Blog

Akbank Caz Festivali’nde özel bir proje:
Bugge Wesseltoft & Erkan Oğur & Friends

Blog
Akbank Caz Festivali’nde özel bir proje: Bugge Wesseltoft & Erkan Oğur & Friends

29.08.2019

Yazı: Yetkin Nural
Kolaj: Sadi Güran

Kısa bir süre önce Beykoz Kundura Sinema bahçesinde basçı Dan Berglund ve davulcu Magnus Öström’ün ile beraber devam ettirdiği RYMDEN isimli projesiyle izlediğimiz Norveçli caz sanatçısı, piyanist, besteci ve prodüktör Bugge Wesseltoft, Akbank Caz Festivali’ne 24 Ekim akşamı Moda Sahnesi’nde yeni ve özel bir projesiyle konuk olacak.

Wesseltoft, RYMDEN performansı öncesinde verdiği bir röportajda yeni proje için Erkan Oğur ile beraber çalıştıklarının müjdesini verdi. Wesseltoft’un Bugge & Friends isimli ekibiyle beraber sahne alacak olan ikilinin ilk performansını işaretleyecek Akbank Caz Festivali konseri öncesinde bu iki ustanın müzik yolculuklarından satırbaşlarını hatırlıyoruz.

Bugge Wesseltoft

 • Norveç’in Porsgrunn şehrinde dünyaya gelen Wesseltoft, lise yıllarında okulunun nefesli ve dans orkestralarında yer aldıktan sonra, 1983 yılında, henüz 19 yaşındayken profesyonel müzik kariyerinin ilk adımlarını attı.
 • 16 yaşlarında punk müzik ile ilgilendiği kısa bir dönem yaşayan müzisyen, kendisi de bir caz gitaristi olan babasının da etkisiyle kısa süre içinde caz müziğe yöneldi.
 • 1984 yılında Oslo’ya taşındıktan sonra yüksek oranda caz odaklı olsa da pek çok pop ve rock müzisyenine de hem stüdyoda hem de sahnede eşlik etti.
 • Wesseltoft’un 1980’lerde yer aldığı gruplar arasında U and Z, Et Cetera ve Oslo Groove Company bulunuyor.
 • 1990’larda Norveç caz sahnesinde giderek önemli bir figür haline gelen Wesseltoft, aynı dönemde ülkenin dans ve tekno sahnesinde de kendine dinleyiciler bulmayı başardı.
 • Farklı müzik türleri ve dinleyicileri ile geliştirdiği ilişkileri kendi üretimine taşıyan ve bu geniş ilham havuzu sayesinde türler arası sınırları rahatlıkla aşan Wesseltoft, bugün elektronik müzik ile hip-hop gibi türleri kendi çağdaş caz potasında ustalıkla eriten nadir isimlerden bir tanesi.
 • Wesseltoft yukarıda bahsettiğimiz RYMDEN projesinin, solo piyano üretimlerinin ve sayısız iş birliğinin yanı sıra 1996’da Erik Truffaz ve Nils Petter Molvaer ile başlattığı, elektronik müziği caz ile bir araya getiren New Conception of Jazz projesi; elektronik müzik prodüktörü Henrik Schwarz ve basçı Dan Berglund ile kurduğu, elektronik ve akustik ritimler üzerine doğaçlamayı esas alan triosu; Erik Truffaz, İlhan Ersahin, Joaquin “Joe” Claussell,  Marius Reksjø, Erik Holm ve Andreas Bye’ın yer aldığı Bugge & Friends isimli orkestrası ile cazın ufkunu yepyeni seslerle genişletmeye devam ediyor.

Erkan Oğur

 • Ankara’da dünyaya gelen Erkan Oğur, müzik kariyerine doğru ilk adımlarını çocukluğunu geçirdiği Elazığ’da keman ve bağlama dersleri ile attı.
 • Ardından öğretimine önce Ankara Üniversitesi Fizik bölümünde, daha sonra ise Münih’te bulunan Ludwig-Maximilians Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde devam eden Oğur, Almanya’dayken müzik ile profesyonel olarak ilgilenmeye karar vererek Türkiye’ye geri döndü.
 • İlerleyen dönemde uluslararası bir usta olarak görüleceği gitar enstrümanı ile 1973’te tanışan Erkan Oğur, gitardan istediği tüm sesleri çıkartabilmek için 1976’da perdesiz gitar enstrümanını icat etti.
 • 1980’de İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvarı’nda müzik eğitimi alan Oğur’un Türkiye’de perdesiz gitarıyla eşlik ettiği ilk isimler Türkiye özgün müziğinin ustaları Fikret Kızılok ve Bülent Ortaçgil oldu.
 • Arayışlar isimli ilk solo albümünü 1983 yılında Almanya’da çıkaran Oğur, daha sonra başta Robert ‘One Man’ Johnson olmak üzere çeşitli blues müzisyenleri ile çalışmak için Amerika’ya yerleşti.
 • 1994’de Avrupa’da çıkan Fretless albümü yılın en yaratıcı albümlerinden biri olarak kabul edilirken, aynı albüm bir sene sonra Türkiye’de Bir Ömürlük Misafir ismiyle yayınlandı.
 • Sis, Eşkiya, Propaganda, Mommo (Kız Kardeşim), Kadim, Açlığa Doymak gibi film ve belgeseller için de müzik besteleyen Oğur, Uğur Yücel’in Yazı Tura filmi için yaptığı müziklerle 2004’te hem Antalya Altın Portakal hem de Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Müziği ödüllerini kazandı.
 • Basçı İlkin Deniz ve davulcu Turgut Alp Bekoğlu ile birlikte oluşturduğu Telvin ile de müzik üreten Oğur aynı zamanda sık sık multi-enstrümantalist İsmail Hakkı Demircioğlu ve basçı İlkin Deniz ile çeşitli kayıtlar yapmaya devam ediyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
01 AĞU PZT
-
02 AĞU SAL
-
03 AĞU ÇAR
-
04 AĞU PER
-
05 AĞU CUM
-
06 AĞU CMT
-
07 AĞU PAZ
-
08 AĞU PZT
-
09 AĞU SAL
-
10 AĞU ÇAR
-
11 AĞU PER
-
12 AĞU CUM
-
13 AĞU CMT
-
14 AĞU PAZ
-
15 AĞU PZT
1

Konferans Pera ve Galata’da Yahudi İzleri - Mois Gabay

Akbank Sanat

16 AĞU SAL
-
17 AĞU ÇAR
-
18 AĞU PER
-
19 AĞU CUM
-
20 AĞU CMT
-
21 AĞU PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun