Seminer

Arşiv ve Küratöryel Pratikler

Seminer
Arşiv ve Küratöryel Pratikler

Seminere dair: Arşiv ve Küratöryel Pratikler: Asia Art Archive Kamusal Programları
Konuşmacı: Özge Ersoy

Seminere Dair: Koleksiyonlar ve arşivler üzerinden bilginin erişimi, yorumu ve paylaşılma şekillerini yeniden nasıl hayal edebiliriz? Bu sorudan yola çıkan seminer, iki sanat kurumunun kamu programları etrafında şekilleniyor. İlki, özel güncel sanat koleksiyonlarını kamuya açma hedefiyle 2011’de İstanbul’da kurulan, sergiler, kamu programları ve yayınlar aracılığıyla koleksiyonculuk pratiklerini tartışmaya açmayı hedefleyen ‘Collectorspace’. İkincisi ise, 2000 senesinde Asya’daki az görünür sanat tarihlerini belgeleme ve koruma amacıyla Hong Kong’da kurulan, sergiler, misafirlik programı ve kamu programları aracılığıyla katılım ve ortak çalışmaya dayalı araştırmayı teşvik eden Asia Art Archive. 

Konuşmacı Hakkında: Özge Ersoy, küratör ve sanat yazarı. Hong Kong merkezli araştırma kurumu Asia Art Archive’ın kamu programlarını yönetiyor. Aynı zamanda 2020’de açılacak 13. Gwangju Bienali’nin araştırma ve kamu programları üzerine çalışan Ersoy, 2015’te Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nunda yer alan Sarkis: Respiro sergisinin asistan küratörlüğünü ve 2013’te ARTER’de düzenlenen Aslı Çavuşoğlu: Taşlar Konuşuyor sergisinin küratörlüğünü üstlendi. Yazıları Curating Under Pressure (Routledge, 2019), The Constituent Museum (L’Internationale ve Valiz, 2018), Erkan Özgen: Giving Voices (Sternberg, Fundació Han Nefkens and Fundació Antoni Tàpies, 2018) ve Speculation, Now (Duke University Press ve Vera List Center for Art and Politics, 2014) gibi kitaplarda yayımlandı. Yüksek lisans eğitimini Bard College’da yer alan Küratöryal Çalışmalar Merkezi’nde tamamlayan Ersoy, sanatçı merkezli çevrimiçi yayın projesi m-est.org’un editörleri arasında yer alıyor.

Konuşma Skype üzerinden gerçekleşecektir.

Tek seminer ücreti 100 TL. olup, katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır.
Tek seminere katılım için biletler etkinlikten bir gün öncesine kadar Açık Diyalog Istanbul hesabına ya da etkinlik günü yalnızca mekan gişelerinden nakit ödeme yapılarak temin edilebilir. Detaylı bilgi için: apply@curatingcontemporaryart.org

14 Aralık 2019 Cumartesi 15:00

Akbank Sanat

Haritada Göster
Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
21 EYL PZT
-
22 EYL SAL
-
23 EYL ÇAR
-
24 EYL PER
-
25 EYL CUM
-
26 EYL CMT
-
27 EYL PAZ
-
28 EYL PZT
-
29 EYL SAL
-
30 EYL ÇAR
1

Seminer Ontolojik Fark

Akbank Sanat Youtube

01 EKİ PER
1

18:00

Seminer Çağdaş sanat, güncellik ve bir pozisyon olarak politika

Akbank Sanat Youtube

02 EKİ CUM
-
03 EKİ CMT
-
04 EKİ PAZ
-
05 EKİ PZT
-
06 EKİ SAL
-
07 EKİ ÇAR
-
08 EKİ PER
1

18:00

Seminer Küratörlük kaynakları: büyük sergiler ve evrim

Akbank Sanat Youtube

09 EKİ CUM
-
10 EKİ CMT
-
11 EKİ PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun