dönemlerde İtalya’da açık alan heykeli üzerine akademik araştırmalar yaptı ve eğitimini sürdürdü aynı süreçte Pietrasanta’da Giorgio Angeli Heykel Atölyesi’nde taş ve mermer çalıştı. Akademik kariyerine Marmara Üniversitesi GSF Heykel Bölümü’nde 1987 yılında başladı, 1994-1999 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde daha sonra Marmara Üniversitesi’nde devam etti. Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğü ve Bölüm Başkanlığı gibi idari görevlerinin ve akademik çalışmalarının yanısıra yapıtlarıyla ulusal ve uluslararası sergilere katıldı ve açık alanda heykel uygulamaları gerçekleştirdi, ödüller aldı. Yayınlar, sempozyum, konferans ve panellerde sanat yapıtı ve kentsel mekân ilişkisi üzerine araştırmalarını derinleştirerek birçok heykel yarışmasında da jüri üyesi olarak görev yaptı. 1992-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 2009-2013 yılları arasında Kadıköy Belediyesi heykel projelerinde başkan danışmanı olarak görevlendirildi. Meslek örgütlerinde de aktif sorumluluklar üstlenen sanatçı, 1997-1999 yılları arasında Unesco AIAP Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanlığı yapmıştır.  Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde profesör olarak çalışmaktadır.

Tek seminer ücreti 100 TL. olup, katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır.
Tek seminere katılım için biletler etkinlikten bir gün öncesine kadar Açık Diyalog Istanbul hesabına ya da etkinlik günü yalnızca mekan gişelerinden nakit ödeme yapılarak temin edilebilir. Detaylı bilgi için: apply@curatingcontemporaryart.org

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
23 MAR PZT
-
24 MAR SAL
-
25 MAR ÇAR
-
26 MAR PER
-
27 MAR CUM
-
28 MAR CMT
-
29 MAR PAZ
-
30 MAR PZT
-
31 MAR SAL
-
01 NİS ÇAR
1

19:00

Konser Çağrı Sertel

Akbank Sanat Instagram

02 NİS PER
-
03 NİS CUM
1

19:00

Konser Barış Demirel & Efe Demiral

Akbank Sanat Instagram

04 NİS CMT
-
05 NİS PAZ
-
06 NİS PZT
-
07 NİS SAL
-
08 NİS ÇAR
-
09 NİS PER
-
10 NİS CUM
1

19:00

Konser Alp Ersönmez

Akbank Sanat Instagram

11 NİS CMT
-
12 NİS PAZ
-

Akbank Sanat Nisan ayında geçici olarak kapalı olacaktır. Farklı etkinliklerimizi dijital platformlarımız üzerinden deneyimleyebilirsiniz.


Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun