Blog

Büyük bir mirasla giden bir efsane: Roy Hargrove

Blog
Büyük bir mirasla giden bir efsane: Roy Hargrove

24.12.2018

Yazı: Cem Kayıran
İllüstrasyon: Saydan Akşit

Caz tarihinin yakın dönemine damgasını vurmuş, bir parçası olduğu her müzikal projeye kendinden renkler katmayı başarmış trompetçi Roy Hargrove, henüz 49 yaşında ardında büyük bir miras bırakarak hayatını kaybetti.

Texas’ta geçirdiği çocukluk yıllarında trompete ilgi duymaya başlayan Roy Hargrove’un müzikal yolculuğunun başlangıcında efsanevi müzisyen Wynton Marsalis önemli rol üstleniyor. Hargrove’un öğrencisi olduğu Dallas’taki bir liseyi ziyaret eden Marsalis, o dönem henüz 17 yaşında olan müzisyenin performansından fazlasıyla etkilenerek zaman zaman kendi orkestrasına zaman zaman da farklı müzisyenlere eşlik edeceği işlerle deneyim kazanmasını sağladı. Bir yıl Berklee’de eğitim alan ve sonrasında New York’a taşınan Hargrove, hızla sahnenin aranan stüdyo müzisyenlerinden biri haline geldi.

Novus için ilk albümünü de 20 yaşında yayınlayan Hargrove, kendi orkestrasıyla verdiği konserlerinin yanı sıra Sonny Rollins, Jackie McLean ve Frank Morgan gibi isimlere sahnede eşlik etti. 1990’lı yıllarda Novus ve Verve için birçok dikkat çekici albüm kaydeden Hargrove, kendine has yorumunu kattığı hard bop’uyla genç yaşında birçok prestijli yayından övgüler ve ödüller topladı. Konsept bir Afro-Cuban caz albümü olan Habana ile 1998 yılında Grammy kazanan Hargrove, 1990’lar boyunca birçok farklı projesi ve iş birliğiyle albümler yayınladı ve turneler yaptı.

2000’lerde özellikle Verve etiketiyle yayınladığı albümlerle ses getiren Hargrove, 19 kişilik big band’iyle kaydettiği 2009 çıkışlı Emergence albümünden sonra onlarca farklı iş birliğiyle karşımıza çıksa da solo albüm yayınlamadı. Müziğini her zaman farklı estetik ve yaklaşımlarla genişletmeyi alışkanlık edinen Hargrove, aralarında D’Angelo ve Erykah Badu’nun da bulunduğu birçok R&B sanatçısıyla birlikte çalıştı. Hargrove’un trompetiyle eşlik ettiği diğer isimler arasında Marcus Miller, Jimmy Cobb, John Mayer, Natalie Cole gibi müzisyenler bulunuyor. Roy Hargrove’un konuk olarak yer aldığı son albüm ise, İngiliz pop rock grubu 1975’in “Sincerity is Scary” parçasına eşlik ettiği yeni albümü A Brief Inquiry Into Online Relationships oldu. Söz konusu albüm, Hargrove’un ölümünün bir ay sonrasında yayınlandı.

Bir süredir mücadele ettiği böbrek yetmezliğine yenilen Hargrove, 49 yıllık hayatında etkileri uzun süre hissedilecek çalışmalara imza attı. Döneminin en üretken ve yetenekli müzisyenlerinden biri olan Roy Hargrove hakkında Red Hot Chili Peppers basçısı Flea’nin sözlerine kulak veriyoruz:

“Roy Hargrove bizi terk etti. Onun ölümünün acısını büyük bir saygı ve takdirle birlikte yaşıyorum. Gittikçe yükselen, sıcak, güzel ve beni her seferinde dehşete düşüren soloları... Yeryüzünde en sevdiğim trompetçiydi.”

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
18 MAY PZT
-
19 MAY SAL
1

11:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

20 MAY ÇAR
1

11:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

21 MAY PER
1

11:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

22 MAY CUM
2

11:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

20:00

Konser Uraz Kıvaner

Akbank Sanat Instagram

23 MAY CMT
-
24 MAY PAZ
-
25 MAY PZT
-
26 MAY SAL
-
27 MAY ÇAR
-
28 MAY PER
-
29 MAY CUM
1

20:00

Konser Güç Başar Gülle & Apostolos Sideris

Akbank Sanat Instagram

30 MAY CMT
-
31 MAY PAZ
-
01 HAZ PZT
-
02 HAZ SAL
-
03 HAZ ÇAR
-
04 HAZ PER
-
05 HAZ CUM
1

20:00

Konser Sanat Deliorman & Her Jazz Bros

Akbank Sanat Instagram

06 HAZ CMT
-
07 HAZ PAZ
-

Siz evde kalın, ama sanatsız kalmayın diye,
sanatın her hali Akbank Sanat’ın dijital kanallarında.

Akbank Sanat Mayıs ayı boyunca geçici olarak kapalı olacaktır.

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun