9. Akbank Kısa Film Festivali

9. Akbank Kısa Film Festivali

Akbank 9. Kısa Film Festivali programında, "Festival Kısaları", "Uluslararası Bölüm", "Kısadan Uzuna", "Belgesel Sinema", "Canlandırma Kısalar", "Özel Gösterim" ve "Deneyimler",  "Atölye" ve "Söyleşi" bölümleri yer alıyor.

Festival kapsamında, düzenlenecek kısa film yarışmasının başvuruları tamamlandı. "Kurmaca ve "Belgesel" kategorilerinin yanı sıra bu yıl ilk kez açılan "Canlandırma" kategorisi ile birlikte toplam üç ayrı ödülün verileceği yarışmaya katılan filmler, "Festival Kısaları" bölümünde izleyicilerle buluşacak. Üç kategoride, üç ayrı jüri kurulu tarafından belirlenecek festivalin "En İyi Film"lerinin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından 8'er bin TL ile ödüllendirilecek.

Yarışmanın ön eleme jürisinde bu yıl; oyuncu ve oyuncu koçu Bahar Kerimoğlu, Maltepe Üniversitesi öğretim görevlisi Serkan Öztürk ve yönetmen Selim Evci yer alıyor.

Festivalin "Kurmaca" kategorisi jüri üyeleri ise; oyuncu Demet Evgar, yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, yönetmen Cemil Ağacıkoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı'dan oluşuyor.  

"Belgesel" kategorisi ise jüri üyeleri; yönetmen Aslı Özge, yazar ve yönetmen Derviş Zaim, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Yıldız, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı olarak belirlendi.

Akbank 9. Kısa Film Festivali'ne "Canlandırma" kategorisinde katılacak eserler ise ressam Cemal Erez, Uykusuz Dergisi Çizeri Galip Tekin, Canlandıranlar Derneği ve Asifa Türkiye Başkanı Berat İlk, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fethi Kaba ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı'dan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.

Festivalin ardından ödül alan filmler 40 üniversitede gösterime alınacak.

FESTİVAL BÖLÜMLERİ

Belgesel Sinema

Türkiye'de belgesel filmin önemli isimlerinden Vedat Atasoy'a ayrılan "bölüm  ile sinemaseverler, yönetmenin "Güneş Başkenti Freigburg", "Engelsiz Yaşam Öyküleri", "Karçal: Kuzeyin Çığlığı", "Birlikten Doğan Güç: Fransa" belgesellerini izleme imkanı buluyor. Yönetmen, "Belgesel Sinema" başlıklı bir söyleşide, deneyimleri ile festivalin konuğu oluyor.

Canlandırma Kısalar

Bu yıl ilk kez yarışma kategorileri arasına eklenen "Canlandırma Kısalar" bölümünde Türkiye'den 10 Film, "En İyi Canlandırma Film" ödülü için yarışacak. Aynı bölümde Kanada, Portekiz, İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda, A.B.D., Finlandiya, Almanya ve Estonya'dan canlandırma kısa film örnekleri de festivalde izleyici ile buluşuyor.

Deneyimler

"Deneyimler" bölümüne bu yıl Joan C. Gratz konuk oluyor. Akademi ödüllü Amerikalı animatör gerçekleştirdiği başarılı kısa filmlerin yanı sıra animasyonda kil boyama tekniğinin dünyadaki öncülerinden. Gratz, festivalde yapacağı bir söyleşi ve animasyon filmleri ile deneyimlerini kısa filmcilerle paylaşacak.

Deneysel Kısalar

Bu yılki yeniliklerden biri de "Deneysel Kısalar". Bu türün, önemli etkinliklerde gösterilmiş 9 örneği programda yer alıyor. Filmler, Norveç, Finlandiya, Almanya, Malezya, Hollanda, Japonya, Estonya ve Türkiye'den.

Festival Kısaları  

Festivalin belgesel ve kurmaca dalı yarışmalı bölümüne bu yıl 392 film başvurdu. Ön değerlendirme sonucunda finale kalan 15'i kurmaca ve 9'u belgesel olmak üzere toplam 24 film, "Festival Kısaları" bölümünü oluşturuyor. Ocak 2012 sonrası prodüksiyonlardan oluşan bölümde filmler İngilizce altyazılı olarak gösteriliyor.

Kısadan Uzuna

Festivalin "Kısadan Uzuna" bölümü bu yıl yönetmen Emin Alper'i konuk ediyor. Kısa filmlerinden sonra ilk uzun metraj filmi "Tepenin Ardı"nı çeken ve dünyanın farklı sinema etkinliklerinden aldığı ödüllerle tanıdığımız başarılı yönetmen, sinema serüvenini festivalde bir söyleşi ile aktaracak.  Yönetmenin ilk filmi "Tepenin Ardı" ve iki kısa filmi "Rıfat" ve "Mektup" festival kapsamında gösterime sunuluyor.

Özel Gösterim

"Özel Gösterim" bölümünde, 19. yüzyılda İstanbullular'ın vazgeçemediği çalgılardan biri 'laterna'yı konu alan ve Nilüfer Saltık'ın proje tasarımcısı olduğu "Pera Güzeli Laterna" adlı film bulunuyor.

Uluslararası  Bölüm

Uluslararası 134 filmin başvurduğu festivalin bu bölümüne, yine Cannes, Clermont-Ferrand, Rotterdam, Berlin, Venedik gibi dünyanın saygın festivallerinde gösterilen ve ödüller alan kısa filmler konuk oluyor. Bu yılki seçki Almanya, Brezilya, Yeni Zelanda, İsviçre, Fransa, İtalya, Kore, Kanada, Kenya, Somali, İspanya, A.B.D., Belçika, Yemen, İngiltere, Avustralya, Arjantin, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda filmlerinden oluşuyor.

Yarışma Dışı Gösterim

Süre ve tür sınırlaması gözetmeksizin filmlerin festivalde yer almasına yönelik oluşturulan yarışmasız bölüm, özgür bir platform sunma amacı ile oluşturuldu. Ulusal ve Uluslararası başvurular arasından toplam 4 film bu bölümde yer alıyor.

9. Akbank Kısa Film Festivali

18 Mart - 28 Mart 2013

Akbank Sanat
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
28 KAS PZT
-
29 KAS SAL
-
30 KAS ÇAR
1

18:30

Seminer Tasarım Hayatın Neresinde?

Akbank Sanat

01 ARA PER
-
02 ARA CUM
-
03 ARA CMT
2

13:00

Çocuk Kiwi ve Strit Animasyon Filmleri

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Kevin Spencer ile Sihirbazlık Gösterisi

Akbank Sanat

04 ARA PAZ
-
05 ARA PZT
-
06 ARA SAL
-
07 ARA ÇAR
1

18:30

Söyleşi Dijital Sezgiler SergisiKonuşma Serisi 1

Akbank Sanat

08 ARA PER
1

18:30

Seminer Tarihsel Ontoloji Olarak Kritik - Ferda Keskin

Akbank Sanat

09 ARA CUM
1

13:00

Çocuk Beceriksiz Kralın Öyküsü - Çocuk Tiyatrosu

Akbank Sanat

10 ARA CMT
2

12:00

Çocuk Gizli Hazine

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Aridu - İnteraktif Çocuk Oyunu

Akbank Sanat

11 ARA PAZ
-
12 ARA PZT
-
13 ARA SAL
-
14 ARA ÇAR
-
15 ARA PER
-
16 ARA CUM
-
17 ARA CMT
1

15:00

Tiyatro Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

18 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun