SERGİ

Belirsizlik

SERGİ
Belirsizlik

Koray Tokdemir

Koray Tokdemir, disiplinler arasi bir sanatci, tasarimci ve ayni zamanda kultur & sanat kurumlari ve tasarim ofisleri ile calisan bir yonetim danismani olarak hayatini surdurmektedir. Sanat pratiginde ise psikocografya, bilinc ve norobilim alanlarinda arastirma ve uretimlerine devam etmektedir.

Cok disiplinli ozgecmisi sayesinde Istanbul da edindigi 5 yili askin calisma deneyiminin yanisira Italya, Amerika Birlesik Devletleri, Cin ve Katar ulkelerinde 10 yili askin bir sure boyunca calisma firsati yakalamistir. Cesitli uluslararasi tasarim ofislerinde calisarak genellikle sanat ve kultur alaninda yer alan bir cok projeyi hayata gecirmistir. Bu projeler arasinda cesitli muzeler, sanat galerileri, sanat depolari ve sanatci rezidans mekanlari yer almaktadir. Bunlarin yani sira Katar’da Doha Architecture Forum adinda bir ogranizasyonun kuruculugunu ustlenerek, bolgede mimarlik ve kent calismalarina dair farkindaligi artirmak amaciyla bir cok organizasyon duzenlemistir.

Turkce, Ingilizce ve Italyanca dillerine hakim olan Koray Tokdemir, ODTU’de Sehir Planlama egitimi aldiktan sonra yuksek lisansini Politecnico Di Milano’da tamamlamistir. Calisma hayati boyunca bir cok konferans ve atolye calismalarina davet edilip, konusmalar verme firsati yakalayan Koray Tokdemir, en son olarak Akbank Sanat ve Acik Diyalog Istanbul tarafindan organize edilen ‘Çağdaş Sanat ve Küratörlük Eğitim programını tamamlamıştır.

Belirsizlik

Sonu gelmeyen ve kontrol dışı bir endişe, kaygı kaynağı olarak insan hayatında yer eden belirsizlik kavramının, bilinç ve bilinçaltı üzerindeki etkisi, ancak bu kavramın temel anlamıyla idrak edilebilmesiyle anlaşılmaya başlanabilir.

Belirsizlik kavramı/durumu anlaşılabildiği ölçüde duygu dünyasi üzerindeki etkileri dizginlenebilmeye, ve bir ileri aşamada da zenginleştirici bir etmen olarak insan hayatına dahil edilmeye başlanabilir. 

Ziyaretçiyi yukarıda belirtilen farkındalık yolculuğu hakkında bir fikir edinmeye çağıran bu sergi, belirsizlik olgulari üzerinde şekillenen ve oluşumunda da belirsizligin hükmettiği bir süreç ile evrimleşen bir takım eserler aracılığıyla ziyaretçinin, bilinçalti ile daha önce kurulmamış yeni köprüler inşa etmesini ve belirsizlik kavramının bu kaçınılmaz doğası ile yüzleşebilmesini amaçlıyor. 

Evrenin düzenden düzensizliğe dogru, öngörülemez bir desende yol almasını bir yasa olarak ortaya koyan Entropi, madde temel parçacıklarının karakteristik olarak bir Dalga/Parçacık Ikilemi içerisinde bulunması, temel parçacıklara dair pozisyon ve momentum özelliklerinin aynı anda ölçümlenemeyeceğini kanıtlayan Heisenberg, Belirsizlik İlkesi ve temel parçacıkların raslantısal şekilde oluşup, kaybolabilecegini kanıtlayan Vakum Dalgalanmaları kuramları, bu sergi fikrini oluşturan belirsizlik kavramına dair en belirgin bilimsel referanslar olarak yer alıyor. 

Birinci ve ikinci kat fiziksel ve ses enstalasyonlari ve video gösterisi şeklinde dört ana bölümden oluşan serginin ilk bölümünde; serginin açılışı itibariyle açık çağrı ile belirlenmis bir sanatçı grubu tarafindan üretimine başlanan, kollektif bir etkileşim ile günden güne evrimleşerek değişen, ve son ürüne dair belirsizliğin hakim olduğu bir enstalasyon üretimi/performansı gözlemlenebilirken, bu enstalasyona Başar Ünder’e ait, ve enstalasyon mekanının ayrı noktalarından farklı şekillerde deneyimlenebilecek, kesinlesmiş bir bütünlüğe sahip olmayan bir ses enstalasyonu eşlik ediyor. Performans sürecinde oluşacak kollektif ve kompleks ilişkiler ağının temel olarak hesaplanamaz doğasına atıfta bulunan bu bölüm, performans ve enstalasyon araçlarını bir araya getiren melez bir karakterle ziyaretçiyle diyalog kurmayi amaçlıyor. 

Sergi mekanının ikinci katında ise insan bilinçalti ile yeni köprüler kurulabilmesi, bilinçsizce öne çıkarmaya çekinilinen düşünce ve hisleri anımsatma, bilinçaltının kapalı kapılarını aralayıp karşımıza çıkanlarla yüzleşebilmek için bir cesaretlenme yaşatabilmek fikri ile yola çıkan Jonah Freeman ve Justin Love sanatci ikilisinin bu sergi özelinde ürettikleri fiziksel enstalasyon ve Nohlab ekibinin, belirsizliğe dair referans alinan bilimsel kavramların bize soyut gözüken dünyası ile fiziksel gerçekligimiz arasındaki geçişliliği irdeleyen bir video projeksiyon çalisması yer almakta.

07 Temmuz 2021 Çarşamba 12:00

Akbank Sanat

Haritada Göster

Sanatçılar & Eserler

NOHLAB & CANDAŞ ŞİŞMAN

Deep Space

Video Yerleştirme

Değişken boyutlar 

2012

JUSTIN LOWE & JONAH FREEMAN

Scenario in the Shade

Video Yerleştirme ve Mekansal Enstalasyon

Değişken boyutlar 

2018

JUSTIN LOWE & JONAH FREEMAN

Stray Light Grey

Mekansal Estalasyon 

Değişken boyutlar 

2012

KORAY TOKDEMIR

Psikocografya

Mekansal Enstalasyon 

Değişken boyutlar 

2020

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
15 KAS PZT
-
16 KAS SAL
-
17 KAS ÇAR
1

Panel Sinemanın Hayat Bilgisi Dersleri: Vicdan

Akbank Sanat Youtube

18 KAS PER
-
19 KAS CUM
2

12:00

Çocuk Fırtına Çocuk

Duru Tiyatro Ataşehir Watergarden Performans Merkezi

14:00

Çocuk Fırtına Çocuk

Duru Tiyatro Ataşehir Watergarden Performans Merkezi

20 KAS CMT
-
21 KAS PAZ
-
22 KAS PZT
-
23 KAS SAL
-
24 KAS ÇAR
-
25 KAS PER
3

Seminer “Platon’da Hesaplayıcı Akıl ve Sorgulayıcı Akıl”Ömer Aygün

Akbank Sanat Youtube

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı Bir Bakış

zoom

20:30

Konser Cenk Erdoğan “OttoJazz” Ensemble

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

26 KAS CUM
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı Bir Bakış

zoom

27 KAS CMT
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı Bir Bakış

zoom

28 KAS PAZ
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı Bir Bakış

zoom

29 KAS PZT
-
30 KAS SAL
-
01 ARA ÇAR
-
02 ARA PER
-
03 ARA CUM
-
04 ARA CMT
-
05 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun