Sergi

İnsanlık Serüveni

Sergi
İnsanlık Serüveni

Küratör: Hasan Bülent Kahraman

Sanatçı: Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz’in “İnsanlık Serüveni / The Human Adventure” adlı sergisi, 20 Kasım 2012 – 30 Ocak 2013 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta. Sergi kapsamında ayrıca 24 Kasım Cumartesi günü Hasan Bülent Kahraman’ın ve 28 Kasım Çarşamba günü ise Mary Jane Jacob’un konuşmacı olarak katılacağı iki konferans gerçekleştirilecek.

Magdalena Abakanowicz’in son derece anlatımcı, bir o kadar gizemli yapıtlarının sahip oldukları anıtsal formlarla öne çıktığı sergi için 19 Kasım 2012, Pazartesi günü Akbank Sanat’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı, “Polonya, İngiltere ve Amerika’daki üniversitelerce yedi fahri doktora ile onurlandırılan ve pek çok uluslararası ödül kazanan Magdalena Abakanowicz, şüphesiz yüzyılın en önemli heykel sanatçılarından biri. Sao Paolo Bienali, Venedik Bienali gibi bienallerde yer alan sanatçının eserleri Metropolitan Müzesi, Centre Pompidou gibi dünyanın pek çok önemli müze ve galerilerinde sergilendi. Akbank Sanat olarak 20. yılımıza girerken Magdalena Abakanowicz’in sergisine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”dedi.

Serginin küratörlüğünü gerçekleştiren Hasan Bülent Kahraman ise sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “Abakanowicz, yeryüzüne serüveniyle birlikte gelen insanın macerasını anlatıyor. İnsanın serüveni dünyayı değiştirmekti. Bunu çoğu zaman kendisine rağmen yaptı. Yabancısı olduğu bir evrene, onun zamanına ve mekanına uyum sağlamak yani onları kendisine uyarlamak çabasındaydı. Zamanın içinde sanatla dönüştü insan, mekanı sanatla dönüştürdü. Yalnızlığına ve yabancılığına sanatla direndi. Yaratarak var oldu. Mağaranın duvarına bıraktığı iz hala insanı takip ediyor. Sanat, yaratmanın öteki adıdır. Tıpkı insanın doğanın en yüce hali olması gibi. Sanat, insanın Tanrısıyla Tanrının insanı arasındaki köprüdür. Abakanowicz, insanın 30 bin yıllık serüveninin sanatını, sanatın 30 bin yıllık serüveninin insanını üretiyor. Çağların ötesinden gelen, çağların içinden geçen bir serüvenin sergisi bu! İnsan sanatının külleriyse, bu sergi o külü yakan ateştir” dedi.

Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz, 1930 yılında, aristokrat bir Polonyalı-Rus ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sovyet hakimiyeti altında geçen bir dönem olan 2. Dünya Savaşı sonrasında, Varşova Sanat Akademisi’nde öğrenim gördü. Kendini dayatılan kurallar ve reçetelerden özgürleştirerek büyük kağıt ve tuvaller üzerine guaj resimler yapmaya başladı ve daha sonra kendi adından esinlenerek “Abakans” ismini verdiği yumuşak malzemelerden büyük anıtsal, üç boyutlu formlar inşa ederek bunlarla 1965 yılında São Paolo Bienali’nde Birincilik Ödülü’ne layık görüldü. 1970’lerde çuval bezinden figüratif ve non-figüratif nesneler oluşturmaya başladı; bu eserlerinin uluslararası arenaya ilk çıkışı da 1980’de Venedik Bienali’nde Polonya’yı temsil ettiği zaman gerçekleşti.

Abakanowicz 1986’dan 1993’e kadar çelik ile donatılmış büyük ağaç gövdelerinden oluşan “War Games” (Savaş Oyunları) serisi üzerinde çalıştı. 1980’lerde üretmeye başladığı otoportreleri, aralarında “Mutants” (Mutantlar) serisinin de yer aldığı hayali hayvan formları ve portreleri izledi. Daha sonra anıtsal büyüklükte kuşlar ve balıkların yanısıra gerçek ve hayali hayvanlara ait metaforik kafalar üretmeye başladı. Büyük ölçekli “Hand-Like Trees” (El-Gibi Ağaçlar) serisi, onun hayatın organik ve yaşamsal formlarını ifade etmeye olan süreğen bağlılığının delili olarak görülebilir.

Bronz, alüminyum, çelik, ahşap ve beton kullanımını kucaklayarak büyük ölçekli açık hava işleri üretti. Abakanowicz açık havada sergilenmek üzere yaptığı işlerini iki temel kavram çerçevesinde ortaya koydu: birden fazla insan figüründen oluşan topluluklar, “Crowds” (Kalabalıklar) ve daha çok soyut eserlerden oluşan “Spaces to Contemplate” (Tefekkür Mekanları). Kalıcı enstalasyonları İtalya, İsrail, Litvanya, Kore, Japonya, Almanya, Polonya ve ABD peyzajlarında görülebilir.

Bugün Magdalena Abakanowicz’in çalışmaları tüm dünyada yüzlerce müze sergisinde görülmüştür. Polonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerinden yedi fahri doktora ile onurlandırılan Abakanowicz, American Academy of Arts and Letters (Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi) ve Berlin Akademie der Kunste (Sanat Akademisi) yönetim kurulu üyesi olup, New York Uluslararası Heykel Merkezi tarafından verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibidir. Sanatçı Varşova’da hayatını sürdürmektedir.

Marlborough New York Gallery

Çağdaş sanat alanında dünyanın önde gelen ticari galerilerinden biri olarak kabul edilen Marlborough New York, 1963 yılında kuruldu. Magdalena Abakanowicz, Fernando Botero, Claudio Bravo, Richard Estes, Red Grooms, Tom Otterness, Arnaldo Pomodoro, Manolo Valdés, Zao Wou-Ki, Frank Auerbach, Paula Rego ve Antonio Lopez Garcia gibi sanat dünyasının güçlü isimlerini temsil eden Marlborough,Londra’daki köklü şubesi Marlborough Fine Art'ın yanısıra ve Madrid, Monte Carlo ve Santiago’daki önemli galerilerine ek olarak; Ekim 2007’de, New York 545. Batı, 25. Sokak’ta açılan Marlborough Chelsea ve düzenlediği Uluslararası Kamusal Sanat Projeleri ile genişlemeye devam ediyor.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
12 AĞU PZT
-
13 AĞU SAL
-
14 AĞU ÇAR
-
15 AĞU PER
-
16 AĞU CUM
-
17 AĞU CMT
-
18 AĞU PAZ
-
19 AĞU PZT
-
20 AĞU SAL
-
21 AĞU ÇAR
-
22 AĞU PER
-
23 AĞU CUM
-
24 AĞU CMT
-
25 AĞU PAZ
-
26 AĞU PZT
-
27 AĞU SAL
-
28 AĞU ÇAR
-
29 AĞU PER
-
30 AĞU CUM
-
31 AĞU CMT
-
01 EYL PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun