Blog

Yılın İlk Yarısından Öne Çıkan Caz Albümleri

Blog
Yılın İlk Yarısından Öne Çıkan Caz Albümleri

17.04.2018

Yazı: Cem Kayran
Kolaj: Sadi Güran

2018 yılının tam yarısına gelmişken, geride kalan altı ayın caz yayınlarına bir dönüp bakmanın tam zamanı. Blue Note, Impulse!, ECM ve nice önemli etiketten yılın ilk yarısında yayınlanmış albümlerden öne çıkanlar için kemerlerinizi bağlayın.

Sons of Kemet – Your Queen is a Reptile
(Impulse!)

On parmağında on marifet olan Shabaka Hutchings’in liderliğindeki Sons of Kemet, yılın sadece caz sahnesinde değil; genel olarak en çok ses getiren albümlerinden biri. Sıra dışı kompozisyonlar, coşkulu doğaçlamalar ve ilham verici fikirlerle bezeli Your Queen is a Reptile, İngiliz kraliyet ailesinin kimi fertlerinin aslında şekil değiştirmiş timsahlar olduğu efsanesini tema olarak işliyor.

Dave Liebman – Fire
(Jazzline)

1970’lerden itibaren caz müziğe yöne vermiş bir dörtlü bir arada: Dave Liebman, Dave Holland, Kenny Werner ve Jack DeJohnette. Modern caz müziğin öncü isimleri, Liebman önderliğinde 2016 yılında kaydedilmiş altı şarkılık albümde yine ‘zamansız’ işlere imza atıyor.

Brad Mehldau Trio – Seymour Reads the Constitution 
(Nonesuch Records)

2005’ten bu yana birlikte olan ve caz sahnesinin en şahsına münhasır üçlülerinden biri olan Brad Mehldau, Larry Grenadier ve Jeff Ballard, yine her dinleyişte farklı detaylarıyla aşk yaşayacağınız bir albüme imza attı. Mehldau bestelerinin yanı sıra Bryan Wilson ve Paul McCartney gibi efsanelerin parçalarına yapılmış, caz ve vals tandanslı yorumlar mutlaka radara alınmalı!

Kenny Barron Quintet – Concentric Circles
(Blue Note)

Bebop akımının önemli temsilcilerinden Kenny Barron, kariyerinin 50. yılını heyecan verici bir albümle kutladı. Barron’un prestijli etiket Blue Note’tan yayınladığı ilk solo albümü Concentric Circles, orijinal bestelerle birlikte Thelonious Monk ve Caetano Veloso gibi isimlerin parçalarına yapılmış düzenlemeler de barındırıyor.

Nik Bärtsch’s Ronin – Awase
(ECM Records)

Nik Bärtsch ve büyüleyici grubu Ronin, bu sefer Fransız teorisyen Roland Barthes’in sözlerinden yola çıkarak hayata geçirilmiş bir albümle karşımızda. Bir bütün olarak her Ronin albümünde olduğu gibi kendine has ve zekice kurgulanmış bir akışa sahip olan albüm, grubun ses ve kompozisyon paletini de genişletmeyi başarıyor.

Bu albümleri de mutlaka listenize alın: 

Kamasi Washington – Heaven and Earth
(Shoto Mas Inc.)

Peter Ersikne & The Dr. Um Band – On Call
(Fuzzy Music)

GoGo Penguin – A Humdrum Star
(Decca Records)

The New Mastersounds – Renewable Energy
(One Note Records)

Kamaal Williams – The Return
(Black Forest Records)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
15 NİS PZT
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Pamukkale Üniversitesi

18:00

Seminer Sanat Yönetiminde Güncel Durum

Çevirimiçi Platform – Zoom

16 NİS SAL
1

13:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Dokuz Eylül Üniversitesi

17 NİS ÇAR
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

İzmir Ekonomi Üniversitesi

18:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

İzmir Ekonomi Üniversitesi

18 NİS PER
1

18:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

19 NİS CUM
2

10:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Ege Üniversitesi

18:00

Söyleşi Gelenekselden Oyuna: Murat Palta Sanatında Oyun Kavramı

Akbank Sanat

20 NİS CMT
6

11:30

Çocuk Ne Olacağım Ben

Akbank Sanat

12:00

Çocuk Renkler ve Hayaller Atölyesi: T-shirt Boyama (7 - 11 yaş)

Akbank Sanat

13:30

Çocuk Renkler ve Hayaller Atölyesi: Kupa Boyama (6 - 10 yaş)

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Desenler ve Tekrarlar Atölyesi: Op Art (9 - 14 yaş)

Akbank Sanat

15:00

Atölye Selçuk Yöntem ile Sahne ve Kamera Oyunculuğu Üzerine

Akbank Sanat

16:30

Çocuk Geri Dönüştürülmüş Kâğıtlar İle Kartpostal Yapımı (8 - 13 yaş)

Akbank Sanat

21 NİS PAZ
-
22 NİS PZT
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

23 NİS SAL
1

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

24 NİS ÇAR
4

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Sakarya Üniversitesi

16:30

Atölye Nesneler, İhtiyaçlar ve Hileler (Yetişkin Atölyesi)

Akbank Sanat

18:30

Seminer Anksiyete

Akbank Sanat

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

25 NİS PER
5

13:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Kocaeli Üniversitesi

18:00

Seminer Müze Projesi: Mimar-Küratör-Sergi Tasarımcısı İş Birliği

Çevirimiçi Platform – Zoom

18:30

Seminer Tanınma Krizi: Duygusal Kapitalizmin Patolojileri

Akbank Sanat

19:00

Söyleşi Elektronik Dünyada Caz İzleri

Akbank Sanat

20:00

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Çevirimiçi Platform – Zoom

26 NİS CUM
2

18:00

Seminer Ra Atlas: Yeni Bir Başlangıç

Akbank Sanat

19:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Trakya Üniversitesi

27 NİS CMT
8

11:30

Çocuk Ne Olacağım Ben

Akbank Sanat

12:00

Çocuk Sanat Dengeler: Geometrik Desenler (5-8 yaş)

Akbank Sanat

13:30

Çocuk Sanat Yansıtır: Renkli Duygular (7-12 yaş)

Akbank Sanat

14:30

Film Uluslararası Dans Filmleri Seçkisi (14:30 - 16:00 Seansı)

Akbank Sanat

15:30

Çocuk Sanat Işıldar: Işıklar ve Gölgeler (7-12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Çocuk Sanat Sürükler: İzlerin Peşinde (7-12 yaş)

Akbank Sanat

17:00

Film Uluslararası Dans Filmleri Seçkisi (17:00 - 18:30 Seansı)

Akbank Sanat

19:30

Film Uluslararası Dans Filmleri Seçkisi (19:30 - 21:00 Seansı)

Akbank Sanat

28 NİS PAZ
-
29 NİS PZT
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Kastamonu Üniversitesi

20:30

Dans Kaygılar Sahnesi

Alan Kadıköy

30 NİS SAL
3

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Çankırı Karatekin Üniversitesi

17:15

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Gaziantep Üniversitesi

18:00

Seminer Oynuyorum, O Halde Varım!: Oyunlarda Estetik ve Retorik

Akbank Sanat

01 MAY ÇAR
-
02 MAY PER
2

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Düzce Üniversitesi

18:00

Söyleşi Bağımsız Oyunlarda Sanat Yönetmenliği

Akbank Sanat

03 MAY CUM
3

11:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Çukurova Üniversitesi

14:00

Film 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitelerde

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

18:00

Atölye Kimliğinizden Yararlanarak Benzersiz Oyunlar Oluşturmak: Kavram Oluşturma İçin Bir Gezi

Akbank Sanat

04 MAY CMT
1

15:00

Atölye İllüstrasyon ile Oynamak

Akbank Sanat

05 MAY PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun