Konuşma Serisi

Dijital Sanatta Şimdi
Ozan Türkkan

Konuşma Serisi
Dijital Sanatta Şimdi Ozan Türkkan

Türkiye’de ve dünyada dijital ifade olanaklarının sunduğu imkanlar üzerinden eserler üreten sanatçıların çalışma pratiklerine odaklanan “Dijital Sanatta Şimdi” başlıklı konuşma serisi Akbank Sanat Youtube kanalında. “Dijital Sanatta Şimdi” serisi; bir yanıyla yapay zekâ, arttırılmış gerçeklik, duysal (ses) sanatlar, bilgisayar teknolojileri gibi farklı konu başlıklarına odaklanırken bir yanıyla da konuk ettiği sanatçıların keşif yolculukları, ilham kaynakları ve kariyerine dair bireysel fragmanlara yer veriyor. Sanatçıların teknolojiyi yaratıcılıkla nasıl bütünleştirdiklerinden son dönem işlerine uzanan bir yol haritasını da izleyen konuşma serisinin dördüncü konuğu Ozan Türkkan.

Ozan Türkkan’ın çalışmaları; varoluş, insan ve sosyal davranışların süreksiz doğasının bir yansıması olarak jeneratif sanat, fraktallar, algoritmik sanat, sanal gerçeklik deneyimleri, interaktif sanat, hareketli görüntüler ve devinime odaklanan deneysel medya ve dijital sanatları merkez alır.

Yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan Türkiye'de doğdu (1980). Multimedya ve dijital sanat alanında uzun yıllar çalıştı. Dijital medyaya adım atmadan önce İstanbul, Philadelphia, Salamanca, Floransa ve Barselona'da çok sayıda kurum ve sanat merkezi ile iş birliğiyle hem eğitim gördü hem de çeşitli sanat disiplinleri üzerine çalıştı. Salamanca Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, Barcelona’da BAU Üniversitesinde (Escola Superior de Disseny, Universitat Central de Catalunya) Multimedya dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı ve aynı şehirde uzun yıllar yaşayıp yeni medya sanatçısı olarak çalıştı.

Eserleri; Centre d'Art Santa Mònica (Barselona), Reina Sofia Müzesi (Madrid), Luigi Pecci Çağdaş Sanat Merkezi (Floransa), Torrance Müzesi (Los Angeles), Victoria House (Londra), Lincoln Center (New York), Banannefabrik (Lüksemburg), Europalia Art Festival (Brüksel), Les Brigittines Çağdaş Sanat Merkezi (Brüksel), Çağdaş Sanat Müzesi (Belgrad), SantralIstanbul, Akbank Sanat (İstanbul), Gallery Mitte (Barselona), LOOP Videoart Festivali (Barselona), Rotterdamse Schouwburg (Rotterdam), WUK Viyana gibi sanat merkezleri, müzeler ve galerilerde sergilenmiştir.

Sanatçı halen Viyana'da yaşıyor ve çalışmalarına devam ediyor.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
08 AĞU PZT
-
09 AĞU SAL
-
10 AĞU ÇAR
-
11 AĞU PER
-
12 AĞU CUM
-
13 AĞU CMT
-
14 AĞU PAZ
-
15 AĞU PZT
1

Çevirimiçi Etkinlik Pera ve Galata’da Yahudi İzleri - Mois Gabay

Akbank Sanat

16 AĞU SAL
-
17 AĞU ÇAR
-
18 AĞU PER
-
19 AĞU CUM
-
20 AĞU CMT
-
21 AĞU PAZ
-
22 AĞU PZT
-
23 AĞU SAL
-
24 AĞU ÇAR
-
25 AĞU PER
-
26 AĞU CUM
-
27 AĞU CMT
-
28 AĞU PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun