Blog

17. Akbank Kısa Film Festivali’nde neler izleyeceğiz?

Blog
17. Akbank Kısa Film Festivali’nde neler izleyeceğiz?

17.03.2021

Yazı: Cansu Çubukçu

Akbank Kısa Film Festivali; kültürlerarası yaratıcı etkileşimi arttırmak, profesyonel sinemacıları seyircisiyle buluşturmak, kısa film yapımını desteklemek ve bu konudaki yapıcı diyalogları sürdürmek gibi misyonlarla 2004 yılından beri faaliyet vererek, Türkiye’de sinema sanatı adına kısa filmde öncü bir rol oynuyor. 22 Mart - 1 Nisan tarihlerinde 17. kez düzenlenecek olan festival, uluslararası festival seçkilerinde yer alan veya gösterimi ilk defa yapılacak olan birçok filmi, çevrimiçi olarak sinema severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Toplam 2048 başvuru arasından seçilen 90 kısa ve 3 uzun metraj film, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Özel Gösterim” ve “Perspektif” bölümlerine ayrılıyor. Tüm programı buradan incelenebilen festivalin farklı kategorilerine ve bu kategorilerdeki bazı yapımlara bakalım.

Dünya’dan Kısalar kategorisi, dünyanın farklı bölgelerinden başvuran ve ön değerlendirme sonucu finale kalan filmlerden oluşuyor. Fransa’dan Bastien Dubois’nin Souvenir Souvenir’i ile Joseph Catté’nin Ad Lib’i, Filipinler’den Joanne Cesario’nun Here, Here’ı, ABD’den Zach Woods imzalı David, Ali Asgari’nin İran-Fransa ortak yapımı Witness’ı, Aylin Gökmen’in İsviçre-Portekiz ortak yapımı Spirits and Rocks: an Azorean Myth’i, William Hong-xiao Wei’nin İngiltere-Çin ortak yapımı Green Thoughts’u, İzlanda’dan Brusi Olason’un Dalia’sı, Mahdi Fleifel imzalı İngiltere, Danimarka, Lübnan ortak yapımı 3 Logical Exits, Avusturya’dan Raphaela Schmid’in Fish Like Us’ı, Sameh Alaa imzalı Mısır, Fransa, Belçika, Katar ortak yapımı I am afraid to forget your face, Katar’dan A. J. Al-Thani imzalı The Black Veil, Vietnam’dan Phạm Ngọc Lân imzalı The Unseen River ve Belçika’dan Leonardo van Dijl’in Stephanie’si bu kategoride yer alan yapımlar.

Festival Kısaları kategorisi ise ulusal yarışma finalistlerinin filmlerini bir araya getiriyor. Ceylan Özgün Özçelik’in Ankebût’u, Mahsum Taşkın’ın Binbir Gece’si, Zeynep Dilan Süren imzalı Büyük İstanbul Depresyonu, Onur Güler’in Yara’sı, Esme Madra imzalı Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi, Murat Uğurlu’nun Tapınak’ı, Öykü Orhan’ın Paydos’u,  Ayris Alptekin’in Ondan Bahsetmiyorum’u, Serhat Karaaslan’ın Suçlular’ı, Emre Sert & Gözde Yetişkin imzalı Kısmet, Gökalp Gönen imzalı Lal, Engin Erden’in Ahtapot’u, Haydar Taştan imzalı Cengiz ve Muhammed Günaydın imzalı Dur Bak Dinle Geç bu kategoride yarışacak filmler. 

Uzun metraj yapımlarını kısa filmlerden elde ettiği bilgi ve başarı birikimleri ile donatan yönetmenlerin konuk edildiği Kısadan Uzuna bölümünde, bu sene Erdem Tepegöz ağırlanıyor. Tepegöz’ün Kafes, Mutlu Son, Değneksiz Sahne Işıkları adlı kısaları ve Altın Portakal dahil 20’yi aşkın ödüle layık görülen uzun metrajı Zerre de festival programında yer alıyor. Ali Tanrıverdi’nin kaleme aldığı Mutlu Son, sinema tarihinde yıllardır lüzumsuzca tartışılan “sanat filmi mi, gişe filmi mi?” sorusundan yola çıkıyor. Zerre ise, küçük kızı ve annesiyle büyük şehirde kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadının rutin mücadelesini izliyor. 

Uzun soluklu kariyer yolculuğunda edindiği deneyim yelpazesini paylaşması için, 1992 yılında Toto lé Heros (Toto the Hero) ile En İyi Yabancı Film dalında César ödülüne layık görülen Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael, Deneyim bölümünün konuğu. Kendisinin È pericoloso sporgersi ve The Shape kısaları program dahilinde. 1985 yapımı È pericoloso sporgersi, imkânsız bir seçim yapmak zorunda bırakılan küçük bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Yönetmenin kısalarının yanısıra gösterilecek The Brand New Testament adlı uzun metrajı da festivalde bir nostalji rüzgârı estirecek.

Festivalin Perspektif bölümü ise, yeni yerli ve yabancı yapımlardan bir potpori oluşturarak farklı türler, farklı kültürler ve farklı konular ile çeşitliliği öne çıkarıyor. Örneğin Alman-Dominik asıllı Sylvie Weber’in The Prophetess adlı drama kurgusu, fiziksel ve psikolojik travmalarla büyüyen Furaha ve Venantie adlı iki kardeşin yaşantısını konu ediyor. Deniz Telek’in yönetmen koltuğunda oturduğu Anuş da köylerdeki eğitim sorunlarını, yeni atanmış bir öğretmen ve okul çağındaki küçük bir kız üzerinden aktarıyor.

Dünya sinemasında bu sene Uzak Doğu’yu odağına alan Özel Gösterim Bölümü, bu bölgede yapılan filmlerden bir seçkiye yer verirken, dünya sinemasındaki yakın zaman yapımlarını göstermeye de devam ediyor. Weijia Ma’nın pek çok uluslararası festivalde ödül toplayan animasyon kısası Step into the River, Çin’in çok tartışılan tek çocuk politikasını, şiirsel bir kurguyla yapılandırıyor. Vietnam’ın modern feminist sinemasında önemli bir isim olan genç yönetmen Linh Duong’un A Trip to Heaven’ı, 50 yaşındaki bir kadının tuhaf bir otobüs yolculuğunda lise aşkına rastlaması üzerinden muzip bir hikâye anlatıyor. 

Belgesel dalında başarıya imza atan yönetmenlerin ağırlandığı Belgesel Sinema bölümünde bu sene Rok Biček aramızda olacak. Biček, zihinsel engelle mücadele eden bir ailede büyüyen Matej’i 10 sene boyunca takip edince, ortaya kendi deyimiyle “hayatın kendisiyle şekillenen” bir yaşam öyküsü ve eşi benzeri olmayan bir belgesel eseri ortaya çıkıyor. 

Son olarak festivalin Forum bölümünde, kısa filmlerin proje aşamasından desteklenmesine yönelik bir kısa film senaryo yarışması ve eğitimler düzenleniyor. Bu yıl 687 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo belirlenecek. 

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
18 EYL PZT
-
19 EYL SAL
-
20 EYL ÇAR
-
21 EYL PER
1

18:30

Söyleşi Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi Sergi Konuşmaları: "Spinoza'ya Saygı"

Akbank Sanat

22 EYL CUM
-
23 EYL CMT
1

20:30

Konser Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe

Müze Gazhane

24 EYL PAZ
3

11:00

Konser Yarkın Duo (Nağme Yarkın & Baturay Yarkın)

Sakıp Sabancı Müzesi

14:00

Söyleşi fugamundi x Mert Pekduraner Caz Dinleme Kulübü

Bant Mag. Havuz / Bina

19:00

Atölye Jazz-hop Junction: Da Poet ile Beatmaking Atölyesi

Kolektif House Moda

25 EYL PZT
1

21:00

Konser Al Di Meola

AKM Tiyatro Salonu

26 EYL SAL
2

19:00

Konser Kâmil Özler Trio & Yasemin Özler

Akbank Sanat

20:00

Konser Sub-Rehavi

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

27 EYL ÇAR
4

19:00

Konser Yumi Ito

Akbank Sanat

20:00

Konser Neşet Ruacan, Cem Tuncer, Yarkın Tuncer

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

20:30

Konser Mert Pekduraner

Çevre Tiyatrosu / Semaver Kumpanya

22:00

Konser KAM x Yasemin Mori

Bova

28 EYL PER
1

21:00

Konser All Night Jazz: BOSQ, Zeynep Erbay, Recep Şencan

Frankhan

29 EYL CUM
2

20:30

Konser Terence Blanchard featuring the E-Collective with Turtle Island Quartet

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

22:00

Konser Ayyuka

Babylon

30 EYL CMT
6

11:00

Atölye Çılgın Çocuk Orkestrası

Akbank Sanat

16:00

Söyleşi Türkiye Caz Ağı Paneli: Müzik Yoluyla Mekânı Kavramak

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

19:00

Konser Hend

North Studio

20:00

Söyleşi Caz'ın Kıtaları

Outro Record Store

22:00

Konser Gabi Hartmann

Babylon

22:00

Konser LoftCaz Plak Seçkisi

Outro Record Store

01 EKİ PAZ
2

18:30

Konser İdil Naz Dönmez & Rüzgar Yıldırım

Alan Kadıköy Amfi Tiyatro

20:30

Konser Ozan Musluoğlu Quartet ft. Kerem Görsev

Alan Kadıköy

02 EKİ PZT
1

20:30

Konser Lakecia Benjamin “Phoenix”

Ses Tiyatrosu

03 EKİ SAL
3

19:00

Konser Wayne Shorter Anısına

Akbank Sanat

20:00

Konser Şevket Akıncı, Mehmet Korkmaz, İlhami Tunç Gençer

Arter

20:30

Konser Sissoko / Segal / Parisien / Peirani “Les Egarés”

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

04 EKİ ÇAR
4

18:30

Konser Onur Çalışkan

CoBAC Workspace Terrace Garden

19:00

Konser Zoe Rahman Trio "Colour of Sound"

Akbank Sanat

21:30

Konser Immanuel Wilkins Trio

Babylon

21:30

Konser Tribute to Ella & Louis

Nardis Jazz Club

05 EKİ PER
2

19:00

Konser Bulut Gülen “Bosphorus Train”

Akbank Sanat

21:30

Konser Hidden Orchestra

Babylon

06 EKİ CUM
2

20:30

Konser Ladies and New Standards

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

22:00

Konser Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin & Friends

Babylon

07 EKİ CMT
4

11:00

Atölye Çılgın Çocuk Orkestrası

Akbank Sanat

15:00

Söyleşi Afro-Cuban Jazz: Tarihi ve Bugünü

Akbank Sanat

20:30

Konser Tord Gustavsen Trio

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

22:00

Konser Erik Truffaz "Rollin’ & Clap!"

Babylon

08 EKİ PAZ
3

11:30

Konser Cazlı Brunch

Serenita, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Lokali

16:00

Konser Alara Tütüncü Duo

MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

19:00

Konser Seçil Akmirza & Alp Ersönmez Band

Bizim Tepe

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun