Seminer

Kriz, Kritik, Kriter: Kültür ile Medeniyet Arasında Geçişler

Seminer
Kriz, Kritik, Kriter: Kültür ile Medeniyet Arasında Geçişler

Konuşmacı: Besim F. Dellaloğlu
Moderatör: Emre Şan

Kadim bir dilde eleme işlemine “kritik” denirmiş. “Kriter” ise eleme yapmak için kullanılan aletin adıymış. “Kriz” ise “kriter”in, yani eleme aletinin bozulmasıyla “kritik” yapamama durumunu tarif etmek için kullanılırmış. Ayrıca Japoncada “kriz” ile “fırsat”ın aynı kelime ile karşılandığı yönünde yoğun bir rivayet vardır. Son yıllarda düşünce dünyasında, üniversitede hatta siyasette “medeniyet” kavramının çok yoğun bir biçimde kullanıldığına şahit oluyoruz. Bununla birlikte “Kültürel İktidar” terimi de kültürel kamusal alanda en çok kullanılan terimlerden biri haline geldi. Sadece bu küçük ayrıntılar bile son zamanlarda içinden geçmekte olduğumuz krizin alametleri olarak okunabilir mi? Örneğin “medeniyet” kavramının bu kadar çok kullanılması bizatihi bir krizin işareti olabilir mi? “Kültürel İktidar” kavgası kriterli bir kritik uygulaması olarak değerlendirilebilir mi? Kültür ile medeniyet kavramları arasındaki ilişkiler, geçişler kriz, kritik ve kriter üçlemesiyle birlikte daha anlaşılabilir kılınabilir mi?

Besim F. Dellaloğlu 1965’de İstanbul’da doğdu. 1984’de Galatasaray Lisesi’ni, 1990’da Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Yüksek Lisans ve Doktorasını Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji alanında hocası felsefeci Ömer Naci Soykan danışmanlığında yaptı. Lisans ve lisansüstü eğitimi esnasında uzun süre Fransızca turist rehberliği yaptı. Memleketin büyük bir bölümünü gezdi. Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde (1998), Paris VIII Üniversitesi’nde (2002), Lizbon Üniversitesi’nde (2014), Strasbourg Üniversitesi’nde (2017-2018), Mainz Gutenberg Üniversitesi’nde (2018-2019) doktora sonrası araştırmalarda bulundu ve dersler verdi. Bu vesileler sayesinde dönem dönem Frankfurt, Paris, Lizbon, Strasbourg ve Mainz’da yaşadı. Türkiye’de Mimar Sinan, Marmara, İstanbul Bilgi, Yıldız Teknik, Galatasaray, Kırklareli, İstanbul ve Sakarya Üniversitelerinde dersler verdi. 2019’da üniversiteden emekli oldu. Okuryazarlığa devam ediyor. Mevcudu bulunan kitapları şöyledir: Frankfurt Okulu’nda Sanat ve Toplum (Say), Romantik Muamma (Ayrıntı), Benjamin (Derleme-Say), Benjaminia: Dil, Tarih ve Coğrafya (Ayrıntı), Modernleşmenin Zihniyet Dünyası: Bir Tanpınar Fetişizmi (Kadim), Zamanın İçinden Zamanın Dışından (Heretik).

Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinden Akbank Sanat Danışma'dan temin edilebilir.

Felsefe Seminerleri kapsamında 12 Mart Perşembe akşamı gerçekleşmesi planlanan Besim F. Dellaloğlu'nun semineri ileri bir tarihe ertelenmiştir. Anlayışınız ve ilginiz için teşekkür ederiz.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
19 EKİ PZT
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

20 EKİ SAL
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

21 EKİ ÇAR
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

22 EKİ PER
2

17:00

Seminer Müdahale olarak küratörlük

Akbank Sanat Youtube

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

zoom

23 EKİ CUM
-
24 EKİ CMT
-
25 EKİ PAZ
-
26 EKİ PZT
-
27 EKİ SAL
-
28 EKİ ÇAR
1

Seminer Farklılaşma Hareketi Olarak Yaşam

Akbank Sanat Youtube

29 EKİ PER
-
30 EKİ CUM
-
31 EKİ CMT
-
01 KAS PAZ
-
02 KAS PZT
-
03 KAS SAL
-
04 KAS ÇAR
-
05 KAS PER
1

17:00

Seminer Yapıt, tekillik ve yorum

Akbank Sanat Youtube

06 KAS CUM
-
07 KAS CMT
-
08 KAS PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun