2. Akbank Kısa Film Festivali

2. Akbank Kısa Film Festivali

İkinci yılında festival programına 6 yeni bölüm eklendi. "Uluslararası Örnekler", "Kısadan Uzuna", "Belgesel Sinema", "Canlandırma Sineması", "Özel Gösterim" bölümlerindeki toplam 99 film festivalde izleyiciyle buluştu,"Atölye çalışmaları" ile deneyimli isimler festival takipçileri ile tecrübelerini paylaştı.

Festivalin yarışmalı bölümüne 264 film başvurdu. Ön eleme sonucu yine 48 filmlik seçki "Festival Kısaları" bölümünü oluşturdu. Bu yıl gösterimler Akbank Sanat'ın dışında İstanbul Modern Sinema Salonu'nda da gerçekleştirildi.

Festivalin En İyi Belgesel Film ödülü "Bir Çift Kanadın Peşinde" ile Behiye Yılmaz'a, En İyi Kurmaca Film ödülü "ZilZal" ile Mehmet Bahadir Er'e verlidi. Jüri, kurmaca dalında Devrim Erdoğan'ın "Kesişme" , Tunay Seviç'in "Bank" filmini, belgesel dalında Kaan Sensoy'un "Taksi Şoförü" filmini mansiyona layık buldu.

SÖYLEŞİLER

Söyleşiler; Bu bölümünde her yıl olduğu gibi önemli konu başlıkları, ilgili konukların katılımıyla gerçekleşti. "Kısa Film Etkinliklerinin Üretim Üzerindeki Etkisi" başlığı altında festival koordinatörleri , 'Kısa Film Çalışmalarının Sinema Eğitimindeki Yeri' konusunda akademisyenler, 'Kısa Film¢€"Oyunculuk İlişkisi' başlığında deneyimli oyuncular,'Kısa Filmin Dünyada ve Türkiye'deki Konumu' başlığında uluslararası isimler konuk oldu. Ayrıca Belgesel Sinema ve Canlandırma Kısalar bölümlerinin de söyleşileri , alanındaki deneyimli isimleri, "Kısadan Uzuna" söyleşisi de Ahmet Uluçay'ı festival takipçileri ile buluşturdu. Son olarak söz, kısa film yönetmenlerine verildi ve festival boyunca toplam 8 söyleşi 38 söyleşi konuğuyla, kısa filmin birçok boyutu tartışılmış oldu.

FESTİVAL BÖLÜMLERİ

Uluslararası Bölüm

Uluslararası Bölüm; de Rotterdam Film Festivali yan oluşumu Studio Barkode katkılarıyla Hollanda, Almanya, Fransa, Finlandiya, Belçika ve İngiltere'den gelen 18 kısa film İngilizce-Türkçe altyazılı olarak izlendi.

Festival Kısaları

Kısadan Uzuna

Kısadan Uzuna; Sinemaya kısa filmle başlamış, uzun metrajlı film çekmiş Ahmet Uluçay ağarlandı ve yönetmenle söyleşi gerçekleştirildi. Festivalde "Optik Düşler", "Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak", "Minyatür Cosmosta Rüya", "İnci Deniz Dibinde", "Exorcise" kısa filmleri ve uzun metraj "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" filmi gösterildi.

Belgesel Sinema

Belgesel Sinema; bölümünde iki yıl önce kaybettiğimiz büyük usta Suha Arın yer aldı. Sinemaseverler, "Belgesel sinema bilimle sanatın buluştuğu noktadadır" diyen ustanın filmlerini izleme ve filmler öncesi Suha Arın'ın kendini anlattığı kısa bir filmle ustayı tanıma şansı buldu ."Safranbolu'da Zaman" "Dünya Durdukça Mimar Sinan" "Doğu Karadeniz: Sisler Kovulunca" ve "Tahtacı Fatma" belgeselleri Suha Arın özel gösteriminde izlendi.

Canlandırma Kısalar

Canlandırma Kısalar; 20 canlandırma kısa film, IAF (International Animation Festival) işbirliğiyle gösterildi.

Özel Gösterimler

2. Akbank Kısa Film Festivali

6 Aralık - 16 Aralık 2005

Akbank Sanat
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
28 KAS PZT
-
29 KAS SAL
-
30 KAS ÇAR
1

18:30

Seminer Tasarım Hayatın Neresinde?

Akbank Sanat

01 ARA PER
-
02 ARA CUM
-
03 ARA CMT
2

13:00

Çocuk Kiwi ve Strit Animasyon Filmleri

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Kevin Spencer ile Sihirbazlık Gösterisi

Akbank Sanat

04 ARA PAZ
-
05 ARA PZT
-
06 ARA SAL
-
07 ARA ÇAR
1

18:30

Söyleşi Dijital Sezgiler SergisiKonuşma Serisi 1

Akbank Sanat

08 ARA PER
1

18:30

Seminer Tarihsel Ontoloji Olarak Kritik - Ferda Keskin

Akbank Sanat

09 ARA CUM
1

13:00

Çocuk Beceriksiz Kralın Öyküsü - Çocuk Tiyatrosu

Akbank Sanat

10 ARA CMT
2

12:00

Çocuk Gizli Hazine

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Aridu - İnteraktif Çocuk Oyunu

Akbank Sanat

11 ARA PAZ
-
12 ARA PZT
-
13 ARA SAL
-
14 ARA ÇAR
-
15 ARA PER
-
16 ARA CUM
-
17 ARA CMT
1

15:00

Tiyatro Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

18 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun