Blog

2020’de Cazseverleri Neler Bekliyor?

Blog
2020’de Cazseverleri Neler Bekliyor?

31.01.2020

Yazı: Cem Kayıran

Yeni yıla girerken, 2019’u farklı açılarıyla ele aldık. Peki 2020’de caz dünyasında bizi neler bekliyor?

Avishai Cohen, 50. yaşı şerefine 50 ülkede

Kariyeri boyunca Herbie Hancock, Chick Corea ve Alicia Keys gibi isimlerle birlikte çalışan, Down Beat Magazine tarafından “20. yüzyılın ilham verici 100 basçısı” arasında gösterilen İsrailli besteci ve müzisyen Avishai Cohen, yeryüzünde geçireceği 50. yılı kutlamak için özel bir yol bulmuş. 50 ülkede 50 konserden oluşacak bir turne için kolları sıvayan Cohen, hazırladığı web sitesiyle dünyanın dört bir yanındaki müzisyenlere de çağrıda bulunuyor. 50:50:50 projesinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni Carla Bley albümü: “Life Goes On”

Fusion ve serbest caz akımlarının 1960’lardan bu yana en üretken figürlerinden biri olan Amerikalı piyanist ve besteci Carla Bley, Steve Swallow ve Andy Sheppard’la oluşturduğu üçlüsüyle yeni bir albüm yayınlıyor. Birlikte 25 yıldır müzik yapan üçlünün Manfred Eicher prodüktörlüğünde 2019 baharında kaydedilen Life Goes On albümü ECM Records etiketiyle 14 Şubat’ta raflarda olacak.

Jimmy Katz’ın fotoğraf kitabı “Closed Session”

New York caz sahnesinin yakın geçmişini belgeleyen fotoğraflarıyla tanınan Jimmy Katz’ın bir süredir farklı ülkeleri gezen sergisi Closed Session’ın kitaplaştırılmış versiyonu, 17 Mart’ta Milano merkezli yayınevi Silvana Editoriale’den çıkıyor. Şehrin en önemli kültürel değerlerinden biri olan caz müziğini görselleştiren Closed Session’da Katz’ın kadrajına Pat Metheny, Miles Davis, Ray Charles gibi efsaneler giriyor.

Akbank Caz Festivali 30 yaşında

Türkiye’nin en uzun geçmişe sahip caz festivali olan Akbank Caz Festivali, 2020’de tam 30. kez düzenlenecek. Geride kalan yıllarda kapsama alanını iyice genişletip İstanbul’un dört bir ucuna uzanan festivalin 30. yılı, özel konuklarla dolu bir programla dinleyiciyi karşılayacak. Festivalin 2019 programında ağırladığı isimler arasında Louis Sclavis Quartet, KOKOROKO, Charles Lloyd Sky Trio ve Maisha gibi farklı akım ve jenerasyonlardan müzisyenler bulundu.

24 Blue Note klasiği yeniden plak formatında basılıyor

2019’da 80. yaşını kutlayan ilham verici plak şirketi Blue Note, kutlamalar kapsamında başlattığı Tone Poet Audiophile Vinyl Reissue Series projesini bu yıl da sürdüreceğini duyurdu. Diskografisinden kimi klasikleri ve döneminde yeterli ilgiyi görmediği düşünülen albümleri yeniden plak formatında basan Blue Note’un reissue serisi, yıl boyunca her ay iki albümle devam edecek. Seri kapsamında 2020’de yayınlanacak 24 albüm arasında 1962 tarihli Duke Ellington albümü Money Jungle, Donald Byrd’ün bu yıl 60 yaşına girecek albümü Byrd In Flight ve caz tarihinin en özel ekiplerinden Art Blakey & The Jazz Messengers’ın Roots & Herbs albümü var.

Pixar’ın beklenen caz filmi “Soul”

New York’un köklü caz kültüründen ilham alarak hazırlanan yeni Pixar animasyonu Soul, 2020’nin merak uyandıran caz filmleri arasında. Yaz aylarında vizyona girecek fantastik film, caz müzisyeni olma hayali kuran bir müzik öğretmenini merkezine alıyor. Jamie Foxx, Questlove, Tina Fey gibi isimleri seslendirme kadrosunda derleyen filmin önemli mekânlarından biri New York’un ünlü caz kulübü Half Note Club olacak.

Gregory Porter dönüyor

2014 ve 2017’de kazandığı Grammy ödülleriyle yalnızca caz sahnesinde değil global müzik dünyasında büyük yankı uyandıran Gregory Porter, altıncı stüdyo albümüyle 2020’de de adını sıklıkla anacağımız müzisyenlerden biri olacak. Decca Records ve Blue Note ortaklığıyla yayınlanacak yeni albümün ismi All Rise. 10 kişilik bir koro ve Londra Senfoni Orkestrası’nın yaylı dörtlüsünün de Porter ve ekibine eşlik ettiği albümle buluşma tarihimiz 17 Nisan. Porter’ın 5-10 Mayıs’ta gerçekleşecek İngiltere’nin prestijli caz festivali Cheltenham Jazz Festival’da konuk küratör olduğuna da hatırlatalım.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
19 EKİ PZT
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

20 EKİ SAL
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

21 EKİ ÇAR
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

22 EKİ PER
2

17:00

Seminer Müdahale olarak küratörlük

Akbank Sanat Youtube

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

23 EKİ CUM
-
24 EKİ CMT
-
25 EKİ PAZ
-
26 EKİ PZT
-
27 EKİ SAL
-
28 EKİ ÇAR
1

Seminer Farklılaşma Hareketi Olarak Yaşam

Akbank Sanat Youtube

29 EKİ PER
-
30 EKİ CUM
-
31 EKİ CMT
-
01 KAS PAZ
-
02 KAS PZT
-
03 KAS SAL
-
04 KAS ÇAR
-
05 KAS PER
1

17:00

Seminer Yapıt, tekillik ve yorum

Akbank Sanat Youtube

06 KAS CUM
-
07 KAS CMT
-
08 KAS PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun