Çevirimiçi Etkinlik

Kentin Hafıza Katmanları: Kültür Belleğinin Sürdürebilirliği
Prof. Dr. Ufuk Kocabaş

Çevirimiçi Etkinlik
Kentin Hafıza Katmanları: Kültür Belleğinin Sürdürebilirliği Prof. Dr. Ufuk Kocabaş

Kentler, tarihleri boyunca uygarlıkların ve farklı kültürlerin bir arada yaşama ve çatışmalarına sahne olmuştur. Geçmişten geleceğe evrilirken oluşan çok katmanlı, çok kültürlü ve organik yapıları, özünde bin yılları barındırır. Somut ve somut olmayan kültür mirası olarak nitelediğimiz bellek, içine doğduğumuz-yaşadığımız ortamdadır ve tarafımızca olağan algılanır. Miras belleğinin sürdürülebilirliği ise “koruma-yaşatma döngüsü” ile belirlenmektedir. 

Taşınır ve taşınmaz olarak adlandırılan mirasın yaşatılması pek çok değişkene bağlıdır. Eserlerin cinsi, bulundukları ortam şartları koruma, depolama ve sergileme koşullarını doğrudan etkilemektedir. Hafıza katmanlarının en derin tabakasını oluşturan arkeolojik eserler ise gün ışığına çıkartılmalarının ardından hızlı bir bozulma ve yok oluş süreciyle karşı karşıyadır. Uygun müdahaleler, paha biçilmez mirasın sürdürülebilir korumasının anahtarıdır. 

Tek seminere katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Tek seminere katılım şartlarını öğrenmek için: apply@curatingcontemporaryart.org

Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, İstanbul Üniversitesi’nde Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanlığı ile Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Onarım Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Bilimsel çalışmaları sualtı arkeolojisi, sualtı kültürel mirasının korunması ve antik gemi yapım teknikleri üzerinde odaklanmıştır. Halen, İstanbul Üniversitesi adına, Yenikapı Batıkları Kazısı ve Konservasyon projesinin başkalığını gerçekleştirmektedir. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi ve İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. Halen, “HMS Majestic Batığı Dalış Turizmi Projesi”nde danışman olarak görev almaktadır. “Arkeolojik Sualtı Kalıntılarının Konservasyonu” ve “Geçmişe Açılan Kapı: Yenikapı Batıkları” kitaplarının yazarı; Yenikapı Batıkları, Yenikapı’nın Eski Gemileri” kitabının editörüdür.  

4 Mart 2021 Perşembe 18:00

zoom

Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
06 EYL PZT
-
07 EYL SAL
-
08 EYL ÇAR
-
09 EYL PER
-
10 EYL CUM
-
11 EYL CMT
-
12 EYL PAZ
-
13 EYL PZT
-
14 EYL SAL
-
15 EYL ÇAR
-
16 EYL PER
-
17 EYL CUM
-
18 EYL CMT
-
19 EYL PAZ
-
20 EYL PZT
-
21 EYL SAL
-
22 EYL ÇAR
-
23 EYL PER
-
24 EYL CUM
-
25 EYL CMT
-
26 EYL PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun