Seminer

Tanınma Krizi: Duygusal Kapitalizmin Patolojileri

Seminer
Tanınma Krizi: Duygusal Kapitalizmin Patolojileri

Felsefe Seminerleri - 21. Yüzyıl Felsefe Sorunları

"Tanınma Krizi: Duygusal Kapitalizmin Patolojileri"

Konuşmacı: Toros Güneş Esgün

Moderatör: Emre Şan

Özgürlüğün mutluluk endüstrisinin kendini gerçekleştirme vaadine ve bireysel seçimlerin tüketiciliğine indirgendiği zamanlarda toplumsallığımıza ne olur? Eva Illouz, içinde bulunduğumuz dönemi “duygusal kapitalizm” olarak adlandırırken homo sentimentalis’in yükselişinin aynı zamanda daha önce eşi görülmedik, kolektif bir soğukluğa sevk ettiğini söyler. Illouz’un yeni iletişim biçimleri ve sosyal medyanın yaşamlarımızda giderek artan kontrolüyle şekillenen, terapötik kültürün kamusallıktan özerkleştiği “yeni Machiavellici” dönüşüme yönelik eleştirisini Axel Honneth’in Hegel’den ilhamla geliştirdiği “tanınma teorisi”ne göndermeyle tarif edecek olursak duyguların birer meta haline getirildiği duygusal kapitalizm sosyal patolojileri yeniden üreten bir “tanınma krizi”ne yol açar: “Sahici” benliğini sürekli sergileyen özneler arasında tanınma, paradoksal olarak artık imkansızdır. Bu seminerde duygusal kapitalizmin ürettiği yeni patolojileri eleştirel teori perspektifinden ele aldıktan sonra günümüzde ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutlarıyla hegemonik hale gelen ve dayanışmayı yok eden “tanınma krizi”nden çıkış imkânlarına işaret edeceğiz.

Toros Güneş Esgün, Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümünde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. 2010 yılında “Carl Schmitt ve Siyasal Kuramların Antropolojik Temelleri” üzerine yazdığı tezle yüksek lisans derecesini, 2016 yılında “Otoriteden Otonomiye: Yasa ve Özgürlük” başlıklı teziyle doktora derecesini aldı. Doktora öğrenimi sırasında 2011 yılında İsviçre Hükümet Bursuyla Basel Üniversitesi’nin “İnsan Yaşamı/Otonom Yaşam” başlıklı projesinde misafir araştırmacı olarak bulundu. Temel çalışma alanları çağdaş felsefe, eleştirel teori, siyaset felsefesi ve sanat felsefesi olan Esgün, ViraVerita’nın kurucularından ve yayın kurulu üyelerindendir.

* Etkinliğe katılmak için sayfa üzerindeki "Kayıt Ol" butonunu kullanarak kaydınızı oluşturabilir, ücretsiz etkinlik davetiyenizi alabilirsiniz. Kayıtlar etkinlik tarihinden 1 hafta önce (18.04.2024, 18:30'da) açılacak ve "Kayıt Ol" butonu aktif hale gelecektir. Katılım 120 kişilik kontenjan ile sınırlıdır.

* Etkinlik kaydını tamamlayıp davetiyesini alan katılımcılarımızın etkinlikten en az 15 dakika önce alanda olmaları rica olunur. Etkinlik saatinde kapılar kapanacaktır.

25 Nisan 2024 Perşembe 18:30

Akbank Sanat

Haritada Göster
Tüm Program
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
17 HAZ PZT
-
18 HAZ SAL
-
19 HAZ ÇAR
-
20 HAZ PER
-
21 HAZ CUM
-
22 HAZ CMT
-
23 HAZ PAZ
-
24 HAZ PZT
-
25 HAZ SAL
-
26 HAZ ÇAR
-
27 HAZ PER
1

18:00

Seminer Web3 Uygulama Alanlarından NFT

Çevirimiçi Platform – Zoom

28 HAZ CUM
-
29 HAZ CMT
-
30 HAZ PAZ
-
01 TEM PZT
-
02 TEM SAL
1

19:00

Film Akbank 20. Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta (2 Temmuz)

Akbank Sanat

03 TEM ÇAR
-
04 TEM PER
-
05 TEM CUM
-
06 TEM CMT
-
07 TEM PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

Kayıt Formu

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.

E-Bülten'e üye olun