Çevirimiçi Etkinlik

Kentin Hafıza Katmanları: Kültür Belleğinin Sürdürebilirliği
Prof. Dr. Ufuk Kocabaş

Çevirimiçi Etkinlik
Kentin Hafıza Katmanları: Kültür Belleğinin Sürdürebilirliği Prof. Dr. Ufuk Kocabaş

Kentler, tarihleri boyunca uygarlıkların ve farklı kültürlerin bir arada yaşama ve çatışmalarına sahne olmuştur. Geçmişten geleceğe evrilirken oluşan çok katmanlı, çok kültürlü ve organik yapıları, özünde bin yılları barındırır. Somut ve somut olmayan kültür mirası olarak nitelediğimiz bellek, içine doğduğumuz-yaşadığımız ortamdadır ve tarafımızca olağan algılanır. Miras belleğinin sürdürülebilirliği ise “koruma-yaşatma döngüsü” ile belirlenmektedir. 

Taşınır ve taşınmaz olarak adlandırılan mirasın yaşatılması pek çok değişkene bağlıdır. Eserlerin cinsi, bulundukları ortam şartları koruma, depolama ve sergileme koşullarını doğrudan etkilemektedir. Hafıza katmanlarının en derin tabakasını oluşturan arkeolojik eserler ise gün ışığına çıkartılmalarının ardından hızlı bir bozulma ve yok oluş süreciyle karşı karşıyadır. Uygun müdahaleler, paha biçilmez mirasın sürdürülebilir korumasının anahtarıdır. 

Tek seminere katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Tek seminere katılım şartlarını öğrenmek için: apply@curatingcontemporaryart.org

Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, İstanbul Üniversitesi’nde Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanlığı ile Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Onarım Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Bilimsel çalışmaları sualtı arkeolojisi, sualtı kültürel mirasının korunması ve antik gemi yapım teknikleri üzerinde odaklanmıştır. Halen, İstanbul Üniversitesi adına, Yenikapı Batıkları Kazısı ve Konservasyon projesinin başkalığını gerçekleştirmektedir. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi ve İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. Halen, “HMS Majestic Batığı Dalış Turizmi Projesi”nde danışman olarak görev almaktadır. “Arkeolojik Sualtı Kalıntılarının Konservasyonu” ve “Geçmişe Açılan Kapı: Yenikapı Batıkları” kitaplarının yazarı; Yenikapı Batıkları, Yenikapı’nın Eski Gemileri” kitabının editörüdür.  

4 Mart 2021 Perşembe 18:00

zoom

Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
05 NİS PZT
-
06 NİS SAL
-
07 NİS ÇAR
-
08 NİS PER
2

Çevirimiçi Etkinlik III- “Jung ve Sinema"

Akbank Sanat Youtube

18:00

Seminer Stratejik Planlama ve Proje Geliştirme I - Mahir Namur

zoom

09 NİS CUM
-
10 NİS CMT
-
11 NİS PAZ
-
12 NİS PZT
-
13 NİS SAL
-
14 NİS ÇAR
-
15 NİS PER
2

18:00

Konser Bilge Günaydın Trio

Akbank Sanat Youtube

18:00

Seminer Stratejik Planlama ve Proje Geliştirme II - Mahir Namur

zoom

16 NİS CUM
-
17 NİS CMT
-
18 NİS PAZ
1

17:00

Çevirimiçi Etkinlik Sanatın Çocuk Gelişimine Katkısı Üzerine Ailelerle Sohbetler

zoom

19 NİS PZT
1

18:00

Seminer Sürdürülebilirlik ve Kültür Sanat - Özlem Ece

zoom

20 NİS SAL
-
21 NİS ÇAR
-
22 NİS PER
-
23 NİS CUM
-
24 NİS CMT
-
25 NİS PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun