SERGİ

Ortak İnsanlık Hali

SERGİ
Ortak İnsanlık Hali

Sibel Yücel

1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2003 yılında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel sektörde danışmanlık, telekom, enerji gibi alanlarda çeşitli yönetici kademelerinde yer aldı. Bir süre Dubai ve Londra’da yaşadı. Hem iş hem de kişisel olarak dünyanın her köşesine seyahatler yaptı. Özellikle Afrika ve Asya seyahatleri sırasında sanatın birleştirici etkisine tanıklık etmesi onu sanata daha da yakınlaştırdı. Bu ilgisini 2014 yılından itibaren birçok yerel ve uluslararası sanat kurumunda aldığı seminer ve eğitimlerle pekiştirdi. Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu’ndan mentorluk alarak bu alanda kendini geliştirmeye devam etti. Tarihe ve arkeolojiye olan merakından dolayı 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras bölümünde ikinci üniversite eğitimine başladı. Ayrıca yine 2019 yılında Koç Üniversitesi tarafından sunulan ve SARAT Projesi kapsamında hazırlanan ''Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması'' adlı sertifika programını tamamladı. 2021’de Akbank Sanat ve Açık Diyalog tarafından organize edilen Çağdaş Sanat ve Küratörlük Programı’nı bitirdi. 

Ortak İnsanlık Hali

Arzu ve hedeflere ulaşamamak, hayal kırıklıkları, acı ve ızdırap dünyadaki hemen her bir birey tarafından yaşanan insani tecrübelerdir ve aslında tüm insanların ortak deneyimidir.

İnsanoğlunun içinden geçtiği olumsuz durumların bir kısmının kendi yaşamına özel olmadığı ve tüm insanlığın bir parçası olduğu gerçeği ve bireylerin zaman zaman hata yapabilir ya da yetersiz olabilir durumu modern psikolojik yaklaşımlardan biri olan Öz Şefkat felsefesinde “Ortak İnsanlık Hali” olarak tanımlanmıştır. 

“Mutluluk ve özgürlük, bir tek ilkenin açık seçik anlaşılmasıyla başlar: Bazı şeyleri kontrol edebiliriz, bazı şeyleri kontrol edemeyiz” 

Epiktetos’un Mutluluk Öğretisi

Pandemi ve iklim krizleri gibi küresel felaketlerin yaşanıldığı yakın dönemde tanık olduk ki, insanoğlu yetersizlik hissi çemberinde derin bir karamsarlığa ve çaresizliğe itilmiştir. Kusurlu ya da yetersiz olma hissi, hissedilen acıyı daha da arttırırken, insanoğlunu da yalnızlığa sürüklemiştir. 

Ortak İnsanlık Hali, bireyin kendi tecrübelerini kişisel, soyutlayıcı, utanç verici olmak yerine insanlığın ortak tecrübelerinin bir parçası olarak görmeyi anlatmaktadır. Farkında olarak kabul, acı veren düşünce ya da hislerin aşırı özdeşleşmeye yol açması yerine bilinçli bir şekilde kabulünü göstermektedir. 

Bireylerin içinde bulundukları zorluklar sonucu deneyimlediği ve özellikle kontrol edemediği faktörlerden kaynaklanan acıların, evrensel olarak yaşanabildiği bilincine erişmesi acıyı hafifletir. Hatta bu olgu, yüzyıllar önce Stoa filozofu Epiktetos tarafından da irdelenerek mutluluk öğütlerinden biri olarak belirtilmiştir. 

Bu sergi, Ortak İnsanlık Hali kavramının öğreticiliği eşliğinde acılarla barışmayı ve bu duyguların herkes tarafından tecrübe edildiğini hatırlatarak kişileri varoluşa şükretmeye davet eder.

Sanatçılar & Eserler

Ali Elmacı

Yaralarımla Yaşıyorum VIII

2019

Tuval Üzerine Yağlı Boya

180 x 200 cm

Eda Sütunç

Robotik Meditasyon

2020

Ses ve neon

Ipad, Turkçe Stereo, 5’24’’, İngilizce Stereo 6’05’’

Fotoğraf: Zeynep Fırat

Leyla Emadi

I am going to start again

2020

Beton 

70 x 335 cm

Mehmet Dere

MIM

2018

Yerleştirme 

Kağıt bir külahta 40 demir leblebi

Mert Özgen

Eski Bir Yaram Vardı, Ama Şimdi İyileşiyor

2019

Tuval Üzerine Yağlı Boya

121 x 121 cm

Fotoğraf: Hüseyin Atiş

Mehmet Erdener

Her Güzelliğin Izdıraplarla Doğuşunu İdrak Etme Halk Eğitim Merkezi

2021

3 mm demir levhadan lazer kesim

25 x 92 x 2,5 cm

Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
21 KAS PZT
-
22 KAS SAL
1

18:30

Seminer ÖZGÜRLÜK: Kurtuluşa Ulaşmanın Yolu

Akbank Sanat - Çok Amaçlı Salon

23 KAS ÇAR
-
24 KAS PER
-
25 KAS CUM
1

18:30

Atölye Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

26 KAS CMT
1

18:30

Atölye Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

27 KAS PAZ
1

15:00

Tiyatro Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

28 KAS PZT
-
29 KAS SAL
-
30 KAS ÇAR
1

18:30

Seminer Tasarım Hayatın Neresinde?

Akbank Sanat

01 ARA PER
-
02 ARA CUM
-
03 ARA CMT
-
04 ARA PAZ
-
05 ARA PZT
-
06 ARA SAL
-
07 ARA ÇAR
1

18:30

Söyleşi Digital Serendipity: Sanatçı Konuşmaları Serisi - 1

Akbank Sanat

08 ARA PER
1

18:30

Seminer Tarihsel Ontoloji Olarak Kritik - Ferda Keskin

Akbank Sanat

09 ARA CUM
-
10 ARA CMT
-
11 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun