Seminer

Küratöryel Metin Yazarlığı ve Editörlük

Seminer
Küratöryel Metin Yazarlığı ve Editörlük

Seminere dair: Küratöryel Metin Yazarlığı ve Editörlük
Konuşmacı: Nilüfer Şaşmazer

Seminere Dair: “Editörlük ve Küratöryel Metin Yazarlığı” seminerine, sanat alanında yazının karşımıza çıktığı farklı formatları ele alarak başlayacağız. Kültür-sanat gazeteciliğini bir kenara koyarsak; sıklıkla karşılaştığımız ana formatlar sanat eleştirisi, sanat yazarlığı ve küratöryel metin yazımıdır. Biz bu formatlardan sonuncusunun kendine has özelliklerinden yola çıkarak, bir serginin içeriğinin hem metni hem de sergi kitabının aldığı son halini nasıl şekillendirdiğini örneklerle inceleyecek, tüm bir editöryel süreci mercek altına alacağız. 

Konuşmacı Hakkında: Nilüfer Şaşmazer, Galatasaray Lisesi’nin ardından lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nde, yüksek lisansını ise Fransa'da Lumière Lyon 2 Üniversitesi Uluslararası Kültürel Proje Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Mart 2013-Ekim 2016 arasında Istanbul Art News’da editörlük ve yazı işleri müdürlüğü yaptı, yazıları farklı basılı ve online mecralarda da yayımlandı. Sergi yazıları yazmanın yanı sıra, sanatçı kitapları ve sergi kataloglarının editörlüğünü; 2017 yılında Sinan Logie ve Yoann Morvan’ın İletişim Yayınları’ndan çıkan “İstanbul 2023” adlı kitabının Fransızcadan Türkçeye çevirmenliğini üstlendi. “La Ventura”, “Dark Deep Darkness and Splendor”, “Füreya” sergilerinin eş-küratörlüğünü yaptı. “Füg” adlı grup sergisi Ankara’da, Müze Evliyagil’de yer aldı. 16. İstanbul Bienali’nin editörü olarak görev yapmış olan Şaşmazer AICA Türkiye üyesi. 

Tek seminer ücreti 100 TL. olup, katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır.
Tek seminere katılım için biletler etkinlikten bir gün öncesine kadar Açık Diyalog Istanbul hesabına ya da etkinlik günü yalnızca mekan gişelerinden nakit ödeme yapılarak temin edilebilir. Detaylı bilgi için: apply@curatingcontemporaryart.org

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
27 TEM PZT
2

Seminer Farkı Düşünmek

Akbank Sanat Youtube

19:00

Konser Yıl Boyu Caz: Standards & İpek Dinç

Akbank Sanat Instagram

28 TEM SAL
-
29 TEM ÇAR
-
30 TEM PER
-
31 TEM CUM
-
01 AĞU CMT
-
02 AĞU PAZ
-
03 AĞU PZT
-
04 AĞU SAL
-
05 AĞU ÇAR
-
06 AĞU PER
-
07 AĞU CUM
-
08 AĞU CMT
-
09 AĞU PAZ
-
10 AĞU PZT
-
11 AĞU SAL
-
12 AĞU ÇAR
-
13 AĞU PER
-
14 AĞU CUM
-
15 AĞU CMT
-
16 AĞU PAZ
-

Siz evde kalın, ama sanatsız kalmayın diye,
sanatın her hali Akbank Sanat’ın dijital kanallarında.

Akbank Sanat Ağustos ayı boyunca geçici olarak kapalı olacaktır.

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun