SERGİ

İz Dünyası

SERGİ
İz Dünyası

Egenur Öztelli

Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde öğrenim gören Egenur, 2017 yılında AFS kültürler arası değişim programı ile Belçika’nın Flaman bölgesine gidip orada 1 sene ekonomi ve dil eğitimi almıştır. Bu sırada Academie voor Beldende Kunst Mortsel güzel sanatlar akademisinde teorik ve pratik sanat eğitimi almaya başlayan Egenur, akademinin öğrenci sergilerine katılmıştır.

Okulundan aldığı çeşitli sanat tarihi ve çağdaş sanat derslerinin yanında Akbank Sanat ve Açık Diyalog İstanbul’un ortaklaşa çalıştığı “Çağdaş Sanat ve Küratörlük” programına kabul almış ve final projesi olarak “The Waste Land” ile eğitimini tamamlamıştır.

Carre d’Artistes Istanbul sanat galerisinde galeri asistanlığı yaptığı dönemden sonra Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde Sergi Sorumlusu olarak kariyerine devam etmiştir. Şu an Pilot Galeri bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. 

Araştırma konuları olarak Oryantalizm ve Çağdaş Türk Sanatı’nın yanında ekoloji, teknoloji ve insan ruhunun kesiştiği sanat alanlarına odaklanmaktadır. 

İz Dünyası

Her günü adım adım yaşıyoruz, her bir attığımız adımla arkamızda takip edilebilecek izler bırakıyoruz. Fakat günün sonunda yürüdüğümüz yolda kendi izlerimizi seçebiliyor muyuz?

Dünyada milyarlarca insan yaşarken, yollarımız başka insanlarla kesişirken, onlar da yürüdüğümüz aynı yollarda yürürken geriye dönüp bakıldığında hangi izler kendim(iz)in, hangileri başka insanlar tarafından yolumuza bırakılmış ve hangileri farkında olmadığımız kadar derinleşip yolun aşılmasını zorlaştırmış?

Artık ayrımına varamadığımız bir noktadayız. Çorak ülke etrafımızı sarmış, zihinlerimizi doldurmuş, varoluşumuzun bir parçası haline gelmiş durumda. Bunun önüne nasıl geçeriz? Atığı izden, izi atıktan nasıl ayırabiliriz? Başlangıç noktası farkındalık.

Şair Ezra Pound, İz Dünyası’nın esin kaynağı olan T.S Eliot’un “Çorak Ülke” şiiri hakkında “yalnızca gördüklerini olduğu gibi yansıtmak veya bunları gözlemlemekten ziyade, bulunduğu duruma karşı akıl yürütebilen akışkan bir güç” demektedir. Bu güç, günümüzün en hızlı çözümlenmesi gereken sorunu karşısında kullanılmalı: İklim krizi.

Oli Brown’ın “Göç ve İklim Değişikliği” (Migration and Climate Change) kitabında yazdığı üzere, 2050’ye kadar 1 milyar insanın “iklim mültecisi” olması söz konusu. Bu, yürüdüğümüz yollarda tahmin ettiğimizden çok daha fazla ayak izi ile karşılaşmamız demek.

Yoldayken bir seçim yapmamız gerekir, ya ileri ya da geriye gidebiliriz. Şu noktada geriye döndüğümüzde yetimizde olan yegane şey farkındalık; yolun ilerisi ise yeni bir sayfa. İnsanın varlığı dünyada sona erdiğinde de yol ve izler kalmaya devam edecektir fakat bu izlerin “atık” olmaması ise insana bağlıdır.

 İz Dünyası yaşayanların katettikleri yollara odaklanan ve yol boyunca bıraktıkları “fiziksel”, “psikolojik” ve “dijital” izleri konu alan, "her insanın” geçmişine giden yolda bir eşik görevi görmeyi hedefler. Eşikten geçen insan, İz Dünyası’nın çeşitli formlardaki yansımalarıyla yüzleşir ve bir yol ayrımına gelir. Bu noktada ise insan, aşıp geride bıraktığı öz-yollarının izdüşümlerini takip ederek gelecekte yürünecek yolların “Çorak Ülke”ye dönüşmesini engellemek için akıl yürütme çağrısına kulak verirse, farklı bir geleceğin kapıları aralanır ve İz Dünyası, bu iki dünya arasındaki eşik görevini yerine getirmiş olur

Sanatçılar & Eserler

Alejandro Duran

Espuma (Foam)

2011

Muhtelif Ölçülerde

Fotoğraf

Sanatçının izniyle

Günnur Özsoy

Hatıralar ve Mektuplar

2018

100 x 75cm (muhtelif ölçülerde)

Metal

Sanatçının izniyle  

Kate McDonnell

Rant, Regret, Repeat

2020

30.5cm x 41cm

Graffiti mürekkebi, aluminyum

Sanatçının izniyle

Fotoğraf: Kate McDonell

Kate McDonell

Wall Piece

2017

Muhtelif Ölçülerde

Çin mürekkebi, kağıt

Sanatçının izniyle

Fotoğraf: Kate McDonell

Noah Spivak

For Narcissus (1000 tears)

2020

Muhtelif ölçülerde 

Kağıt bardak, akrilik

Sanatçının izniyle

Sophia Ruppert

Nokomis Fragments

2019 – Devam Ediyor

Muhtelif Ölçülerde

Buluntu Objeler

Sanatçının izniyle

Chun Wang

Google Searches

2019

Muhtelif ölçülerde

Interaktif sanat, dijital sanat

Fotoğraf: Chun Wang 

Sanatçının izniyle

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
21 KAS PZT
-
22 KAS SAL
1

18:30

Seminer ÖZGÜRLÜK: Kurtuluşa Ulaşmanın Yolu

Akbank Sanat - Çok Amaçlı Salon

23 KAS ÇAR
-
24 KAS PER
-
25 KAS CUM
1

18:30

Atölye Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

26 KAS CMT
1

18:30

Atölye Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

27 KAS PAZ
1

15:00

Tiyatro Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

28 KAS PZT
-
29 KAS SAL
-
30 KAS ÇAR
1

18:30

Seminer Tasarım Hayatın Neresinde?

Akbank Sanat

01 ARA PER
-
02 ARA CUM
-
03 ARA CMT
-
04 ARA PAZ
-
05 ARA PZT
-
06 ARA SAL
-
07 ARA ÇAR
1

18:30

Söyleşi Digital Serendipity: Sanatçı Konuşmaları Serisi - 1

Akbank Sanat

08 ARA PER
1

18:30

Seminer Tarihsel Ontoloji Olarak Kritik - Ferda Keskin

Akbank Sanat

09 ARA CUM
-
10 ARA CMT
-
11 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun