Seminer

Kültür Politikaları ve Sanat

Seminer
Kültür Politikaları ve Sanat

Konuşmacı: Besim F. Dellaloğlu
Seminere Dair: Devletin bir “kültür politikası” olup olmadığı ya da olması gerekip gerekmediği hep tartışılan bir konu olmuştur. Oysa ulus-devlet dediğimiz modern kurumun en azından Avrupa tecrübesinde belli bir kültürel arka planın itmesi sonucu ortaya çıktığı gerçeği aynı yoğunlukta tartışılmamıştır. Avrupa tarihinde ulus-devlet aslında Rönesans’tan beri gelişen kültürel kamusal alanın içinde oluşmuştur. Bu anlamda belki de devletin “kültür politikaları”ndan daha ziyade bir tür “kültür devleti”nden söz etmek daha anlamlı olabilir.
Türkiye gibi modernleşme ülkelerinde ise “geri kalmışlık”, “gecikmişlik” gibi hassasiyetler nedeniyle, özellikle kültür ve sanat alanının en azından diğer alanlar kadar modernliğin alametifarikası olduğu gerçeği göz ardı edilmiştir. Kültür ve sanat ancak belli bir ekonomi-politik seviyeye gelince gündeme gelebilecek bir “lüks” olarak algılanmıştır. Oysa Avrupa’da gelişen modernliğin arkasında çok güçlü ve derin bir kültür-politik yatmaktadır.

Besim F. Dellaloğlu Hakkında1965’de İstanbul’da doğdu. 1984’de Galatasaray Lisesi’ni, 1990’da Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Yüksek Lisans ve Doktorasını Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji alanında hocası felsefeci Ömer Naci Soykan danışmanlığında yaptı. Lisans ve lisansüstü eğitimi esnasında uzun süre Fransızca turist rehberliği yaptı. Memleketin büyük bir bölümünü gezdi. Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde (1998), Paris VIII Üniversitesi’nde (2002), Lizbon Üniversitesi’nde (2014), Strasbourg Üniversitesi’nde (2017-2018), Mainz Gutenberg Üniversitesi’nde (2018-2019) doktora sonrası araştırmalarda bulundu ve dersler verdi. Bu vesileler sayesinde dönem dönem Frankfurt, Paris, Lizbon, Strasbourg ve Mainz’da yaşadı. Türkiye’de Mimar Sinan, Marmara, İstanbul Bilgi, Yıldız Teknik, Galatasaray, Kırklareli, İstanbul ve Sakarya Üniversitelerinde dersler verdi. 2019’da  üniversiteden emekli oldu. Okuryazarlığa devam ediyor.  Mevcudu bulunan kitapları şöyledir: Frankfurt Okulu’nda Sanat ve Toplum (Say), Romantik Muamma (Ayrıntı), Benjamin (Derleme-Say), Benjaminia: Dil, Tarih ve Coğrafya (Ayrıntı), Modernleşmenin Zihniyet Dünyası: Bir Tanpınar Fetişizmi (Kadim), Zamanın İçinden Zamanın Dışından (Heretik).

Tek seminer ücreti 100 TL. olup, katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır.
Tek seminere katılım için biletler etkinlikten bir gün öncesine kadar Açık Diyalog Istanbul hesabına ya da etkinlik günü yalnızca mekan gişelerinden nakit ödeme yapılarak temin edilebilir. Detaylı bilgi için: apply@curatingcontemporaryart.org

16 Kasım 2019 Cumartesi 16:00

Akbank Sanat

Haritada Göster
Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
21 EYL PZT
-
22 EYL SAL
-
23 EYL ÇAR
-
24 EYL PER
-
25 EYL CUM
-
26 EYL CMT
-
27 EYL PAZ
-
28 EYL PZT
-
29 EYL SAL
-
30 EYL ÇAR
1

Seminer Ontolojik Fark

Akbank Sanat Youtube

01 EKİ PER
1

18:00

Seminer Çağdaş sanat, güncellik ve bir pozisyon olarak politika

Akbank Sanat Youtube

02 EKİ CUM
-
03 EKİ CMT
-
04 EKİ PAZ
-
05 EKİ PZT
-
06 EKİ SAL
-
07 EKİ ÇAR
-
08 EKİ PER
1

18:00

Seminer Küratörlük kaynakları: büyük sergiler ve evrim

Akbank Sanat Youtube

09 EKİ CUM
-
10 EKİ CMT
-
11 EKİ PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun