2. Akbank Kısa Film Festivali

2. Akbank Kısa Film Festivali

İkinci yılında festival programına 6 yeni bölüm eklendi. "Uluslararası Örnekler", "Kısadan Uzuna", "Belgesel Sinema", "Canlandırma Sineması", "Özel Gösterim" bölümlerindeki toplam 99 film festivalde izleyiciyle buluştu,"Atölye çalışmaları" ile deneyimli isimler festival takipçileri ile tecrübelerini paylaştı.

Festivalin yarışmalı bölümüne 264 film başvurdu. Ön eleme sonucu yine 48 filmlik seçki "Festival Kısaları" bölümünü oluşturdu. Bu yıl gösterimler Akbank Sanat'ın dışında İstanbul Modern Sinema Salonu'nda da gerçekleştirildi.

Festivalin En İyi Belgesel Film ödülü "Bir Çift Kanadın Peşinde" ile Behiye Yılmaz'a, En İyi Kurmaca Film ödülü "ZilZal" ile Mehmet Bahadir Er'e verlidi. Jüri, kurmaca dalında Devrim Erdoğan'ın "Kesişme" , Tunay Seviç'in "Bank" filmini, belgesel dalında Kaan Sensoy'un "Taksi Şoförü" filmini mansiyona layık buldu.

SÖYLEŞİLER

Söyleşiler; Bu bölümünde her yıl olduğu gibi önemli konu başlıkları, ilgili konukların katılımıyla gerçekleşti. "Kısa Film Etkinliklerinin Üretim Üzerindeki Etkisi" başlığı altında festival koordinatörleri , 'Kısa Film Çalışmalarının Sinema Eğitimindeki Yeri' konusunda akademisyenler, 'Kısa Film¢€"Oyunculuk İlişkisi' başlığında deneyimli oyuncular,'Kısa Filmin Dünyada ve Türkiye'deki Konumu' başlığında uluslararası isimler konuk oldu. Ayrıca Belgesel Sinema ve Canlandırma Kısalar bölümlerinin de söyleşileri , alanındaki deneyimli isimleri, "Kısadan Uzuna" söyleşisi de Ahmet Uluçay'ı festival takipçileri ile buluşturdu. Son olarak söz, kısa film yönetmenlerine verildi ve festival boyunca toplam 8 söyleşi 38 söyleşi konuğuyla, kısa filmin birçok boyutu tartışılmış oldu.

FESTİVAL BÖLÜMLERİ

Uluslararası Bölüm

Uluslararası Bölüm; de Rotterdam Film Festivali yan oluşumu Studio Barkode katkılarıyla Hollanda, Almanya, Fransa, Finlandiya, Belçika ve İngiltere'den gelen 18 kısa film İngilizce-Türkçe altyazılı olarak izlendi.

Festival Kısaları

Kısadan Uzuna

Kısadan Uzuna; Sinemaya kısa filmle başlamış, uzun metrajlı film çekmiş Ahmet Uluçay ağarlandı ve yönetmenle söyleşi gerçekleştirildi. Festivalde "Optik Düşler", "Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak", "Minyatür Cosmosta Rüya", "İnci Deniz Dibinde", "Exorcise" kısa filmleri ve uzun metraj "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" filmi gösterildi.

Belgesel Sinema

Belgesel Sinema; bölümünde iki yıl önce kaybettiğimiz büyük usta Suha Arın yer aldı. Sinemaseverler, "Belgesel sinema bilimle sanatın buluştuğu noktadadır" diyen ustanın filmlerini izleme ve filmler öncesi Suha Arın'ın kendini anlattığı kısa bir filmle ustayı tanıma şansı buldu ."Safranbolu'da Zaman" "Dünya Durdukça Mimar Sinan" "Doğu Karadeniz: Sisler Kovulunca" ve "Tahtacı Fatma" belgeselleri Suha Arın özel gösteriminde izlendi.

Canlandırma Kısalar

Canlandırma Kısalar; 20 canlandırma kısa film, IAF (International Animation Festival) işbirliğiyle gösterildi.

Özel Gösterimler

2. Akbank Kısa Film Festivali

6 Aralık - 16 Aralık 2005

Akbank Sanat
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
15 NİS PZT
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Pamukkale Üniversitesi

18:00

Seminer Sanat Yönetiminde Güncel Durum

Çevirimiçi Platform – Zoom

16 NİS SAL
1

13:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Dokuz Eylül Üniversitesi

17 NİS ÇAR
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

İzmir Ekonomi Üniversitesi

18:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

İzmir Ekonomi Üniversitesi

18 NİS PER
1

18:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

19 NİS CUM
2

10:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Ege Üniversitesi

18:00

Söyleşi Gelenekselden Oyuna: Murat Palta Sanatında Oyun Kavramı

Akbank Sanat

20 NİS CMT
6

11:30

Çocuk Ne Olacağım Ben

Akbank Sanat

12:00

Çocuk Renkler ve Hayaller Atölyesi: T-shirt Boyama (7 - 11 yaş)

Akbank Sanat

13:30

Çocuk Renkler ve Hayaller Atölyesi: Kupa Boyama (6 - 10 yaş)

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Desenler ve Tekrarlar Atölyesi: Op Art (9 - 14 yaş)

Akbank Sanat

15:00

Atölye Selçuk Yöntem ile Sahne ve Kamera Oyunculuğu Üzerine

Akbank Sanat

16:30

Çocuk Geri Dönüştürülmüş Kâğıtlar İle Kartpostal Yapımı (8 - 13 yaş)

Akbank Sanat

21 NİS PAZ
-
22 NİS PZT
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

23 NİS SAL
1

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

24 NİS ÇAR
4

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Sakarya Üniversitesi

16:30

Atölye Nesneler, İhtiyaçlar ve Hileler (Yetişkin Atölyesi)

Akbank Sanat

18:30

Seminer Anksiyete

Akbank Sanat

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

25 NİS PER
5

13:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Kocaeli Üniversitesi

18:00

Seminer Müze Projesi: Mimar-Küratör-Sergi Tasarımcısı İş Birliği

Çevirimiçi Platform – Zoom

18:30

Seminer Tanınma Krizi: Duygusal Kapitalizmin Patolojileri

Akbank Sanat

19:00

Söyleşi Elektronik Dünyada Caz İzleri

Akbank Sanat

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

26 NİS CUM
2

18:00

Seminer Ra Atlas: Yeni Bir Başlangıç

Akbank Sanat

19:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Trakya Üniversitesi

27 NİS CMT
8

11:30

Çocuk Ne Olacağım Ben

Akbank Sanat

12:00

Çocuk Sanat Dengeler: Geometrik Desenler (5-8 yaş)

Akbank Sanat

13:30

Çocuk Sanat Yansıtır: Renkli Duygular (7-12 yaş)

Akbank Sanat

14:30

Film Uluslararası Dans Filmleri Seçkisi (14:30 - 16:00 Seansı)

Akbank Sanat

15:30

Çocuk Sanat Işıldar: Işıklar ve Gölgeler (7-12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Çocuk Sanat Sürükler: İzlerin Peşinde (7-12 yaş)

Akbank Sanat

17:00

Film Uluslararası Dans Filmleri Seçkisi (17:00 - 18:30 Seansı)

Akbank Sanat

19:30

Film Uluslararası Dans Filmleri Seçkisi (19:30 - 21:00 Seansı)

Akbank Sanat

28 NİS PAZ
-
29 NİS PZT
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Kastamonu Üniversitesi

20:30

Dans Kaygılar Sahnesi

Alan Kadıköy

30 NİS SAL
3

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Çankırı Karatekin Üniversitesi

17:15

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Gaziantep Üniversitesi

18:00

Seminer Oynuyorum, O Halde Varım!: Oyunlarda Estetik ve Retorik

Akbank Sanat

01 MAY ÇAR
-
02 MAY PER
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Düzce Üniversitesi

18:00

Söyleşi Bağımsız Oyunlarda Sanat Yönetmenliği

Akbank Sanat

03 MAY CUM
3

11:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Çukurova Üniversitesi

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

18:00

Atölye Kimliğinizden Yararlanarak Benzersiz Oyunlar Oluşturmak: Kavram Oluşturma İçin Bir Gezi

Akbank Sanat

04 MAY CMT
1

15:00

Atölye İllüstrasyon ile Oynamak

Akbank Sanat

05 MAY PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun