Blog

17. Akbank Kısa Film Festivali’nde neler izleyeceğiz?

Blog
17. Akbank Kısa Film Festivali’nde neler izleyeceğiz?

17.03.2021

Yazı: Cansu Çubukçu

Akbank Kısa Film Festivali; kültürlerarası yaratıcı etkileşimi arttırmak, profesyonel sinemacıları seyircisiyle buluşturmak, kısa film yapımını desteklemek ve bu konudaki yapıcı diyalogları sürdürmek gibi misyonlarla 2004 yılından beri faaliyet vererek, Türkiye’de sinema sanatı adına kısa filmde öncü bir rol oynuyor. 22 Mart - 1 Nisan tarihlerinde 17. kez düzenlenecek olan festival, uluslararası festival seçkilerinde yer alan veya gösterimi ilk defa yapılacak olan birçok filmi, çevrimiçi olarak sinema severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Toplam 2048 başvuru arasından seçilen 90 kısa ve 3 uzun metraj film, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Özel Gösterim” ve “Perspektif” bölümlerine ayrılıyor. Tüm programı buradan incelenebilen festivalin farklı kategorilerine ve bu kategorilerdeki bazı yapımlara bakalım.

Dünya’dan Kısalar kategorisi, dünyanın farklı bölgelerinden başvuran ve ön değerlendirme sonucu finale kalan filmlerden oluşuyor. Fransa’dan Bastien Dubois’nin Souvenir Souvenir’i ile Joseph Catté’nin Ad Lib’i, Filipinler’den Joanne Cesario’nun Here, Here’ı, ABD’den Zach Woods imzalı David, Ali Asgari’nin İran-Fransa ortak yapımı Witness’ı, Aylin Gökmen’in İsviçre-Portekiz ortak yapımı Spirits and Rocks: an Azorean Myth’i, William Hong-xiao Wei’nin İngiltere-Çin ortak yapımı Green Thoughts’u, İzlanda’dan Brusi Olason’un Dalia’sı, Mahdi Fleifel imzalı İngiltere, Danimarka, Lübnan ortak yapımı 3 Logical Exits, Avusturya’dan Raphaela Schmid’in Fish Like Us’ı, Sameh Alaa imzalı Mısır, Fransa, Belçika, Katar ortak yapımı I am afraid to forget your face, Katar’dan A. J. Al-Thani imzalı The Black Veil, Vietnam’dan Phạm Ngọc Lân imzalı The Unseen River ve Belçika’dan Leonardo van Dijl’in Stephanie’si bu kategoride yer alan yapımlar.

Festival Kısaları kategorisi ise ulusal yarışma finalistlerinin filmlerini bir araya getiriyor. Ceylan Özgün Özçelik’in Ankebût’u, Mahsum Taşkın’ın Binbir Gece’si, Zeynep Dilan Süren imzalı Büyük İstanbul Depresyonu, Onur Güler’in Yara’sı, Esme Madra imzalı Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi, Murat Uğurlu’nun Tapınak’ı, Öykü Orhan’ın Paydos’u,  Ayris Alptekin’in Ondan Bahsetmiyorum’u, Serhat Karaaslan’ın Suçlular’ı, Emre Sert & Gözde Yetişkin imzalı Kısmet, Gökalp Gönen imzalı Lal, Engin Erden’in Ahtapot’u, Haydar Taştan imzalı Cengiz ve Muhammed Günaydın imzalı Dur Bak Dinle Geç bu kategoride yarışacak filmler. 

Uzun metraj yapımlarını kısa filmlerden elde ettiği bilgi ve başarı birikimleri ile donatan yönetmenlerin konuk edildiği Kısadan Uzuna bölümünde, bu sene Erdem Tepegöz ağırlanıyor. Tepegöz’ün Kafes, Mutlu Son, Değneksiz Sahne Işıkları adlı kısaları ve Altın Portakal dahil 20’yi aşkın ödüle layık görülen uzun metrajı Zerre de festival programında yer alıyor. Ali Tanrıverdi’nin kaleme aldığı Mutlu Son, sinema tarihinde yıllardır lüzumsuzca tartışılan “sanat filmi mi, gişe filmi mi?” sorusundan yola çıkıyor. Zerre ise, küçük kızı ve annesiyle büyük şehirde kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadının rutin mücadelesini izliyor. 

Uzun soluklu kariyer yolculuğunda edindiği deneyim yelpazesini paylaşması için, 1992 yılında Toto lé Heros (Toto the Hero) ile En İyi Yabancı Film dalında César ödülüne layık görülen Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael, Deneyim bölümünün konuğu. Kendisinin È pericoloso sporgersi ve The Shape kısaları program dahilinde. 1985 yapımı È pericoloso sporgersi, imkânsız bir seçim yapmak zorunda bırakılan küçük bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Yönetmenin kısalarının yanısıra gösterilecek The Brand New Testament adlı uzun metrajı da festivalde bir nostalji rüzgârı estirecek.

Festivalin Perspektif bölümü ise, yeni yerli ve yabancı yapımlardan bir potpori oluşturarak farklı türler, farklı kültürler ve farklı konular ile çeşitliliği öne çıkarıyor. Örneğin Alman-Dominik asıllı Sylvie Weber’in The Prophetess adlı drama kurgusu, fiziksel ve psikolojik travmalarla büyüyen Furaha ve Venantie adlı iki kardeşin yaşantısını konu ediyor. Deniz Telek’in yönetmen koltuğunda oturduğu Anuş da köylerdeki eğitim sorunlarını, yeni atanmış bir öğretmen ve okul çağındaki küçük bir kız üzerinden aktarıyor.

Dünya sinemasında bu sene Uzak Doğu’yu odağına alan Özel Gösterim Bölümü, bu bölgede yapılan filmlerden bir seçkiye yer verirken, dünya sinemasındaki yakın zaman yapımlarını göstermeye de devam ediyor. Weijia Ma’nın pek çok uluslararası festivalde ödül toplayan animasyon kısası Step into the River, Çin’in çok tartışılan tek çocuk politikasını, şiirsel bir kurguyla yapılandırıyor. Vietnam’ın modern feminist sinemasında önemli bir isim olan genç yönetmen Linh Duong’un A Trip to Heaven’ı, 50 yaşındaki bir kadının tuhaf bir otobüs yolculuğunda lise aşkına rastlaması üzerinden muzip bir hikâye anlatıyor. 

Belgesel dalında başarıya imza atan yönetmenlerin ağırlandığı Belgesel Sinema bölümünde bu sene Rok Biček aramızda olacak. Biček, zihinsel engelle mücadele eden bir ailede büyüyen Matej’i 10 sene boyunca takip edince, ortaya kendi deyimiyle “hayatın kendisiyle şekillenen” bir yaşam öyküsü ve eşi benzeri olmayan bir belgesel eseri ortaya çıkıyor. 

Son olarak festivalin Forum bölümünde, kısa filmlerin proje aşamasından desteklenmesine yönelik bir kısa film senaryo yarışması ve eğitimler düzenleniyor. Bu yıl 687 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo belirlenecek. 

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
28 KAS PZT
-
29 KAS SAL
-
30 KAS ÇAR
1

18:30

Seminer Tasarım Hayatın Neresinde?

Akbank Sanat

01 ARA PER
-
02 ARA CUM
-
03 ARA CMT
2

13:00

Çocuk Kiwi ve Strit Animasyon Filmleri

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Kevin Spencer ile Sihirbazlık Gösterisi

Akbank Sanat

04 ARA PAZ
-
05 ARA PZT
-
06 ARA SAL
-
07 ARA ÇAR
1

18:30

Söyleşi Digital Serendipity: Sanatçı Konuşmaları Serisi - 1

Akbank Sanat

08 ARA PER
1

18:30

Seminer Tarihsel Ontoloji Olarak Kritik - Ferda Keskin

Akbank Sanat

09 ARA CUM
-
10 ARA CMT
2

12:00

Çocuk Gizli Hazine

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Aridu - İnteraktif Çocuk Oyunu

Akbank Sanat

11 ARA PAZ
-
12 ARA PZT
-
13 ARA SAL
-
14 ARA ÇAR
-
15 ARA PER
-
16 ARA CUM
-
17 ARA CMT
1

15:00

Tiyatro Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

18 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun