Seminer

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu - Dr. Kumru Eren

Seminer
Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu - Dr. Kumru Eren

Konuşmacı: Dr. Kumru Eren

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu 

‘Çağdaş Sanat ve Küratörlük’ Seminer Programı kapsamında Istanbul’daki kültür ve sanat hayatına yön veren kurumları tanımaya devam ediyoruz. Bu seminerde de Borusan Contemporary Direktörü Dr. Kumru Eren Borusan Contemporary, Sanat Koleksiyonu ve Yönetimi ile ilgili bilgi verecek.

Borusan Contemporary Hakkında

 2011 yılında kurulan Borusan Contemporary, kurumsal programlarını holding yönetim binası olan Perili Köşk’e konumlandırmış, böylelikle Türkiye’deki ilk ve tek ofis-müze modelini hayata geçirmiştir. Uluslararası Kurumsal Çağdaş Sanat Koleksiyonları Birliği, IACCCA’nın ve Uluslararası Müzeler Konseyi’nin (ICOM) üyesi olan Borusan Contemporary’nin programı, lens bazlı pratikleri, veriyi, ışığı ve zamanı bir öge olarak kullanan; yazılım, kodlama ve internet teknolojilerinden yararlanan ve izleyici etkileşimini esas alan Yeni Medya sanatına odaklanır. 21. yüzyılda teknolojiye paralel olarak evrilmeye devam eden sanatın bu ezber bozan alanını Türkiye’deki sanat izleyicisine tanıtmak üzere sergi, etkinlik ve yayınlar hazırlayan Borusan Contemporary, Ola Kolehmainen, Boomoon, Edward Burtynsky, Axel Hütte, Philip Frank, John Gerard gibi uluslararası sanatçılara verilen eser ve proje üretim siparişleriyle Yeni Medya sanatını üretim noktasında da desteklemektedir. 2020 yılının ikinci çeyreğinden bu yana dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde,  sergi ve etkinlik programlarını Yeni Medya sanatının tanıdığı avantajla internet sitesi, Google Arts & Culture platformu ve sosyal medya hesapları üzerinden dijital mecrada on binlerce sanatseverle buluşturan Borusan Contemporary, temsil mekânının fiziksel sınırlarını aşan bir kültür kurumu niteliği kazanmıştır. Bu kapsamda, güncel sanat okur-yazarlığına katkı sağlamak üzere 2018’den bu yana yürütülen Borusan Contemporary Blog ile çevrim içinde 100.000 okura erişmiştir. Borusan Contemporary, Borusan Kocabıyık Vakfı çatısı altında çalışmalarını sürdürmektedir.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu Hakkında  

1990’lı yıllarda Modern ve Çağdaş Türk Sanatı ekseninde temelleri atılan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, 2000’lerle birlikte uluslararası sanatçılara ait eserlerin koleksiyona katılmasıyla, kapsayıcı ve güçlü bir güncel sanat koleksiyonu kimliği kazandı. 2011’de Perili Köşk’ü mekân olarak kullanmaya başlayan Borusan Contemporary’nin sergi ve etkinliklerine kaynaklık eden koleksiyonun odağı da aynı dönem, görsel sanatların yeni ifade olanaklarını araştıran Yeni Medya sanatına çevrildi. Bugün, otuz yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, 250 sanatçıya ait, çoğunluğu son on senede üretilmiş 800’e yakın eseri bünyesinde barındırıyor ve sürdürülebilir şekilde gelişmeye devam ediyor.

Dr. Kumru Eren Hakkında

İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olan Kumru Eren, lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü’nde aldı. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Hüsamettin Koçan Atölyesi’nde yüksek lisansını tamamladı; aynı bölümde Jean-Luc Nancy düşüncesi üzerinden savunduğu “Türkiye’de Çağdaş Sanatta Küreselleşme” başlıklı tezi ile doktor ünvanına sahip oldu. Kültür varlıkları alanında iş geliştirme ve koleksiyon yönetimine yoğunlaşan Kumru Eren’in, yönetici ve yayın koordinatörü olarak çalıştığı ve danışmanlık verdiği kültür kurumları arasında Contemporary Istanbul, Baksı Kültür Sanat Vakfı, Baksı Platformu ile kurucu direktörlüğünü üstlendiği Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi sayılabilir. Marmara Üniversitesi’nde bir süre “Eleştirel Sanat Kuramları” dersi veren Eren, sergi katalogları ve sanatçı monografileri için makaleler kaleme aldı. ICE, Istanbul Art News, Artam, Varlık, Hürriyet Kitap Sanat, Hürriyet Seyahat gibi çeşitli kültür-sanat yayınlarında makale, eleştiri, röportaj ve izlenimleri yayınlandı.. AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) Türkiye’nin yanı sıra, Friends of Ulay Foundation ile Baksı Kültür Sanat Vakfı, Baksı Platformu üyesi olan Eren, halen Borusan Contemporary’nin direktörlüğünü yürütmektedir. 

26 Temmuz 2021 Pazartesi 18:00

zoom

Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
08 AĞU PZT
-
09 AĞU SAL
-
10 AĞU ÇAR
-
11 AĞU PER
-
12 AĞU CUM
-
13 AĞU CMT
-
14 AĞU PAZ
-
15 AĞU PZT
1

Çevirimiçi Etkinlik Pera ve Galata’da Yahudi İzleri - Mois Gabay

Akbank Sanat

16 AĞU SAL
-
17 AĞU ÇAR
-
18 AĞU PER
-
19 AĞU CUM
-
20 AĞU CMT
-
21 AĞU PAZ
-
22 AĞU PZT
-
23 AĞU SAL
-
24 AĞU ÇAR
-
25 AĞU PER
-
26 AĞU CUM
-
27 AĞU CMT
-
28 AĞU PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun