Kayıp ve Buluntu Anılar: Nancy Atakan and Kalliopi Lemos + Volkan Kızıltunç

Kayıp ve Buluntu Anılar: Nancy Atakan and Kalliopi Lemos + Volkan Kızıltunç

15– 21 Şubat 2021

Volkan Kızıltunç

Durağan ve hareketli görüntü arasında işler üreten bir sanatçı olan Volkan Kızıltunç 1976’da Ankara’da doğmuştur ve halen İstanbul’da yaşamaktadır.

Fotoğraf ve video çalışmaları yoğunluklu olarak zaman, gözlem, voyerizm, bellek, topografik araştırmalar, arşiv ve tipolojiler üzerine olan sanatçı zamanı daha geniş bir çerçeveden analiz ettiği çalışmalarında fotoğraf ve film üzerine tartışma yaratmak amacındadır.

Nancy Atakan 

Nancy Atakan, İstanbul sanat sahnesinde, 1969’dan bu yana sanatçı, eğitmen, sanat tarihçi ve sanat eleştirmeni kimlikleriyle aktif bir figür olarak yer almaktadır. Çalışmalarında çoğunlukla otobiyografik bir yaklaşım benimser; imge ve kelime arasındaki ilişki, aidiyetin anlamı, cinsiyet politikaları, hafıza ve küreselleşme gibi başlıklara ve kişisel etkilerine odaklanır. Tüm çalışmaları araştırma, iş birliği ve diyaloğa dayalıdır ve güncel olaylara dair gözlemlerin yanı sıra tarih ve kültür göndermeleri içerir. Tarihsel anlatılar ve ağır konular, işlerinde hafif dokunuşlarla gündelik hayata yaklaştırılır.

Kalliopi Lemos

Londra’da yaşayan bir heykeltıraş, ressam ve yerleştirme sanatçısıdır. Lemos izleyicilere meydan okuyan ve insan hakları, artan küresel kayıt-dışı göç ve kadına baskı gibi meselelere odaklanan büyük ölçekli kamusal alan yerleştirmeleri tasarlar. Yarattığı objeler (heykeller) çevresinde hikaye geliştirdiği bir dizi filmi de vardır.  

Nancy Atakan ve Kalliopi Lemos 

Kimlik ve kadınlık deneyimi alanlarındaki çalışmalarıyla uluslararası alanda ses getirmiş iki önemli sanatçı Nancy Atakan ve Kalliopi Lemos’un ilk ortak çalışmaları; bir nesilden diğerine aktarılan, sevgi dolu hikayelerin ve hatıraların ‘saklayıcılarının’ sıklıkla kadınlar olmasına ve de kadın ve aile hikayelerine yönelik ortak bir meraka dayanıyor.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
17 HAZ PZT
-
18 HAZ SAL
-
19 HAZ ÇAR
-
20 HAZ PER
-
21 HAZ CUM
-
22 HAZ CMT
-
23 HAZ PAZ
-
24 HAZ PZT
-
25 HAZ SAL
-
26 HAZ ÇAR
-
27 HAZ PER
1

18:00

Seminer Web3 Uygulama Alanlarından NFT

Çevirimiçi Platform – Zoom

28 HAZ CUM
-
29 HAZ CMT
-
30 HAZ PAZ
-
01 TEM PZT
-
02 TEM SAL
1

19:00

Film Akbank 20. Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta (2 Temmuz)

Akbank Sanat

03 TEM ÇAR
-
04 TEM PER
-
05 TEM CUM
-
06 TEM CMT
-
07 TEM PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun