Seminer

Obsesyon

Seminer
Obsesyon

Psikoloji ve Sanat Söyleşileri 

"Obsesyon"

Konuk: Melikşah Altuntaş

Moderatörler: Alper Hasanoğlu, Cengiz Arca

Obsesyon kavramı, tarihsel olarak farklı dönemlerde farklı anlamlar ve açıklamalar taşımıştır. Ancak, modern psikiyatride obsesyon, tekrarlayan takıntılar ve tutkularla karakterize edilen bir zihinsel bozukluk olarak kabul edilmektedir. Çeşitli sanat dallarında, obsesyon temalarını işlemek, obsesif karakterleri ve obsesif düşünceleri görsel ve dramatik bir şekilde aktarmak için sıklıkla kullanılmıştır.

Bu söyleşide farklı sanat disiplinleri ve obsesyon teması ilişkisini ele alacağız.

Sinema: Sinema, obsesyon temalarını ele almak ve obsesif karakterleri görsel olarak ifade etmek için güçlü bir araçtır. Obsesyon, takıntılı düşünceler, tekrarlayan ritüeller veya saplantılı dürtülerle karakterizedir. Bazı filmler, obsesyon temasını ve obsesif karakterlerin deneyimlerini derinlemesine ele alır. Örneğin, "Whiplash" (2014) ve "Birdman" (2014) gibi filmler, obsesyon temalarını ve obsesif karakterlerin yaşadığı iç çatışmaları işleyen örneklerdir.

Edebiyat: Obsesyon, edebiyatta da sıkça ele alınan bir tema olmuştur. Obsesif karakterler, takıntılı düşünceleri, tekrarlayan eylemleri ve saplantılı tutumlarıyla tanımlanır. Edebi eserlerde obsesyon teması, genellikle karakterlerin iç dünyalarındaki çatışmaları, takıntılarının getirdiği sınırlamaları ve sonuçlarını ele alır. Örneğin, Edgar Allan Poe'nun "The Tell-Tale Heart" ve Patricia Highsmith'in "The Talented Mr. Ripley" gibi eserler, obsesyon temalarını işleyen tanınmış örneklerdir.

Tiyatro: Tiyatro, obsesyon temalarını canlı performanslarla ifade etmek ve izleyicilere derin bir duygusal deneyim sunmak için etkili bir araçtır. Obsesif karakterlerin iç dünyasını ve deneyimlerini sahneye taşıyan oyunlar, seyircilerin duygusal bağlantı kurmasına ve obsesyonun etkilerini gözlemlemesine olanak sağlar. Obsesyon temaları, genellikle takıntılı ilişkiler, saplantılı düşünceler veya takıntılı hedeflerle birleştirilir. Henrik Ibsen'in "Hedda Gabler", Tennessee Williams'ın "A Streetcar Named Desire" ve Patrick Marber'ın "Closer" gibi oyunlar, obsesyon temalarını işleyen tanınmış eserlere örnek olarak verilebilir.

* Bu etkinliğe katılmak için sayfa üzerindeki "Kayıt Ol" butonunu kullanarak kaydınızı oluşturabilir, ücretsiz etkinlik davetiyenizi alabilirsiniz. Kayıtlar etkinlik tarihinden 1 hafta önce (06.03.2024, 18:30'da) açılacak ve "Kayıt Ol" butonu görünür hale gelecektir. Katılım kontenjan ile sınırlıdır.

* Etkinlik kaydını tamamlayıp davetiyesini alan katılımcılarımızın etkinlikten en az 15 dakika önce alanda olmaları rica olunur. Etkinlik saatinde kapılar kapanacaktır.

13 Mart 2024 Çarşamba 18:30

Akbank Sanat

Haritada Göster
Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
17 HAZ PZT
-
18 HAZ SAL
-
19 HAZ ÇAR
-
20 HAZ PER
-
21 HAZ CUM
-
22 HAZ CMT
-
23 HAZ PAZ
-
24 HAZ PZT
-
25 HAZ SAL
-
26 HAZ ÇAR
-
27 HAZ PER
1

18:00

Seminer Web3 Uygulama Alanlarından NFT

Çevirimiçi Platform – Zoom

28 HAZ CUM
-
29 HAZ CMT
-
30 HAZ PAZ
-
01 TEM PZT
-
02 TEM SAL
1

19:00

Film Akbank 20. Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta (2 Temmuz)

Akbank Sanat

03 TEM ÇAR
-
04 TEM PER
-
05 TEM CUM
-
06 TEM CMT
-
07 TEM PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

Kayıt Formu

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.

E-Bülten'e üye olun