Blog

17. Akbank Kısa Film Festivali’nde neler izleyeceğiz?

Blog
17. Akbank Kısa Film Festivali’nde neler izleyeceğiz?

17.03.2021

Yazı: Cansu Çubukçu

Akbank Kısa Film Festivali; kültürlerarası yaratıcı etkileşimi arttırmak, profesyonel sinemacıları seyircisiyle buluşturmak, kısa film yapımını desteklemek ve bu konudaki yapıcı diyalogları sürdürmek gibi misyonlarla 2004 yılından beri faaliyet vererek, Türkiye’de sinema sanatı adına kısa filmde öncü bir rol oynuyor. 22 Mart - 1 Nisan tarihlerinde 17. kez düzenlenecek olan festival, uluslararası festival seçkilerinde yer alan veya gösterimi ilk defa yapılacak olan birçok filmi, çevrimiçi olarak sinema severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Toplam 2048 başvuru arasından seçilen 90 kısa ve 3 uzun metraj film, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Özel Gösterim” ve “Perspektif” bölümlerine ayrılıyor. Tüm programı buradan incelenebilen festivalin farklı kategorilerine ve bu kategorilerdeki bazı yapımlara bakalım.

Dünya’dan Kısalar kategorisi, dünyanın farklı bölgelerinden başvuran ve ön değerlendirme sonucu finale kalan filmlerden oluşuyor. Fransa’dan Bastien Dubois’nin Souvenir Souvenir’i ile Joseph Catté’nin Ad Lib’i, Filipinler’den Joanne Cesario’nun Here, Here’ı, ABD’den Zach Woods imzalı David, Ali Asgari’nin İran-Fransa ortak yapımı Witness’ı, Aylin Gökmen’in İsviçre-Portekiz ortak yapımı Spirits and Rocks: an Azorean Myth’i, William Hong-xiao Wei’nin İngiltere-Çin ortak yapımı Green Thoughts’u, İzlanda’dan Brusi Olason’un Dalia’sı, Mahdi Fleifel imzalı İngiltere, Danimarka, Lübnan ortak yapımı 3 Logical Exits, Avusturya’dan Raphaela Schmid’in Fish Like Us’ı, Sameh Alaa imzalı Mısır, Fransa, Belçika, Katar ortak yapımı I am afraid to forget your face, Katar’dan A. J. Al-Thani imzalı The Black Veil, Vietnam’dan Phạm Ngọc Lân imzalı The Unseen River ve Belçika’dan Leonardo van Dijl’in Stephanie’si bu kategoride yer alan yapımlar.

Festival Kısaları kategorisi ise ulusal yarışma finalistlerinin filmlerini bir araya getiriyor. Ceylan Özgün Özçelik’in Ankebût’u, Mahsum Taşkın’ın Binbir Gece’si, Zeynep Dilan Süren imzalı Büyük İstanbul Depresyonu, Onur Güler’in Yara’sı, Esme Madra imzalı Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi, Murat Uğurlu’nun Tapınak’ı, Öykü Orhan’ın Paydos’u,  Ayris Alptekin’in Ondan Bahsetmiyorum’u, Serhat Karaaslan’ın Suçlular’ı, Emre Sert & Gözde Yetişkin imzalı Kısmet, Gökalp Gönen imzalı Lal, Engin Erden’in Ahtapot’u, Haydar Taştan imzalı Cengiz ve Muhammed Günaydın imzalı Dur Bak Dinle Geç bu kategoride yarışacak filmler. 

Uzun metraj yapımlarını kısa filmlerden elde ettiği bilgi ve başarı birikimleri ile donatan yönetmenlerin konuk edildiği Kısadan Uzuna bölümünde, bu sene Erdem Tepegöz ağırlanıyor. Tepegöz’ün Kafes, Mutlu Son, Değneksiz Sahne Işıkları adlı kısaları ve Altın Portakal dahil 20’yi aşkın ödüle layık görülen uzun metrajı Zerre de festival programında yer alıyor. Ali Tanrıverdi’nin kaleme aldığı Mutlu Son, sinema tarihinde yıllardır lüzumsuzca tartışılan “sanat filmi mi, gişe filmi mi?” sorusundan yola çıkıyor. Zerre ise, küçük kızı ve annesiyle büyük şehirde kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadının rutin mücadelesini izliyor. 

Uzun soluklu kariyer yolculuğunda edindiği deneyim yelpazesini paylaşması için, 1992 yılında Toto lé Heros (Toto the Hero) ile En İyi Yabancı Film dalında César ödülüne layık görülen Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael, Deneyim bölümünün konuğu. Kendisinin È pericoloso sporgersi ve The Shape kısaları program dahilinde. 1985 yapımı È pericoloso sporgersi, imkânsız bir seçim yapmak zorunda bırakılan küçük bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Yönetmenin kısalarının yanısıra gösterilecek The Brand New Testament adlı uzun metrajı da festivalde bir nostalji rüzgârı estirecek.

Festivalin Perspektif bölümü ise, yeni yerli ve yabancı yapımlardan bir potpori oluşturarak farklı türler, farklı kültürler ve farklı konular ile çeşitliliği öne çıkarıyor. Örneğin Alman-Dominik asıllı Sylvie Weber’in The Prophetess adlı drama kurgusu, fiziksel ve psikolojik travmalarla büyüyen Furaha ve Venantie adlı iki kardeşin yaşantısını konu ediyor. Deniz Telek’in yönetmen koltuğunda oturduğu Anuş da köylerdeki eğitim sorunlarını, yeni atanmış bir öğretmen ve okul çağındaki küçük bir kız üzerinden aktarıyor.

Dünya sinemasında bu sene Uzak Doğu’yu odağına alan Özel Gösterim Bölümü, bu bölgede yapılan filmlerden bir seçkiye yer verirken, dünya sinemasındaki yakın zaman yapımlarını göstermeye de devam ediyor. Weijia Ma’nın pek çok uluslararası festivalde ödül toplayan animasyon kısası Step into the River, Çin’in çok tartışılan tek çocuk politikasını, şiirsel bir kurguyla yapılandırıyor. Vietnam’ın modern feminist sinemasında önemli bir isim olan genç yönetmen Linh Duong’un A Trip to Heaven’ı, 50 yaşındaki bir kadının tuhaf bir otobüs yolculuğunda lise aşkına rastlaması üzerinden muzip bir hikâye anlatıyor. 

Belgesel dalında başarıya imza atan yönetmenlerin ağırlandığı Belgesel Sinema bölümünde bu sene Rok Biček aramızda olacak. Biček, zihinsel engelle mücadele eden bir ailede büyüyen Matej’i 10 sene boyunca takip edince, ortaya kendi deyimiyle “hayatın kendisiyle şekillenen” bir yaşam öyküsü ve eşi benzeri olmayan bir belgesel eseri ortaya çıkıyor. 

Son olarak festivalin Forum bölümünde, kısa filmlerin proje aşamasından desteklenmesine yönelik bir kısa film senaryo yarışması ve eğitimler düzenleniyor. Bu yıl 687 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo belirlenecek. 

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
15 TEM PZT
1

20:00

Seminer Sanat ve Çocuklar Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

16 TEM SAL
2

19:00

Film Akbank 20. Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta (16 Temmuz)

Akbank Sanat

20:00

Seminer Sanat ve Çocuklar Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

17 TEM ÇAR
1

20:00

Seminer Sanat ve Çocuklar Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

18 TEM PER
1

20:00

Seminer Sanat ve Çocuklar Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

19 TEM CUM
-
20 TEM CMT
2

10:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış (Malatya - 1. Grup)

Malatya

14:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış (Malatya - 2. Grup)

Malatya

21 TEM PAZ
2

10:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış (Malatya - 1. Grup)

Malatya

13:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış (Malatya - 2. Grup)

Malatya

22 TEM PZT
-
23 TEM SAL
1

18:00

Film Akbank 20. Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta (23 Temmuz)

Akbank Sanat

24 TEM ÇAR
-
25 TEM PER
-
26 TEM CUM
-
27 TEM CMT
-
28 TEM PAZ
-
29 TEM PZT
-
30 TEM SAL
-
31 TEM ÇAR
-
01 AĞU PER
-
02 AĞU CUM
-
03 AĞU CMT
-
04 AĞU PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun