Söyleşi

“Yeni Medya ve Hukuk”

Söyleşi
“Yeni Medya ve Hukuk”

Av. Şebnem Ahi (Ahi Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı)
Av. M. Gökhan Ahi (Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi)

Herkesin yayıncı olabildiği, bireylerin ve kurumların Yeni Medya’da yaptığı paylaşımlar, yaşamlarımızı da dönüştürmeye başladı. Söz konusu dönüşüm bir taraftan sosyal ve ticari fırsatlar getirirken öte yandan mahremiyet ihlalleri, siber dolandırıcılık, nefret söylemi gibi çeşitli sorunlara yol açmakta ve hem hukuksal hem de etik normallerimizi de aşındırmakta. Bu bağlamda hukuk ve etik nereye ve nasıl evrilmekte? Yeni Medya’nın zaman - mekan sınırı tanımayan karakteristiği, onu hukuk düzleminde geleneksel medyadan nasıl farklılaştırmakta? Eskiden hukuku ülkesel veya toplumsal sınırlar üzerinden ayrıştırabiliyorduk. Oysa Yeni Medya platformları üzerinde gelişen ve bu sınırlardan bağımsız ilişkiler hukuksal çözümleri de karmaşıklaştırmakta. Bireylerin, sunucuların, verilen ticari hizmetlerin ve hizmeti veren şirketin farklı farklı ülkelerde (ve hatta kimi zaman tamamen bulut bilişim alanlarında) olmasıyla giderek daha karmaşıklaşan bu durumu hukukla çözmek mümkün mü? Yeni Medya, bir iletişim ortamından giderek bir yaşam alanına dönüştükçe hukukta da giderek daha fazla uzmanlık alanına ihtiyaç duyulmakta. Eskiden Bilişim Hukuku başlığı altında toparlanabilirken halihazırda Robot Hukuku, Yapay Zeka Hukuku, Dijital Para Hukuku, E-spor ve Dijital Oyun Hukuku gibi birçok uzmanlık açılmış durumda. Böyle bir ayrışmaya neden ihtiyaç duyulmakta? Yeni Medya üzerinde gelişen akıllı nesneleşme ve robotlaşmanın insanlar tarafından yürütülen kimi meslekleri bünyesine alarak işsizliğe yol açacağı iddia edilmekte. Bu meslekler arasında hukuk da var mı? Buna bağlı olarak milyarlarca akıllı nesnenin yer alacağı bir gelecek, daha adaletli ve etik bir düzen mi getirecek yoksa insanlığın kıyameti mi olacak?

Şebnem Ahi

1987 yılında İstanbul’da doğan Şebnem Ahi, 2009 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Barosu üyesi olan Şebnem Ahi, Baro Bilişim Hukuk Merkezi’ndeki 2009 yılından bu yana olan aktif çalışmalarını halen Başkan göreviyle sürdürüyor. Daha önce ShiftDeleteNet sitesinde haftalık “Diji Hukuk” programını yaptı. Şimdi ise Webrazzi sitesinde her hafta “HukukiWeb” adlı bilişim hukuku programını yapıyor. Digitalage, E-ticaret Çağı gibi dergilerde her ay köşe yazıları yazmaya devam ediyor. Ağırlıklı olarak Bilişim ve Ceza Hukuku alanlarında çalışıyor, bilişim hukuku alanında girişimcilerden büyük ölçekli firmalara kadar geniş bir yelpazede hukuki danışmanlık hizmeti sunuyor.

Gökhan Ahi

1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Bilgi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Hukuku Enstitüsü‘nde Yüksek Lisans programında “Türk Hukuku’nda Bilişim Suçları” dersini halen vermekte olup, daha önce Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde ise seçimlik “Bilişim Hukuku” dersini vermiştir. Ağırlıklı olarak Ceza Hukuku, Bilişim Hukuku ve Ticaret Hukuku alanlarında çalışmakta olup, bilişim davalarında avukat olarak; bilişim, teknoloji, internet, dijital oyun ve dijital reklam şirketlerinde hukuk danışmanı olarak görev yapmaktadır. Kurucusu olduğu İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi‘nin iki kez başkanlığını yapmıştır. Aynı Merkez’in Yürütme Kurulu Üyesi, E-Ticaret ve İnternet Hukuku Derneği‘nin Yönetim Kurulu Üyesi, ayrıca kısa adı TİD olan Tüm İnternet Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak, Türk Ceza Hukuku Derneği‘nin Yedek Yönetim Kurulu Üyesi olarak ve Türkiye Bilişim Derneği‘nin üyesi olarak sivil toplum çalışmaları yapmaktadır. Uluslararası teknoloji avukatlarını bir araya getiren International Technology Law Association’ın (ITECHLAW) üyesidir.

Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinde Akbank Sanat Danışma’da temin edilebilir.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
07 HAZ PZT
1

18:00

Seminer Bir Kültürel Edim Olarak Küratörlük Pratiği - Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman

zoom

08 HAZ SAL
-
09 HAZ ÇAR
1

19:00

Seminer Çelişkiler ve İkilemler

zoom

10 HAZ PER
1

Çevirimiçi Etkinlik V- "Türk Filmleri ve Mitolojik Öğeler"

Akbank Sanat Youtube

11 HAZ CUM
-
12 HAZ CMT
-
13 HAZ PAZ
-
14 HAZ PZT
-
15 HAZ SAL
-
16 HAZ ÇAR
1

19:00

Seminer Sınırlar

zoom

17 HAZ PER
1

18:00

Seminer Güncel Bir Mesele: Sanat Yönetimi ve Toplumsal Cinsiyet - Esra A. Aysun

zoom

18 HAZ CUM
-
19 HAZ CMT
-
20 HAZ PAZ
-
21 HAZ PZT
1

18:00

Konser Standards & İpek Dinç

Akbank Sanat Youtube

22 HAZ SAL
-
23 HAZ ÇAR
1

19:00

Seminer İlişkiler

zoom

24 HAZ PER
1

18:30

Çevirimiçi Etkinlik Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı Bir Bakış

zoom

25 HAZ CUM
1

18:30

Çevirimiçi Etkinlik Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı Bir Bakış

zoom

26 HAZ CMT
1

18:30

Çevirimiçi Etkinlik Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı Bir Bakış

zoom

27 HAZ PAZ
1

18:30

Çevirimiçi Etkinlik Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı Bir Bakış

zoom

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun