Seminer

Fenomenolojik Bir Sorun Olarak Kriz: Anlam, Eylem ve Olay

Seminer
Fenomenolojik Bir Sorun Olarak Kriz: Anlam, Eylem ve Olay

Konuşmacı: Emre Şan

Amacımız yönelimsellik ve epokhe eksenindeki fenomenolojik düşüncenin sadece yaşantıların içsel deneyiminin betimlemesi olmadığını, günümüzün sosyal ve kolektif fenomenlerinin kritiği için de kullanılabileceğini göstermek olacaktır. Epokhe yöntemi, doğal tavrı askıya almaya ilişkin bir eylem olarak özgürlüğe işaret eder. Husserlci anlayışın bireysel özgürlük deneyiminden kolektif bir özgürlük fikrine geçişin çağdaş felsefedeki kriz ve olay tartışmalarına yeni bir bakış açısı getirmesini sağlamaya çalışacağız. Fenomenolojik anlamda olay tarihe ve içinde ortaya çıktığı duruma bağlı olsa da, onlar tarafından belirlenemeyen ve onları aşarak tümüyle yeni bir şeyin doğuşuna yol açan bir öngörülemezlik anıdır. Dayanılmaz olanın belirmesi, verili sabit anlamların sarsılması ve zeminsizlik yeni olanakları ortaya çıkararak özneleri kurucu bir dönüşüme uğratır. Felsefi potansiyelinin derinliğine inandığımız bu dönüşümün betimlemesini öncelikle Husserl’in anlamın krizi ve Heidegger’in eylemin krizi fikirlerinden hareketle Patočka’nın insanın tarihsel varoluşunu ele aldığı heretik tarih anlayışında arayacağız.

Emre Şan lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi'nde, yüksek lisans ve doktorasını Paris 1 Panthéon Sorbonne'da tamamladı. Doktorasından sonra Ecole Normale Supérieur'de post-doktora araştırmaları yapan Emre Şan'ın fenomenolojide aşkınlık problemi üzerine yazdığı kitabı Renaud Barbaras'ın önsözü ve Institut Universitaire de France ödülüyle yayınlanmıştır (Paris, Mimesis, 2012). Ulusal ve uluslararası dergilerde ve kitap dizilerinde Türkçe, Fransızca, İngilizce ve İspanyolca makaleleri çıkan yazar, Çağdaş Fransız Felsefesi üzerine derlemeler yayınlamıştır. Cogito dergisinin yayın kurulunda yer alan yazar, L'Université Catholique de Louvain (UCL) tarafından iki yılda bir verilen Prix Mercier felsefe ödülüne layık görülmüştür. Emre Şan, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nde Doçent olarak görev yapmaktadır.

Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinden Akbank Sanat Danışma'dan temin edilebilir.

27 Şubat 2020 Perşembe 18:30

Akbank Sanat

Haritada Göster
Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
23 MAR PZT
-
24 MAR SAL
-
25 MAR ÇAR
-
26 MAR PER
-
27 MAR CUM
-
28 MAR CMT
-
29 MAR PAZ
-
30 MAR PZT
-
31 MAR SAL
-
01 NİS ÇAR
1

19:00

Konser Çağrı Sertel

Akbank Sanat Instagram

02 NİS PER
-
03 NİS CUM
1

19:00

Konser Barış Demirel & Efe Demiral

Akbank Sanat Instagram

04 NİS CMT
-
05 NİS PAZ
-
06 NİS PZT
-
07 NİS SAL
-
08 NİS ÇAR
-
09 NİS PER
-
10 NİS CUM
1

19:00

Konser Alp Ersönmez

Akbank Sanat Instagram

11 NİS CMT
-
12 NİS PAZ
-

Siz evde kalın, ama sanatsız kalmayın diye, sanatın her hali Akbank Sanat’ın dijital kanallarında. Akbank Sanat Nisan ayı boyunca geçici olarak kapalı olacaktır.


Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun