Söyleşi

Dijital Platformlar ve Sinema İlişkisi - Deniz Şaşmaz Oflaz, Serkan Çakarer, Gönenç Uyanık

Söyleşi
Dijital Platformlar ve Sinema İlişkisi - Deniz Şaşmaz Oflaz, Serkan Çakarer, Gönenç Uyanık

Dijital Platformlar ve Sinema İlişkisi - Deniz Şaşmaz Oflaz, Serkan Çakarer, Gönenç Uyanık

Çağımızın gelişen ve değişen gösterim mecralarında dijital platformların önemi giderek artmaktadır. Bu bağlamda BluTV CEO’su Deniz Şaşmaz Oflaz, deneyimli yapımcı Serkan Çakarer ve dijital platformlara ürettiği eserlerle öne çıkan genç yönetmen Gönenç Uyanık tecrübelerini ve fikirlerini festival takipçileriyle paylaşıyor.

Deniz Şaşmaz Oflaz, Istanbul Pierre Loti Fransız Lisesi’nde eğitim gördükten sonra Paris / Nanterre Üniversitesi’nde gösteri sanatları ve sinema eğitimi almıştır. Eğitim hayatına devam ederken, eş zamanlı olarak 2005’ten itibaren Cannes, Berlin, Toronto gibi uluslararası film festivallerine katılıp film dağıtımı ve prodüksiyon ile ilgili tecrübe kazanmıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra 6 ay boyunca Canal+ şirketinin Comedie kanalında dış kaynaklar bölümünde çalışmış sonrasında Türkiye’ye dönüp Rfilm adlı bağımsız film dağıtım şirketinde profesyonel hayatına adım atmıştır. Üç senenin sonunda Medyavizyon adlı bir başka bağımsız film şirketinde Satış ve Proje müdürü olarak çalışmıştır. 2011’de Moviebox firmasına genel müdürü olarak görevine başlayan Deniz Şaşmaz Oflaz, 20th Century Fox filmleri ve firmada lisansları bulunan bağımsız filmlerin sinema dağıtımından, televizyon satışlarına, reklamdan pr çalışmalarına filmlerin A’dan Z’ye dağıtımı ile ilgilenmiştir. Bunun yanı sıra kardeş prodüksiyon şirketi Focus Film’in sinema filmi projelerinin geliştirilmesi ve yurtdışında ortak yapımcı bulma çalışmalarına destek olmuştur. 2016 yılında BluTV’deki çalışma hayatına "Content Strategy and Acquisitions Manager" göreviyle başlayan Deniz Şaşmaz Oflaz, 2018 yılında "Head of Content Acquisitions & Productions" göreviyle çalışmalarına devam etti. Oflaz, 2020 yılında Chief Commercial Officer" ve 2021 yılında "Chief Commercial & Content Officer" unvanlarıyla BluTV'deki görevlerini sürdürdü. 2023 Ocak ayında BluTV CEO'luk görevini devraldı. Kariyeri boyunca uluslararası film festivallerinden film hak alımı, ortak yapımcılık, film tamamlandıktan sonra filmlerin sinema dağıtım stratejileri ve televizyon kanallarına satışına odaklanmıştır.

Serkan Çakarer Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1998 – 2000 yılları arasında finans sektöründe çalıştı. 2000 yılında sinema filmleri satış ve dağıtım sorumlusu olarak IFR’de göreve başladı. 2000 – 2004 yılları boyunca, şirketin uzun metraj film yapım faaliyetlerinde çeşitli kademelerde görev aldı ve filmlerin, yurtiçi ve yurtdışı satış, pazarlama ve dağıtım faaliyetlerini yürüttü. 2004 yılından itibaren aynı şirkette yapımcı olarak görev aldı. 2007 yılında IFR’den ayrılarak 90 Film’i kurdu. Halen 90 Film bünyesinde yapımcı olarak kariyerini sürdürmektedir. 2013 yılından beri Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP) Yönetim Kurulu’ndadır, 2019 yılından itibaren Başkan Yardımcısı olarak görev almaktadır.

1982 Ankara doğumlu olan Gönenç Uyanık, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra yönetmen yardımcısı olarak çeşitli TV dizileri ve reklamlarda görev aldı. 2009 yılında Dirty Cheap Creative ile birlikte çalışmaya başlayan Uyanık, bu süreçte çeşitli internet reklamları, online oyun videoları ve gerilla belgesel filmleri üzerine odaklandı. Film yönetmek/yapmak süreçlerinde çeşitli disiplinler etrafında deneyimlerini arttırdı.
Çeşitli ulusal ve uluslararası markaların reklam filmlerinin yanı sıra Duman, Gece, Athena, Sebnem Ferah gibi farklı grup ve sanatçıların kliplerini yöneten Uyanık, Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali kapsamında "100 Unusual Creatives of Adland" seçildi. İlk gösterimi If Film Festivalinde yapılan ve daha sonra "viral" olarak yayılan "Moral Bozukluğu ve 31" isimli film projesinde yönetmenlik yaptı. Bir süredir DEPOfilm ile birlikte reklam filmi çalışmalarına ağırlık veren Uyanık, 2012 yılında Kristal Elma Reklam yarışmasında "En İyi Reklam Filmi Yönetmeni" seçildi. DEPOfilm'in yapımcılığını üstlendiği Şubat 2016'da vizyona giren "Hesapta Aşk" isimli gençlik filminin yönetmenliğini yaptı. 2017 yılında Netflix'in Türkiye'ye girmesiyle beraber, ülkemizde yapılan ilk üç Netflix projesini yönetme fırsatı yakaladı. 2018'de Çağatay Ulusoy ve Okan Yalabık'ın başrolünde olduğu "Hakan: Muhafız" dizisinin 5 bölümünü yönetti. Daha sonra 2019'da Beren Saat ve Mehmet Günsür'ün başrolde olduğu "Atiye" dizisini yönetti. Bu projede de 5 bölüm yönettikten sonra projenin 146 ülkede büyük bir izlenme başarısı yakalamasıyla 2020'de "AŞK 101" projesini yönetme fırsatı buldu. En son çekimleri New York'ta gerçekleşen ve Netflix Originals içeriği olan "Last call for Istanbul" filmini yönetti.

* 19. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenen tüm atölye çalışmaları ve söyleşiler ücretsizdir. Festival yan etkinliklerine katılım sınırlıdır.

* Akbank Sanat binasında düzenlenen festival etkinliklerine katılım için Akbank Sanat danışmasından etkinlik saatinin bir saat öncesinde etkinlik katılım kartınızı alabilirsiniz.

Diğer Tarihler

Akbank Sanat

7 Mayıs 2023|18:30

Akbank Sanat

7 Mayıs 2023|18:30

7 Mayıs 2023 Pazar 18:30

Akbank Sanat

Haritada Göster
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
11 EYL PZT
-
12 EYL SAL
-
13 EYL ÇAR
-
14 EYL PER
-
15 EYL CUM
-
16 EYL CMT
-
17 EYL PAZ
-
18 EYL PZT
-
19 EYL SAL
-
20 EYL ÇAR
-
21 EYL PER
1

18:30

Söyleşi Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi Sergi Konuşmaları: "Spinoza'ya Saygı"

Akbank Sanat

22 EYL CUM
-
23 EYL CMT
1

20:30

Konser Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe

Müze Gazhane

24 EYL PAZ
3

11:00

Konser Yarkın Duo (Nağme Yarkın & Baturay Yarkın)

Sakıp Sabancı Müzesi

14:00

Söyleşi fugamundi x Mert Pekduraner Caz Dinleme Kulübü

Bant Mag. Havuz / Bina

19:00

Atölye Jazz-hop Junction: Da Poet ile Beatmaking Atölyesi

Kolektif House Moda

25 EYL PZT
1

21:00

Konser Al Di Meola

AKM Tiyatro Salonu

26 EYL SAL
2

19:00

Konser Kâmil Özler Trio & Yasemin Özler

Akbank Sanat

20:00

Konser Sub-Rehavi

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

27 EYL ÇAR
4

19:00

Konser Yumi Ito

Akbank Sanat

20:00

Konser Neşet Ruacan, Cem Tuncer, Yarkın Tuncer

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

20:30

Konser Mert Pekduraner

Çevre Tiyatrosu / Semaver Kumpanya

22:00

Konser KAM x Yasemin Mori

Bova

28 EYL PER
2

18:30

Konser Onur Çalışkan

CoBAC Workspace Terrace Garden

21:00

Konser All Night Jazz: BOSQ, Zeynep Erbay, Recep Şencan

Frankhan

29 EYL CUM
2

20:30

Konser Terence Blanchard featuring the E-Collective with Turtle Island Quartet

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

22:00

Konser Ayyuka

Babylon

30 EYL CMT
6

11:00

Atölye Çılgın Çocuk Orkestrası

Akbank Sanat

16:00

Söyleşi Türkiye Caz Ağı Paneli: Müzik Yoluyla Mekânı Kavramak

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

19:00

Konser Hend

North Studio

20:00

Söyleşi Caz'ın Kıtaları

Outro Record Store

22:00

Konser Gabi Hartmann

Babylon

22:00

Konser LoftCaz Plak Seçkisi

Outro Record Store

01 EKİ PAZ
2

18:30

Konser İdil Naz Dönmez & Rüzgar Yıldırım

Alan Kadıköy Amfi Tiyatro

20:30

Konser Ozan Musluoğlu Quartet ft. Kerem Görsev

Alan Kadıköy

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun

Kayıt Formu

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.