Blog

Yolu JAmZZ Sahnesinden
Geçmiş 5 Müzisyen

Blog
Yolu JAmZZ Sahnesinden Geçmiş 5 Müzisyen

23.09.2020

Akbank Caz Festivali’nin JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması, genç müzisyenleri ülkenin önde gelen cazcılarıyla yeniden buluşturma amacıyla geri döndü.

Yazı: Cem Kayıran

Akbank Caz Festivali, 30 yıldır şehir ve caz kültürünü harmanlama misyonu doğrultusunda, genç nesilden yeteneklere sahnesinde yer açmaya devam ediyor. “Nefesliler,” “Vurmalılar,” “Telliler,” “Tuşlular” ve “Vokal” kategorilerinde ödüllerin verildiği JAmZZ projesi, ülkenin her yanından gelen genç ve amatör yetenekleri keşfetmek, profesyonel isimlerle bir araya getirmek üzere 2011’de başlatılmıştı. Yarışmaya geçtiğimiz yıllarda katılmış, dereceler elde etmiş müzisyenler artık sahnenin aranan isimleri hâlini aldı. Bu seneki başvuruları 30 Eylül’e dek devam eden JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması’nın jürisi Ferit Odman, İlhan Erşahin, Alp Ersönmez, Cem Tuncer, Sibel Köse, Çağrı Sertel, Ediz Hafızoğlu, Elif Çağlar, Engin Recepoğulları, Ercüment Orkut ve Kağan Yıldız’dan oluşuyor.

Beş yılın ardından yeniden gerçekleşecek yarışma öncesinde, önceki yıllarda yolu JAmZZ’den geçmiş müzisyenlerden bazılarını ve sonrasında kariyerlerini ne yönde evrildiğini bir hatırlamakta fayda var.

Anıl Bilgen

1989 Ankara doğumlu piyanist Anıl Bilgen, yarışmanın ilk kez düzenlendiği 2011 yılında “En İyi Performans” kategorisinde birincilik elde etmişti. Aynı yıl Kunst Universität Graz’ın caz piyano bölümüne kabul edilerek Olaf Polziehn’in öğrencisi olan Bilgen, 2016’da Morten Ramsbøl ve Pippo Corvino eşliğinde How Far Is The Moon albümünü yayımlamıştı. Yaşamına Avusturya’da devam ediyor ve liderliğini üstlendiği gruplarla Avrupa’nın farklı ülkelerinde konserler veriyor.

Deniz Taşar

2013’te yarışmanın “En İyi Yorum” kategorisinin kazananı olan Deniz Taşar, cazın kapsama alanına giren alt janrlar arasında dolandığı ferahlatıcı besteleriyle sahnenin merak uyandıran isimlerinden biri. Yarışmadan üç yıl sonra ilk EP’si Uykuda Bir Bulut’u yayımlayan Taşar, ilk albümü için hazırlıklarını sürdürüyor.

Eren Akgün

JAmZZ sahnesinden “En İyi Doğaçlama” ödülüyle ayrılan trombonist Eren Akgün, Tony Moreno’dan Marco Tamburini’ye uluslararası caz dünyasının parlayan isimleriyle birlikte çalıştı. Can Tutuğ ve Yarkın Coşar’la kurdukları trio formatı ve sonrasında bir septet’e evrilen orkestrasıyla verdiği performanslarında müziğe karşı geliştirdiği eklektik yaklaşımla dikkatleri çekti.

Sanat Deliorman

JAmZZ kapsamında 2012 yılında mansiyon ödülüne layık görülen Sanat Deliorman, uzun yıllardır müzik dünyasının farklı katmanlarında üretimlerini sürdürmekte. Gerek Sanat Deliorman ve Caz Biraderleri, gerek kendi triosuyla sergilediği performanslarla adından övgülerle söz ettiren Sanat Deliorman, Açık Radyo’da programcılık ve Andante Dergisi’nde editörlük yaparak müzikal algısının yayıldığı geniş yelpazeyi gözler önüne serdi.

Gürtuğ Gök

2012’de “En İyi Doğaçlama” kategorisinde birincilik elde eden Gürtuğ Gök, İTU TMDK kaval ve kompozisyon bölümden mezun olduktan sonra caza olan ilgisi sebebiyle enstrüman olarak saksafonu seçmiş. Sahne çalışmalarının yanı sıra besteci kimliğiyle de üretimlerini sürdüren Gök, Fazıl Say’dan Sezen Aksu’ya, Türkiye müzik dünyasından birçok prestijli ismin albüm kayıtlarında yer aldı.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
03 MAY PZT
-
04 MAY SAL
-
05 MAY ÇAR
-
06 MAY PER
-
07 MAY CUM
-
08 MAY CMT
-
09 MAY PAZ
-
10 MAY PZT
-
11 MAY SAL
-
12 MAY ÇAR
-
13 MAY PER
1

Çevirimiçi Etkinlik IV- "Mitlerin Ortak Özelliği: Yaratılış“

Akbank Sanat Youtube

14 MAY CUM
-
15 MAY CMT
-
16 MAY PAZ
-
17 MAY PZT
1

18:00

Seminer Küratöryel Stratejiler: Serbest Alanlar ve Bienaller: Sinop Bienali - T. Melih Görgün

zoom

18 MAY SAL
-
19 MAY ÇAR
-
20 MAY PER
-
21 MAY CUM
-
22 MAY CMT
-
23 MAY PAZ
1

17:00

Çevirimiçi Etkinlik Sanatın Çocuk Gelişimine Katkısı Üzerine Ailelerle Sohbetler

zoom

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun