Seminer

Filmlerin Medya Arkeolojisi

Seminer
Filmlerin Medya Arkeolojisi

Konuşmacı: Ege Berensel
Kürasyon: Ebru Yetişkin

Geçmiş medya aygıtlarının ve kültürlerinin kalıntıları, üretimleri, üretim biçimleri, ana akım dışında kalmış, çöpe dönüşmüş hareketli-imajları günümüzün medya aygıtları ve günümüz sanatı içinde, çoklu bir tarih ve zamansallıkla birlikte nasıl tekrar inşa edilir? Medya arkeolojisi “medya kültürlerinin çökeltili ve katmanlı olarak; geçmişin yeniden keşfedilebileceği, yeni teknolojilerin giderek hızla modası geçmiş hale geleceği bir zaman ve maddiyat katlanması” şeklinde tanımlanmaktadır. Acaba 8mm, süper 8mm, 16mm gibi analog verilerin ve medyumların arkeolojisi nasıl yapılır? Bu medya kalıntıları acaba nasıl toplanır, buluntulanır, arşivlenir ve haritalanır? Onlarla birlikte bir karşı-bellek ve karşı-anlatı acaba nasıl oluşturulur? Tekillikler, rastlantılar, gürültüler ve süreçler nasıl arşivlenir? Bu görsel bilginin haritalanması, tasnifi yoluyla yeni bir bilgi alanı, düşünme yüzeyi ve hareket-imaj arşivlerini kullanarak bir sanatsal araştırma alanı nasıl inşa edilir?

Ege Berensel Ankara’da yaşayan bir görsel araştırmacı ve medya sanatçısı. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümlerinde okudu. Orasıburası (2004) adlı üç ekranlı video enstalasyonu 2005’te Kunst-Werke Institute for Contemporary Art’ta (Berlin), 2007’de Fundació Antoni Tàpies’te (Barcelona), bir diğer üç ekranlı video enstalasyonu Türkü Söylemeyen Tepe (2007) ise, 10. Uluslararası İstanbul Bienali’nde, çok ekranlı video enstalasyonu Dinamo Mesken 2015’te SALT Ulus’ta sergilendi. 2016 yılında Goethe-Ankara’da “Terk Etmeyeceğiz” sergisinde “Devlet Dersi” ve “Militan Sinema” video enstalasyonları yer aldı. Salt Beyoğlu’nda 2014’de 1963 filmiyle “Yazlık: Şehirlinin Kolonisi”, 2018’de İmgeler Okulu görsel araştırmasıyla “İdealist Mektep, Üretken Atölye” sergilerine katıldı. 2018’de Laboratuvarlar Laboratuvarı ile 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin katılımcısı oldu. Türkiye 8mm Aile filmleri Arşivi”ni yürütmekte.

Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinde Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.

Duyuru: Günümüz Sanatı // Bir Muamma konuşma dizisinin Mart ayı programı kapsamında gerçekleşmesi planlanan "Filmlerin Medya Arkeolojisi" başlıklı etkinliği Ege Berensel'in yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. İlginiz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
01 AĞU PZT
-
02 AĞU SAL
-
03 AĞU ÇAR
-
04 AĞU PER
-
05 AĞU CUM
-
06 AĞU CMT
-
07 AĞU PAZ
-
08 AĞU PZT
-
09 AĞU SAL
-
10 AĞU ÇAR
-
11 AĞU PER
-
12 AĞU CUM
-
13 AĞU CMT
-
14 AĞU PAZ
-
15 AĞU PZT
1

Konferans Pera ve Galata’da Yahudi İzleri - Mois Gabay

Akbank Sanat

16 AĞU SAL
-
17 AĞU ÇAR
-
18 AĞU PER
-
19 AĞU CUM
-
20 AĞU CMT
-
21 AĞU PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun