Söyleşi

Dijital Sezgiler:
Yeni Estetikten Fotoğrafın Geleceğine

Söyleşi
Dijital Sezgiler: Yeni Estetikten Fotoğrafın Geleceğine

Dijital Sezgiler Sergisi Konuşma Serisi: Yeni Estetikten Fotoğrafın Geleceğine

Moderatör: Ande Ömeroğlu

Konuşmacılar: Alper Yeşiltaş, Dilara Başköylü

Dijital Sezgiler sergisi kapsamında düzenlenen konuşma serisinin üçüncü bölümünde, sergide eserleri yer alan sanatçılar Alper Yeşiltaş ve Dilara Başköylü’yü Yapay Zekâ ile ilgili sanatsal pratiklerini konuşmaya davet ediyoruz.Yapay Zekâ 'ya farklı yaklaşımları; Dilara Başköylü’nün medya-arkeolojisi stratejisi ve teknoloji deneyleri yoluyla yeni estetiği keşfetmesini ve Alper Yeşiltaş'ın Yapay Zekâ'yı fotoğraf ve popüler kültürün kesişiminde kullanmasını sanat bağlamında tartışacağız.

Dilara Başköylü

Dilara Başköylü 1992 doğumlu, İstanbul merkezli yeni medya sanatçısıdır. 2018 yılında Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü'nden lisans derecesi ile mezun olmuştur. Çalışmalarında jeneratif sanat, etkileşimli tasarım, görsel-işitsel üretime odaklanan sanatçı bir yandan Yapay Zeka ile de çalışmalarına devam etmektedir. XR deneyimlerini, araştırmaya dayalı hibrit deneyimleri, nod tabanlı ve etkileşimli sistemleri ve ayrıca yapay zekayı bir araya getirme üzerine çalışan sanatçı, Koç Üniversitesi KARMA Karma Gerçeklik Laboratuvarı’nın bir üyesi olarak ağırlıklı olarak etkileşim tasarımına odaklanır. Eylül 2022'de KARMA Lab ile birlikte “İsmi Lazım Değil” sergisine “Düzenbazın Peşinde” projesi ile katılan sanatçı projede interaktif tasarımcı olarak yer almıştır.. Yakın zamanda Fransız Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen, dünya çapında arttırılmış gerçeklik ile bir kentsel botanik ütopya ağı kurmayı hedefleyen Spoliabotanique projesinde Comet Laboratuvarı üyesi olarak interaktif tasarım ve yapay zeka uygulamalarına devam ediyor. Şu anda Comet Lab ile birlikte Chateau de Chaumont sur Loire'de sergilenecek olan uluslararası bahçe festivali için bir botanik etkileşimli yerleştirme üzerinde çalışıyor.

Sanatçı, Nisan 2021'de IMMENSIVA International Residency programına seçildi. Nefesin, nefes hareketleriyle şekil değiştiren renkli bir geometrik form olarak görselleştirildiği interaktif tasarım projesi “Xhale”, Haziran 2021'de Barselona'da düzenlenen rezidans şovu için seçildi. 2022'de Piksel New Media tarafından Houdini Masterclass Workshop'una seçildi. Mayıs 2022'de, kadın buluntu fotoğraflarından oluşturduğu özel bir veri setiyle ve yapay zeka algoritmaları ile oluşturduğu “Morphing Women” adlı video çalışmasıyla Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Ödülü’nü kazandı.

Alper Yeşiltaş

Alper Yeşiltaş İstanbul doğumludur ve Kadıköy’de yaşamaktadır, Duygu Çimen Yeşiltaş ile evlidir ve Tibet isimli bir oğlu vardır. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur, gerçek mesleği avukatlıktır. 2003 yılından beri dijital fotoğrafçılıkla uğraşmakta, sahneler hayal etmekte ve anlar yakalamaya çalışmaktadır. Şimdiye dek birçok çalışması dünyanın farklı ülkelerinde kitap, albüm, dergi kapaklarında ve sergilerde yer almış ve çeşitli yarışmalarda ödüllendirilmiştir. Hukuk master'ını İngiltere'de bilişim teknolojileri hukuku alanında tamamladıktan sonra yapay zekanın sanat dalları ve özellikle fotoğraf ile kesiştiği alanı keşfetmiş ve bu alanda çalışmalar üretmeye başlamıştır. "As If Nothing Happened" yani "Hiçbir Şey Olmamış Gibi", Alper Yeşiltaş'ın bu alandaki ilk çalışmalarının yer aldığı seri olma özelliğini taşımaktadır. En çok ilham aldığı kişiler Yousuf Karsh ve Zdzislaw Beksinski'dir.

* Etkinlik ücretsizdir. Katılım 120 kişi ile sınırlı olup etkinlik giriş davetiyeleri etkinlikten 1 saat öncesinden itibaren Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilecektir.

20 Ocak 2023 Cuma 18:30

Akbank Sanat

Haritada Göster
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
30 OCA PZT
1

18:00

Seminer İlişkiler Yönetimi

Çevirimiçi Platform – Zoom

31 OCA SAL
-
01 ŞUB ÇAR
2

18:00

Seminer Politika, Güncel Sanat ve Küratörlük

Çevirimiçi Platform – Zoom

18:30

Seminer NFT’ler ve Kripto Sanat

Akbank Sanat - Çok Amaçlı Salon

02 ŞUB PER
-
03 ŞUB CUM
-
04 ŞUB CMT
1

15:00

Atölye Sesten Metne

Akbank Sanat

05 ŞUB PAZ
-
06 ŞUB PZT
1

18:00

Seminer Koleksiyon Yönetimi

Çevirimiçi Platform – Zoom

07 ŞUB SAL
1

20:00

Dans “MOD” Çağdaş Dans Performansı

Akbank Sanat

08 ŞUB ÇAR
1

18:30

Seminer "Kula" Oyunu: İstanbul Sefarad Yahudilerinin Ortak Geçmişinin Solan Hatırası

Akbank Sanat

09 ŞUB PER
-
10 ŞUB CUM
-
11 ŞUB CMT
4

11:00

Atölye Çocuklarla Klasik Müzik Atölyesi: Mozart

Akbank Sanat

11:30

Tiyatro Fırtına Çocuk

Akbank Sanat

12:00

Atölye Çocuklarla Klasik Müzik Atölyesi: Vivaldi

Akbank Sanat

15:00

Atölye Yönetmenin Yaratımı

Akbank Sanat

12 ŞUB PAZ
-
13 ŞUB PZT
1

18:00

Seminer Önleyici Koruma: Paketleme, Taşıma Ve Depo Yönetimi

Çevirimiçi Platform – Zoom

14 ŞUB SAL
1

17:15

Film Aşka Dair Dans Filmleri

Akbank Sanat - Çok Amaçlı Salon

15 ŞUB ÇAR
1

18:30

Seminer TRAVMA VE BELLEK: İnsan Yaralıdır

Akbank Sanat - Çok Amaçlı Salon

16 ŞUB PER
-
17 ŞUB CUM
-
18 ŞUB CMT
3

15:00

Atölye Oyun Yaratımı: Yazı Masasında 3 Saat

Akbank Sanat

15:00

Tiyatro Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

18:30

Söyleşi Dijital Sezgiler:Yapay Zeka, Sanat ve Diğer Yanlış Anlamalar

Akbank Sanat

19 ŞUB PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun

Ülkemizde yaşanan felaketten dolayı çok üzgünüz.

6 - 11 Şubat 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan tüm Akbank Sanat etkinlikleri ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Güncel etkinlik tarihlerini web sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.