17. Akbank Caz Festivali

17. Akbank Caz Festivali

Köşe Bucak Caz

Tekdüzeliğe başkaldıran özgürlük... Yeni hayatların, yeni seslerin peşinden giden bağımsız ruhlar... Gizli köşelerdeki aşıkların, avaz avaz bağıran satıcıların, trafiğin, bir kenarda kıvrılıp yatmış kedinin, çığlık çığlığa martıların, sevinen, kızan, küsen, barışan, yalnız olan, çoğalan insanların sesi caz. Sokaklardan çıkar, sokaklara karışır ve macera dolu bir yolculuk başlar...

İnsanın hem kendi içine yaptığı bir yolculuktur bu, hem dışarıdaki karmaşık dünyanın derinliklerine. Cazın içindeki hayat, yanından geçtiği her şeyin, herkesin bir parçası olur artık. Tam da aynı nedenle, cazda herkes kendinden bir parça bulur. Yolculukların en şaşırtıcısı belki de... Gidersiniz, ama tersine bir etkiyle gittikçe daha çok yakınlaşırsınız kendinize, şehrinize, hiç tanımadığınız insanlara, hiç görmediğiniz şehirlere.

Akbank Uluslararası Caz Festivali, işte bu sürprizlerle dolu yolculuğun rotasını 17. kez bize çevirdi 2007 Ekim'inde. Caz gibi sınırları aşan bir heyecanla, bizleri yeni keşiflerle çıkardı. Ünlü konukların sahne aldığı mekanlarda, heyecanlı, keyifli konser geceleri yaşadık.

Dünyanın en önemli caz sanatçılarını ülkemize getirip tutkunlarına yakından izleme fırsatı sunan, genç ve başarılı caz sanatçılarına performans sergileme olanağı sağlayan Akbank Caz Festivali 17. yılında da İstanbul, Ankara ve İzmir'in "her köşe bucak"ından gelen caz sesiyle dinleyenleri etkisi altına aldı.

Akbank Sanat Merkezi'nin seminerlerle, workshoplarla desteklediği festivalin konserlerine etkileyici tarihi dokusuyla Aya İrini,Cemal Reşit Rey Salonu, dünyanın müziğine 9 yıldır ev sahipliği yapan Babylon, Q Jazz Bar, Garaj İstanbul, Kemer Country Golf Clup ve şehrin vazgeçilmez kültür sanat noktalarından Akbank Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı.

Akbank 17. Caz Festivali Aya İrini'nin büyüleyici tarihi atmosferi eşliğinde çağımızın en iyi caz vokallerinden 6 kez Grammy ödülü adayı olarak gösterilen "Mark Murphy" konseri ile başladı. Murphy'nin etkileyici performansının ardından Archie Shepp Quartet, The Phil Woods Quintet, Nublu Orchestra contucted by Lawrance D. "Butch Morris", Mose Allison, Eddie Bo gibi cazın usta isimlerinin yanısıra müzik eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler toplayan birçok genç caz sanatçısı festival kapsamında sahne aldı.

Caz dünyasının deneyimli ve usta isimlerini ağırlayan Cemal Reşit Rey Salonu'nda sırasıyla Nublu Orchestra contucted by Lawrance D. "Butch Morris", The Phil Woods Quintet, Archie Shepp Quartet, Mose Allison Trio, Terje Rypdal - Palle Mikkelborg - Helen Davies ve  Roberto Fonseca sahne alırken, hafızalarımızda bu özel konserlerden unutulmaz anlar kaldı.

Festivalin tüm renklerini yansıtan Babylon her yıl olduğu gibi birbirinden ilginç ve başarılı müzisyeni ağırladı. New Mexico'dan festivale konuk olan "A Hawk and a Hacksaw", modern caz dünyasında çok konuşulan projelerden biri olan "Nostalgia 77", Kağan Yıldız ve Cengiz Baysal eşliğinde eski parçaları yanısıra yeni projelerini cazseverlerle paylaşan "Kerem Görsev", Japonya'nın en önemli caz topluluklarından sıra dışı topluluk "Soil & Pimp Sessions", Fransız ünlü kontrbas virtüözü ve besteci "Renaud Garcia Fons", yaklaşık 1 yıldır turne çalışmalarını sürdüren üçlü "Rashied Ali, Charles Gayle, William Parker", Avrupa modern caz arenasının her zaman yeni kalmayı başaran gruplarından biri olan "Moscow Art Trio", New York Times tarafından tek kişilik orkestra olarak adlandırılan "Eddie Bo", küresel bir müzik kaşifi olarak tanımlanan saksofon ustası "İlhan Erşahin", house müziğin geleneği "Tortured Soul", farklı müzisyenlerle yaptıkları ilginç çalışmalar ve emprovizasyonlarıyla ünlü "Gevende", ülkemizin en şahsına münhasır topluluklarından "DANdadaDAN", Afrika ve Orta Doğu ezgilerini Amerikan caz standartlarına taşıyan Tel Aviv kökenli ekip "Third World Love" Babylon'da müzik severlerle buluştu.

Seminerlerle, workshoplarla evsahipliği yapan Akbank Sanat Merkezi aynı zamanda, farklı müzikal üretimleriyle dikkat çeken, ülkemizin başarılı müzisyenleri "Sarp Maden Quartet", "Murat Öztürk Trio", "Song Dreaming 2", "Dinamik" ve "Kaiser & Semih" ikilisini ağırladı.

Çağdaş müzikten caza uzanan geniş bir yelpazede eser veren bir besteci ve değişik grup formatlarında kendini ifade eden bir piyanist olarak tanınan "Selen Gülün" grubuyla birlikte Q Jazz Bar'da sahne alırken, garajistanbul festivalin alternatif isimleri Detroit'li ünlü klavyeci, solist, şarkı yazarı ve prodüktör "Amp Fiddler" ile Amsterdam ve İstanbul'un en hip mekanlarında DJ'lik yapmaya devam eden "DJ Yakuza"ya evsahipliği yaptı. Kemer Golf & Country Club ise Babylon'da da sahne alan caz dünyasının usta isimlerinden "Eddie Bo" ve grubuyla caz coşkusunu yaşadı.

Ankara ve İzmir'e caz coşkusunu Time Out'un "Caz hakkında bildiğiniz herşeyi unutun. İnsanı sallayıp yüzünde büyüyen bir gülümseme ile adeta serseme çeviriyor" diye nitelendirdiği grup "Third World Love" ve sihirli parmaklarıyla ritme isteği gibi yön veren perküsyon ustası "Ayhan Sicimoğlu" ile kendisine eşlik eden grubu "The Latin Allstars" taşıdılar.

Coşkusu, heyecanı, ritmi ile köşe bucağı cazın sesiyle dolduran bir festival böyle geçti. 2008 Ekim'inde "Akbank 18. Caz Festivali" coşku ve heyecanını birlikte paylaşmak dileğiyle...  

17. Akbank Caz Festivali

17 Ekim - 1 Kasım 2007

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
17 HAZ PZT
-
18 HAZ SAL
-
19 HAZ ÇAR
-
20 HAZ PER
-
21 HAZ CUM
-
22 HAZ CMT
-
23 HAZ PAZ
-
24 HAZ PZT
-
25 HAZ SAL
-
26 HAZ ÇAR
-
27 HAZ PER
1

18:00

Seminer Web3 Uygulama Alanlarından NFT

Çevirimiçi Platform – Zoom

28 HAZ CUM
-
29 HAZ CMT
-
30 HAZ PAZ
-
01 TEM PZT
-
02 TEM SAL
1

19:00

Film Akbank 20. Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta (2 Temmuz)

Akbank Sanat

03 TEM ÇAR
-
04 TEM PER
-
05 TEM CUM
-
06 TEM CMT
-
07 TEM PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun