Seminer

Adli Mimarlık ile Günümüz Sanatı

Seminer
Adli Mimarlık ile Günümüz Sanatı

Konuşmacı: Sidar Bayram

Akademisyenleri, sanatçıları, araştırmacıları, mimarları, yazılımcıları ve aktivistleri bir araya getiren adli mimarlık kavramı ve pratiği, günümüzde kanıt ve hakikat üretimini müşterek bir toplumsal ilişki olarak kavramaya olanak tanırken, hakikat sonrası dünyada teknik, estetik ve politik pratiklerin nasıl iç içe geçtiğini ve birbirlerini beslediklerini de ortaya koyuyor. Londra’daki Goldsmiths Üniversitesi bünyesinde faaliyet yürüten Adli Mimarlık, son yıllarda çatışma alanlarındaki ihtilaflı meseleler hakkında yürüttükleri soruşturmalar ve ürettikleri kanıtlarla hem akademide hem de sanat alanında büyük ilgi görmekte. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında hak ihlallerine dair yaptıkları araştırmalar, yalnızca hukuki, akademik ve kamusal alanlarda tartışılmıyor, sunum ve görselleştirme teknikleriyle sanat alanını da etkiliyor, olguların ve hakikatin üretiminde estetik, teknoloji ve siyaset arasındaki ilişkiye dair yeni bir tartışma ufku sunuyor. Adli Mimarlık 2018’de İngiltere’nin en önemli modern sanat ödüllerinden biri olan Turner Prize’ın finalistleri arasında yer aldı; 2019’da Whitney Bienaline katıldı.

Sidar Bayram Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde görsel-işitsel kayıtlar, insan hakları siyaseti ve adli bilimler ilişkisi üzerine doktora çalışmasını sürdürmekte. Eyal Weizman ve Thomas Keenan, Mengele’nin Kafatası: Adli Estetiğin Ortaya Çıkışı (Açılım Kitap, 2014) ve Eyal Weizman, Arendt’den Gazze’ye Ehvenişer Siyaseti: İnsancıl Şiddetin Kısa Tarihi (Açılım Kitap,2018) adlı kitapları çevirdi. Ayrıca Duygu Doğan ile birlikte Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği’nin desteklediği Çatışmayı Kaydetmek: Arşivler, İnsan Hakları ve ToplumsalMücadele (DEMOS Yayınları, 2018) adlı kitabı derledi ve çevirdi.

Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinde Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.

19 Şubat 2020 Çarşamba 18:30

Akbank Sanat

Haritada Göster
Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
06 TEM PZT
-
07 TEM SAL
-
08 TEM ÇAR
-
09 TEM PER
-
10 TEM CUM
-
11 TEM CMT
-
12 TEM PAZ
-
13 TEM PZT
-
14 TEM SAL
-
15 TEM ÇAR
-
16 TEM PER
-
17 TEM CUM
-
18 TEM CMT
-
19 TEM PAZ
-
20 TEM PZT
-
21 TEM SAL
-
22 TEM ÇAR
-
23 TEM PER
-
24 TEM CUM
-
25 TEM CMT
-
26 TEM PAZ
-

Siz evde kalın, ama sanatsız kalmayın diye,
sanatın her hali Akbank Sanat’ın dijital kanallarında.

Akbank Sanat Temmuz ayı boyunca geçici olarak kapalı olacaktır.

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun