Söyleşi

Bilim, Teknoloji, Toplum Muhabbetleri - 9

Söyleşi
Bilim, Teknoloji, Toplum Muhabbetleri - 9

Taçlı Virüsün Tarihsel ve Toplumsal Okumaları

Konuşmacılar: Fatih Artvinli, Mehmet Ekinci
Giriş Konuşması ve Takdim: Ebru Yetişkin
Kürasyon: Duygu Kaşdoğan, Ebru Yetişkin

İsmini taç biçiminden alan korona virüs (COVID-19) salgını yaşanırken düzenlenen bu etkinlikte Fatih Artvinli, Mehmet Ekinci ve Ebru Yetişkin Salgınların Toplumsal ve Ruhsal Tarihi’ni konuşacak. Farklı yüzyıllarda farklı coğrafyalarda ve farklı nedenlerle ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan salgınların, tıp ve toplumla ilişkisi tarihsel ve sanatsal bir perspektifte tartışılacak, muhabbet edilecek.

Bu etkinliğin genel çerçevesini oluşturacak sorular şunlar:

  • Salgınların gündelik hayat ve insanlar üzerindeki etkisi ile salgınlar sırasında açığa çıkan toplumsal ve ruhsal tepkiler, içinde yaşamakta olduğumuz güncel toplumsal olguyu kavrama konusunda bize neler söyleyebilir?
  • Salgınların tıbbın değişimi ya da dönüşümü üzerinde ne tür etkileri olmuştur, salgınların kurumsal bir hafızası mümkün müdür?
  • COVID-19 ile birlikte toplumsal bir kurum ve bilim olarak tıpta ne tür değişimler yaşanabilir?
  • Bilim yalnızca bir kurum olarak değil aynı zamanda bir ilişkiler ağı olarak kavrandığında, bilimsel bilgi üretimi nasıl değişir ve politika üretim süreçlerini nasıl etkiler?

2016 yılında kurulan bağımsız araştırma kolektifi IstanbuLab’in bir girişimi olan Bilim, Teknoloji, Toplum Muhabbetleri tekno-bilimsel süreçleri kendi bağlamlarında, eleştirel ve yapıcı yaklaşımlarla inceleyen akademisyen, aktivist ve sanatçılar için ortak çalışmaya dayalı ve disiplinler ötesi bir buluşma ortamı sunar. Bilim, Teknoloji, Toplum Muhabbetleri bu alandaki incelemeleri Türkiye’de yaygınlaştırmayı ve güncel tartışmalar odağında kamuoyunun bilim, teknoloji ve toplumun müşterek üretimine demokratik katılımını arttırmayı amaçlamakta.

Fatih Artvinli Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda öğretim üyesidir. Acıbadem Üniversitesi öncesinde öğrenim hayatı boyunca aynı zamanda Sağlık Memuru olarak görev yaptı. Psikiyatri tarihiyle ilgili doktora tezini yazdığı dönemde Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Psikiyatri Acil ve H-2 Kadın Servisi’nde çalıştı. Burada, kurumun tarihini aydınlatmaya yönelik projelerde yer aldı. Fatih Artvinli’nin History of Psychiatry, History of Neurosciences, Osmanlı Bilimi Araştırmaları gibi dergilerde yayımlanan makalelerinin yanı sıra, yayımlanmış iki kitabı bulunmaktadır: Seraba Harcanmış Bir Ömür: Osman Bölükbaşı (Kitap Yayınevi, 2007) Delilik, Siyaset ve Toplum: Toptaşı Bimarhanesi (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2013).

Mehmet Ekinci Cornell Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Bölümü’nde doktora adayı ve öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam ediyor. Istanbulab Blog’da yayınlanan yazıların çevirmenliğini ve editörlüğünü yapıyor, blog için söyleşiler gerçekleştiriyor. Blogun yayın işleri koordinatörlüğünü Aybike Alkan ile birlikte yürütüyor. Doktora tez araştırması yaşam bilimleri araştırma laboratuvarları özelinde bilgi üretiminin politik ekonomisi ve sosyolojisine odaklanıyor.

Ebru Yetişkin İstanbul Teknik Üniversitesi’nde sosyoloji, günümüz sanatı ve bilim-teknoloji iletişimi alanında dersler veriyor. Bağımsız araştırma çalışmalarına Bilim, Teknoloji ve Toplum Muhabbetleri (2018 -), Günümüz Sanatı// Bir Muamma (2019-2020) ve Bulaşan Bedenler: Ağ Politikaları (2015-2016) gibi seminer serilerinin yanı sıra Dalgalar (2015), Bilinmeyen Kod (2015) ve Kakofoni (2013) gibi sergilerin kürasyonu ile devam ediyor.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
21 KAS PZT
-
22 KAS SAL
1

18:30

Seminer ÖZGÜRLÜK: Kurtuluşa Ulaşmanın Yolu

Akbank Sanat - Çok Amaçlı Salon

23 KAS ÇAR
-
24 KAS PER
-
25 KAS CUM
1

18:30

Atölye Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

26 KAS CMT
1

18:30

Atölye Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

27 KAS PAZ
1

15:00

Tiyatro Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

28 KAS PZT
-
29 KAS SAL
-
30 KAS ÇAR
1

18:30

Seminer Tasarım Hayatın Neresinde?

Akbank Sanat

01 ARA PER
-
02 ARA CUM
-
03 ARA CMT
-
04 ARA PAZ
-
05 ARA PZT
-
06 ARA SAL
-
07 ARA ÇAR
1

18:30

Söyleşi Digital Serendipity: Sanatçı Konuşmaları Serisi - 1

Akbank Sanat

08 ARA PER
1

18:30

Seminer Tarihsel Ontoloji Olarak Kritik - Ferda Keskin

Akbank Sanat

09 ARA CUM
-
10 ARA CMT
-
11 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun