Blog

2019’un En İyi Caz Albümlerine Bir Bakış

Blog
2019’un En İyi Caz Albümlerine Bir Bakış

27.01.2020

Yazı: Ekin Sanaç

İkonik isimlerden heyecan verici keşiflere, 2019 yılının en çok konuşulan caz albümlerinden Top 10 seçkimiz. 

Joel Ross - KingMaker (Blue Note)

2019’da 80. yaşını kutlayan Blue Note, arşivinin hakkını vermenin yanı sıra görkemli yeni keşifler yapmaktan da geri durmadı. Henüz 23 yaşındaki vibrafoncu Joel Ross’a, davulcu Makaya McCraven ve trompetçi Marquis Hill gibi bugünün caz dünyasının heyecan verici isimlerinin kayıtlarından aşinayız. KingMaker ise onun lider olarak yayınladığı ilk çalışma ve ışık saçan potansiyelinin de sağlam bir kanıtı. Good Vibes ismini verdiği grubunda kendisine saksafonda Immanuel Wilkins, piyanoda Jeremy Corren, basta Benjamin Tiberio ve davulda Jeremy Dutton eşlik ediyor.

Chick Corea – Trilogy 2 (Concord Jazz) 

Efsanevi piyanist Chick Corea, basçı Christian McBride ve davulcu Brian Blade’in yarattığı ortak büyüyü belgeleyen 2014 tarihli Trilogy albümü, En İyi Enstrümantal Caz Albüm ve En İyi Emprovize Caz Solo (“Fingerprints”) dallarında Grammy’e layık görülmüş ve caz severleri daha fazlasını isteyerek bırakmıştı. Aynı kadronun benzersiz enerjisini ortaya koymaya kaldığı yerden devam eden Trilogy 2, üç virtüözün dünya turnelerinin ardından bir araya getirildi ve hayranları daha fazla bekletmedi.

Terri Lyne Carrington and Social Science – Waiting Game (Motéma)

Grammy ödüllü Amerikalı caz davulcusu ve grup lideri Terri Lyne Carrington’un iki disklik bu çalışması, Amerikan yerlilerine uygulanan soykırım, sürgüne gönderilen siyasal mahkûmlar ve homofobi gibi konuları ele alan bir modern caz başyapıtı. Albümün ilk bölümünde rapçiler Rapsody, Kokayi, Raydar Ellis ve Maimouna Youssef ile trompetçi Nicholas Payton, basçı Derrick Hodge ve Esperanza Spalding gibi çok geniş yelpazeden müzikal konuklar ağırlanırken, ikinci bölümünde Carrington’a piyanist Aaron Parks, gitarist Matthew Stevens ile basçı Esperanza Spalding’in katılmasıyla özgürlükçü ve leziz bir emprovizasyon şölenine kulak veriyoruz.

Paul Bley / Gary Peacock / Paul Motian – When Will The Blues Leave (ECM Records)

Rahatlıkla modern caz tarihinin en yenilikçi ve etkileyici piyano üçlülerinden biri olarak gösterilebilecek Paul Bley, Gary Peacock ve Paul Motian’ın bu kaydı 1999 yılında İtalya’da gerçekleştirdikleri olağanüstü performanslarını dinleyiciye ulaştırıyor. Paul Bley’in 2016’da hayata veda etmesinin ardından yayınlanan ilk çalışma olma özelliği taşıyan When Will The Blues Leave, emprovizasyon ustalarının göz kamaştırıcı enerjisini kutlayan bir başucu albümü.

Brad Mehldau – Finding Gabriel (Nonesuch Records)

Amerikalı caz piyanisti Brad Mehldau’nun diskografisinde kategoriler ötesi yeni bir alan açan Finding Gabriel, dokuz parçadan oluşan tematik bir albüm. Mehldau’ya piyanoda, synthesizerda, perküsyonda, Fender Rhodes’da ve sözsüz vokallerde kulak verdiğimiz çalışmaya konuk olan isimler arasında ise Ambrose Akinmusire, Sara Caswell, Kurt Elling, Joel Frahm, Mark Guiliana, Gabriel Kahane ve Becca Stevens yer alıyor. Finding Gabriel, En İyi Enstrümantal Caz Albüm dalında 62. Grammy Ödülleri’ne aday gösterildi.

Eliane Elias – Love Stories (Concord Jazz) 

Brezilyalı sanatçı Eliane Elias’nın yeni albümü onun vokalist, piyanist, şarkı yazarı ve prodüktör olarak yıllar geçtikçe daha da güçlenen çok yönlü ustalığını gözler önüne seriyor. Vokalinin zamanın ötesindeki tınısıyla dinleyiciyi içine çeken albümde üç beste ile Frank Sinatra ve Antonio Carlos Jobim şarkılarının dahil edildiği yedi standartın orkestral yorumlamaları yer alıyor.

Art Ensemble of Chicago – We Are on the Edge: A 50th Anniversary Celebration (Pi Recordings)

50 yıllık can alıcı bir kariyerin ve geride bırakılmış 70’in üzerinde kaydın çarpıcı bir kutlaması mahiyetinde olan bu çift disklik albüm, caz, world music ve performans sanatlarının seyrini değiştiren Art Ensemble of Chicago efsanesinin stüdyo kayıtları ile bir konser kaydını bir araya getiriyor. Moor Mother ve Rodolfo Cordova-Lebron’un Afro-fütürist şiirsellikten ilham alan vokalleriyle grubun Roscoe Mitchell liderliğindeki kolektif sihrine yeni perspektifler kazandıran albüm, aynı zamanda geride kalan üyelerin yıldız yeteneklerle bir araya getirdiği kadroyla Art Ensemble of Chicago’nun capcanlı büyüsünü ileri taşımaya devam edeceğini de kanıtlıyor.

Mats Eilertsen Trio – And Then Comes The Night (ECM Records)

Norveçli basçıyı, piyanist Harmen Fraanje ve Food kolektifinin erken dönem üyelerinden biri olarak tanınan davulcu Thomas Strønen ile yeniden bir araya getiren bu albüm, trionun ECM için kaydettiği ilk çalışma olma özelliğini taşıyor. Eliertsen’in üç, Fraanje’nin iki bestesine yer veren albümdeki diğer parçalar kolektif bir yaratımın ürünü ve grubun müziğinin solo virtüözitenin ötesinde, görkemli bir ortak enerjiyle akan bir ruha sahip olduğunu belgeliyor.

The Comet is Coming – The Afterlife (Impulse!)

The Afterlife, uluslararası yeni nesil caz sahnesinin en önemli isimlerinden Shabaka Hutchings’in alışılmış her türlü kalıbı reddederek yepyeni bir müzikal dünya kuran triosunun ikinci uzunçaları. Jazz funk ve elektroniklerin de dahil edildiği, çiğ ve alabildiğine sürükleyici bir enerjiden beslenen albümün inişleri ve çıkışları aynı derecede yüklü duyguları dinleyiciye geçiriyor.

Joey DeFrancesco – In The Key Of The Universe (Mack Avenue Records)

30 yılı aşkın kariyeri boyunca klavyesinden çıkardığı kıvılcımlar ile tanıdığımız Joey DeFrancesco, spiritüel bir yolculuğa çıktığı In The Key Of The Universe’de John Coltrane’in grubuna 1965 yılında katılan ve onun en önemli ilham kaynaklarından biri olan efsanevi müzisyen Pharoah Sanders’ı konuk ederek tarihi bir çalışmaya imza atıyor ve 62. Grammy Ödülleri’nde En İyi Enstrümantal Caz Albümü dalında adaylık kazanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
10 HAZ PZT
1

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

11 HAZ SAL
2

18:00

Seminer Bir Sanat ve Tasarım Pratiği Olarak Enstitü

Çevirimiçi Platform – Zoom

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

12 HAZ ÇAR
4

17:00

Tiyatro Yeni Metin Okumaları 24’ (12 Haziran)

Akbank Sanat

18:30

Tiyatro Yeni Metin Okumaları 24’ (12 Haziran)

Akbank Sanat

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

20:00

Tiyatro Yeni Metin Okumaları 24’ (12 Haziran)

Akbank Sanat

13 HAZ PER
5

17:00

Tiyatro Yeni Metin Okumaları 24’ (13 Haziran)

Akbank Sanat

18:00

Seminer Sanat ve Sibernetik

Çevirimiçi Platform – Zoom

18:30

Tiyatro Yeni Metin Okumaları 24’ (13 Haziran)

Akbank Sanat

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

20:00

Tiyatro Yeni Metin Okumaları 24’ (13 Haziran)

Akbank Sanat

14 HAZ CUM
-
15 HAZ CMT
-
16 HAZ PAZ
-
17 HAZ PZT
-
18 HAZ SAL
-
19 HAZ ÇAR
-
20 HAZ PER
-
21 HAZ CUM
-
22 HAZ CMT
-
23 HAZ PAZ
-
24 HAZ PZT
-
25 HAZ SAL
-
26 HAZ ÇAR
-
27 HAZ PER
1

18:00

Seminer Web3 Uygulama Alanlarından NFT

Çevirimiçi Platform – Zoom

28 HAZ CUM
-
29 HAZ CMT
-
30 HAZ PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun