Blog

Uçsuz bucaksız bir ses paleti: NES

Blog
Uçsuz bucaksız bir ses paleti: NES

03.01.2019

Yazı: Cem Kayıran

Üç farklı ülkeden müzisyenin Valensiya’da yollarının kesişmesiyle başlayan serüveni, günümüzün en heyecan verici Akdeniz cazını beraberinde getirdi. 16 Ocak’ta Akbank Sanat sahnesinde dinleyeceğimiz NES, çok kültürlü ve çok sesli müziğiyle farklı duygulara dokunuyor.

Cezayirli solist ve çellist Nesrine Belmokh, Fransız çellist Matthieu Saglio ve İspanyol perküsyoncu David Gadea’nın birlikteliği cazdan soul’a, Arap geleneksel müziğinden klasiğe uzanan geniş bir skalayı kapsıyor. Üçlü, prestijli plak şirketi Act etiketiyle yayınlanan ilk albümleri Ahlam’ı, daha önce Nik Bärtsch, Ahmad Jamal, Tomasz Stanko gibi isimleri ağırlamış efsanevi La Buissonne stüdyosunda kaydetti. Arapça, İngilizce ve Fransızca şarkılar söyleyen NES, ilk konserini geçtiğimiz sonbaharda Berlin Filarmoni’de verdi. Uluslararası basında büyük yankı uyandıran ilk albümüyle şimdilerde birçok yerde karşımıza çıkan 2018’in en iyileri listelerinin de gediklilerinden olan NES’i kariyerinin başlarında canlı dinleme fırsatını kaçırmayın.

Üçlünün kişisel müzikal geçmişlerinden kısaca bahsetmek, ne denli zengin bir karışımın NES’in temelini oluşturduğuna dair yeterli ipucunu verecektir.

Nesrine Belmokh

Çocukluk yıllarında mandolin çalarak ve şarkı söyleyerek müzikle ilgilenmeye başlayan Nesrine Belmokh, kariyerinin devamında bir çello virtüözüne dönüştü ve birçok önemli orkestra ve projede yer aldı. 2014 yılında hayatını kaybeden efsanevi besteci Lorin Maazel’in davetiyle Valensiya Opera Orkestrası’na dahil olan Belmokh,  daha sonra Daniel Barenboim ve West Eastern Divan Orchestra ile turnelere çıktı. Cezayirli müzisyen aynı zamanda Cirque Du Coleil şovu Amaluna’da solist ve çellist olarak başroldeydi.

Matthieu Saglio

Enstrümanıyla kurduğu karakteristik ilişki sayesinde çellodan sıra dışı sesler ve vibrasyonlar çıkarmayı başaran Fransız müzisyen Matthieu Saglio, yeni nesil caz sahnesinin gizli kahramanlarından biri. Aynı zamanda besteci olarak yer aldığı Diouke ve Jerez Texas projeleriyle ve solo üretimleriyle flamenkodan Arap müziklerine geniş bir alanda keşfe çıkan Saglio, kariyeri boyunca çeşitli projelerle 30’dan fazla ülkede konser verdi.

David Gadea

Üçlünün yollarının kesiştiği Valensiya’nın lokal kahramanlarından biri. Kendine has zengin ritim anlayışı ve birçok farklı türde perküsyona yer verdiği geniş kurulumuyla dünyanın dört bir yanında albüm kayıtlarında yer aldı ve sayısız müzisyenle iş birliği yaptı. David Gadea, NES’in uçsuz bucaksız ses paletinde kendine geniş bir oyun alanı yaratıyor ve benzersiz bir ritmik dünya sunuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
12 AĞU PZT
-
13 AĞU SAL
-
14 AĞU ÇAR
-
15 AĞU PER
-
16 AĞU CUM
-
17 AĞU CMT
-
18 AĞU PAZ
-
19 AĞU PZT
-
20 AĞU SAL
-
21 AĞU ÇAR
-
22 AĞU PER
-
23 AĞU CUM
-
24 AĞU CMT
-
25 AĞU PAZ
-
26 AĞU PZT
-
27 AĞU SAL
-
28 AĞU ÇAR
-
29 AĞU PER
-
30 AĞU CUM
-
31 AĞU CMT
-
01 EYL PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun