Bir Disiplin Egzersizi - Kabuk

Bir Disiplin Egzersizi - Kabuk

Bir Disiplin Egzersizi - Kabuk

Yönetmen: Jane Campion
Senaryo: Jane Campion
Görüntü Yönetmeni: Sally Bongers
Yapımcı: Ulla Ryghe
Müzik: Ralph Tyrrell
Kurgu: Jane Campion
Ses: Sue Kerr
Oyuncular: Tim Pye, Katie Pye, Ben Martin

Avusturalya / Kurmaca / 9’ / Digital Betacam / Renkli / 1982

Bir portakal kabuğunun araba camından dışarı atılması bir aile içinde gerilimin yükselmesine neden olur.

Özgeçmiş

Jane Campion, Wellington, Yeni Zelanda’da, başarılı ve yaratıcı bir aileye dünyaya geldi. Ailesi, ülke çapındaki ilk profesyonel tiyatro şirketi olan The New Zealand Players’ı kurdu. Campion, Wellington, Victoria Üniversitesi’nde, Antropoloji lisansını 1975 yılında tamamladı.  Ardından Sydney College of the Arts’ta ressamlık bölümünde öğrenim gördü. Film yapmaya 1980’li yılların başında başladı. İlk kısa filmi Peel (1982), Cannes Film Festvali’nde En İyi Kısa Film Altın Palmiye Ödülü’nü kazandı. Bu erken başarının ardından kısa filmleri Passionless Moments (1983) ve A Girl’s Own Story (1984) ile Amerikan Film Enstitüsü Ödülleri’nde (AFI Awards) ödül kazandı.

İlk uzun metraj filmi olan, Sweetie (1989) Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. Ve buna ek olarak, En İyi Yabancı Film dalında, Independent Spirit Award’u ve

En İyi Özgün Senaryo dalında da AFI ödülünü kazandı. An Angel at My Table (1990) hem Yeni Zelanda çapında, hem de uluslararası festivallerden, Venedik’ten Büyük Jüri Ödülü ve Toronto’dan FIPRESCI Ödülü dahil olmak üzere, bir çok ödülün sahibi oldu.

Campion’un en saygın filmi olan, The Piano (1993) Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü aldı. Ve, En İyi Senaryo başta olmak üzere, üç ayrı dalda Oscar kazandı. The Portrait of a Lady filmi, 1996 Venedik Film Festivali’nin kapanış filmi oldu. İki ayrı dalda Akademi Ödüllerine aday gösterildi ve Ulusal Film Gazetecileri Birliği tarafından, En İyi Film dalında Francesco Pasinetti ödülünü aldı. Jane, kız kardeşi Anna ile birlikte yazdığı Holy Smoke filmini yönetti. Sonrasında yönetmenliğini üstlendiği In the Cut filmini ise Susanna Moore ile birlikte yazdı. Bu film, Londra Film Festivali’nin açılış filmi oldu. Jane’in yazıp yönettiği Bright Star filmi, 2009 yılında Cannes Film Festivali’nin yarışma filmlerindendi.

2013 yılında, Societe de Realisateurs de Film tarafından Carosse D'or ile ödüllendirildi. Aynı yıl, Yeni Zelanda Sanat Vakfı tarafından da ödüllendirildi. 2014 yılı Cannes Film Festivali ana yarışmasının jüri başkanlığını yaptı. Campion, Yeni Zelanda Film Komisyonu’nda kadın yönetmenlere yönelik, yıllık burs programının kurulumunda önemli bir rol oynadı. Campion, sinemaya katkılarından dolayı, 2016’da, Yeni Zelanda Liyakat Nişanı'na layık görüldü.

Katıldığı Festivaller

Cannes Film Festival, Sydney Film Festival, Melbourne Film Festival, AFI Film Awards

Ödüller

Palme d’Or for Best Short Film - Cannes Film Festival

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
03 MAY PZT
-
04 MAY SAL
-
05 MAY ÇAR
-
06 MAY PER
-
07 MAY CUM
-
08 MAY CMT
-
09 MAY PAZ
-
10 MAY PZT
-
11 MAY SAL
-
12 MAY ÇAR
-
13 MAY PER
1

Çevirimiçi Etkinlik IV- "Mitlerin Ortak Özelliği: Yaratılış“

Akbank Sanat Youtube

14 MAY CUM
-
15 MAY CMT
-
16 MAY PAZ
-
17 MAY PZT
1

18:00

Seminer Küratöryel Stratejiler: Serbest Alanlar ve Bienaller: Sinop Bienali - T. Melih Görgün

zoom

18 MAY SAL
-
19 MAY ÇAR
-
20 MAY PER
-
21 MAY CUM
-
22 MAY CMT
-
23 MAY PAZ
1

17:00

Çevirimiçi Etkinlik Sanatın Çocuk Gelişimine Katkısı Üzerine Ailelerle Sohbetler

zoom

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun