Blog

“Bir derinlik arayışı”: Jan Gunnar Hoff

Blog
“Bir derinlik arayışı”: Jan Gunnar Hoff

29.04.2019

Yazı: Leyla Aksu
İllüstrasyon: Saydan Akşit

Etkileyici, akıcı melodileri ve çok yönlülüğüyle tanınan usta piyanist Jan Gunnar Hoff, günümüzde Norveç’in en önde gelen, saygın caz sanatçılarından bir tanesi. Caz füzyon piyanisti, klavyeci, besteci, aranjör ve eğitmen olarak birçok farklı göreve soyunan müzisyen, solo çalışmalarından gerçekleştirdiği farklı iş birliklerine, yarattığı modern sentez ve doğaçlamaların her biriyle incelikli izler bırakarak ilerliyor. Mayıs ayında Akbank Sanat’ta Jan Gunnar Hoff İstanbul Trio olarak sahne almadan önce, kendisinin müzikteki yolculuğuna ve farklı projelerine kısaca göz atıyoruz.

-- Jan Gunnar Hoff, klasik müzik geçmişiyle caz, folk, funk ve rock müziğinin buluştuğu noktada duruyor. Küçük yaşta müziğe ilgisi olan ve on yaşından başlayarak klasik piyano eğitimi alan sanatçı, gençlik yıllarını daha çok progressive rock’a duyduğu ilgiyle, Pink Floyd, Emerson, Lake & Palmer ve FOCUS gibi grupları dinleyerek geçirdi. Eğitimini tamamladıktan sonra, 1970’li yıllarda caz kariyerine başlayan Hoff, her ne kadar kusursuz bir müzisyen olmasa da amacının kendi potansiyelini yükseltmek, içinde olanlardan en iyi şekilde yararlanmak olduğunu ifade ediyor.

-- Hoff, ilk konserini doğup büyüdüğü şehir olan Bodø’daki Ad Lib Jazz Club’ın sahnesinde gerçekleştirdikten sonra, kariyerinin erken dönemlerinde Arild Andersen ve Nils Petter Molvaer gibi isimlerle turnelerde çaldı. Ardından kendi solo çalışmalarından oluşan çıkış albümü Syklus’u 1993 yılında yayınlayarak kendi yoluna koyuldu. 1995’ten beri eğitmen olarak da çalışan müzisyen, günümüzde Tromsø ve Agder üniversitelerinde ders vermeye devam ediyor; Norveç’in yeni nesil caz müzisyenleriyle çalışabildiği için de kendini şanslı hissettiğini, gençlerin zihnini keskin tuttuğunu söylüyor.

-- Hoff’un günümüze kadar beraber çalıştığı onlarca ismin arasında en çok dikkat çeken iş birlikleri ise iki efsanevi gitarist Pat Metheny ve Mike Stern’den geldi. Metheny ile ilk olarak 2001 yılında, Moldejazz Festival’da bir araya gelen sanatçı, Mike Stern ile de Nordland Music Festival’ın komisyonu olan ve daha sonra 2008’de albüm olarak yayınlanan Magma için buluştu. Uzun yıllar beraber turlamaya devam eden bu ikilinin son ortak çalışması geçtiğimiz yıl yayınlanan Jan Gunnar Hoff Group feat Mike Stern adlı albüm.

-- 2005 yılında Vossajazz için hazırladığı koro çalışması Mediatus ile prestijli Edvard Grieg ödülünü kazanan Jan Gunnar Hoff’un ilgiyle karşılanan bir başka işbirliği de 2008’de bir araya gelen ve birkaç yıl boyunca birlikte turlayan ritmik üçlü Acuña/Hoff/Mathisen. Bu sürede caz, funk ve rock esintilerini heyecan verici bir etkileşim içinde sunan Jungle City ve Barxeta adlı iki albüm yayınlayan grubun unutulmaz bateristi Alex Acuña, bu beraberlik hakkında “Weather Report ile çaldığı günlerden bu yana böyle hissetmedim” demişti.

-- Hoff, 2010 yılında Bodø Jazz Open adlı etkinliği başlattı ve günümüzde festivalin başını çekmeye hâlâ devam ediyor. 2012’de Grammy Ödülü’ne aday gösterilen ve geleneksel folk müziği ile cazı buluşturan Quiet Winter Night projesinde de piyanonun başına geçen sanatçı, aynı zamanda projenin sanat yönetmenliği ve düzenlemesini de üstlendi. Bunun hemen ardından gelen Fly North albümü ise Norveç’in Grammy’si sayılan Spellenmannpris’e aday gösterildi.

-- “Bir piyanist ve besteci olarak müzik benim için bir derinlik arayışı, duygularım ile piyanonun arasında bir köprü bulma arayışı” diyen Jan Gunnar Hoff, Mike Stern ile işbirliğinin yanı sıra, Audun Kleive ve Anders Jormin ile oluşturduğu üçlüden gelen Polarity ve Per Mathisen ve Horacioa Hernandez ile kaydettiği Barxeta II ile 60. yılını kutladığı 2018 yılında üç farklı albüm birden yayınladı. Kariyerini doğup büyüdüğü şehirde sürdürmeye devam eden sanatçı, bu yılki doğum gününü de 1976 yılında kariyerine atıldığı aynı sahnede, Ad Lib Jazz Club’da kutlamayı seçti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
17 HAZ PZT
-
18 HAZ SAL
-
19 HAZ ÇAR
-
20 HAZ PER
-
21 HAZ CUM
-
22 HAZ CMT
-
23 HAZ PAZ
-
24 HAZ PZT
-
25 HAZ SAL
-
26 HAZ ÇAR
-
27 HAZ PER
1

18:00

Seminer Web3 Uygulama Alanlarından NFT

Çevirimiçi Platform – Zoom

28 HAZ CUM
-
29 HAZ CMT
-
30 HAZ PAZ
-
01 TEM PZT
-
02 TEM SAL
1

19:00

Film Akbank 20. Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta (2 Temmuz)

Akbank Sanat

03 TEM ÇAR
-
04 TEM PER
-
05 TEM CUM
-
06 TEM CMT
-
07 TEM PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun