10. Akbank Kısa Film Festivali

10. Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Kısa Film Festivali, 10. yılına gelmenin mutluluğunu yaşıyor. Festival bu yıl da en başarılı kısa filmleri izleyiciyle buluşturmayı hedeflerken kısa film alanında platform oluşturmayı sürdürüyor.

Festivalin "Kısadan Uzuna" bölümünün bu yılki konuğu, başarılı yönetmen Mehmet Eryılmaz. "Belgesel Sinema" bölümüne ise usta yönetmen Derviş Zaim konuk oluyor. Fransa ve Amerika'da film danışmanlığı yapan Hayet Benkara, bu yılki "Deneyimler" bölümünün konuğu.

Bu yılki söyleşilerde, Çiçek Kahraman, Bora Gökşingöl, Theron Patterson, Kerem Akça, Burçak Evren, Engin Ertan, Zeynep Özbatur Atakan, Enis Köstepen, Savaş Ünsal, Nimet Atasoy, Başar Dengiz, Bahar Kerimoğlu gibi isimler konuğumuz oluyor. Atöyle çalışmalarında ise oyuncu koçu Ümit Çırak ile "Oyunculuk Atölyesi", görüntü yönetmeni Feza Çaldıran ile "Görüntü Yönetmenliği Atölyesi", Burak Göral ile "Senaryo Atölyesi" ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak ile "Film Jeneriği Tasarımı" atölyesi ile bizlerle olacak.

Farklı kategorilerde yılın en iyi filmlerini belirleyecek yarışmalar ise yine programın en heyecanla beklenen bölümü. Tüm gösterim ve etkinlikler Akbank Sanat'ta gerçekleşecek ve ücretsiz olarak izleyiciye ulaşacak.

Akbank Kısa Film Festivali'ne filmleri ile başvuran yönetmenlere, festival jüri üyelerine, festivalde yer alarak içeriğin derinleşmesini sağlayan tüm değerli isimlere katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

FESTİVAL BÖLÜMLERİ

Belgesel Sinema

Bu yılki "Belgesel Sinema" bölümünün konuğu Derviş Zaim. Usta yönetmenin Panicos Chrysanthou ile birlikte yönettiği "Paralel Yolculuklar" filminin gösterimiyle birlikte, festivalde yapacağı söyleşi ile deneyimlerini izleyiciyle paylaşacak. 

Canlandırma Kısalar

Geçtiğimiz yıl yarışma kategorileri arasına eklenen "Canlandırma Kısalar" bölümünde Türkiye'den 11 Film, "En İyi Canlandırma Film" ödülü için yarışacak. Aynı bölümde İspanya, İrlanda, Belçika, Estonya, Kolombiya Fransa ve A.B.D.'den de canlandırma kısa film örnekleri de festivalde izleyici ile buluşuyor.

Deneyimler

Festivalin "Deneyimler" bölümüne bu yıl Fransa ve Amerika'da film danışmanlığı yapan Hayet Benkara konuk oluyor. Ayrıca, Cannes, Rotterdam, Berlin, Toronto ve Dubai Film Festivalleri'nde önemli pozisyonlarda çalışmaları bulunan Benkara'nın, danışmanlığını yaptığı üç kısa film de festivalde gösterilecek. Kendisiyle yapılacak söyleşide tecrübeli film danışmanı, ilgi çekici mesleki deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacak. 

Deneysel Kısalar

Festivalin 'Deneysel Sinema' bölümünde bu yıl tamamı Türkiye'den 5 deneysel kısa film programda yer alıyor. 

Festival Kısaları

Festivalin yarışmalı bölümüne bu yıl 230 film başvurdu. Ön değerlendirme sonucunda finale kalan 15 kurmaca, 10 belgesel film "Festival Kısaları" bölümünü oluşturuyor. Filmler İngilizce ve Türkçe altyazılı olarak gösteriliyor.

Kısadan Uzuna

Festivalin "Kısadan Uzuna" bölümü bu yıl yönetmen Mehmet Eryılmaz'a ayrıldı. Yerli ve yabancı birçok festivale filmleriyle ve jüri üyesi olarak katılan Eryılmaz, uzun metraj filmi "Hazan Mevsimi", Nuri Bilge Ceylan'ın başrol oyuncusu olarak yer aldığı "Seviyorum Ergo Sum" ve "Sessiz" adlı kısa  filmleriye festivalde yer alıyor. Eryılmaz kısa filmin kitleleri etkileyici yönünü  göstermek adına kamu spotu çalışmaları ve bir söyleşi ile festivalde yer alıyor.

Özel Gösterim

"Özel Gösterim" bölümünde, festivalin ilk yılından itibaren Kurmaca ve Belgesel kategorilerinde "En İyi Film" ödülü alan filmlerden bir seçki yer alıyor. Ayrıca Orhan Kemal'in 100. doğum yılı olması adına Mehmet Güleryüz'ün "Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal" isimli belgeseli de seçkide bulunuyor.

Uluslararası Bölüm

Uluslararası filmlerin başvurduğu festivalin bu bölümüne, yine Cannes, Clermont-Ferrand, Rotterdam, Berlin, Venedik gibi dünyanın saygın festivallerinde gösterilen ve ödüller alan kısa filmler konuk oluyor. Bu yılki seçki Japonya, İran, İspanya, Finlandiya, Lübnan, Hindistan, Fransa, İzlanda, Avustralya, A.B.D. ve Polonya filmlerinden oluşuyor.

10. Akbank Kısa Film Festivali

10 Mart - 20 Mart 2014

Akbank Sanat
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
01 AĞU PZT
-
02 AĞU SAL
-
03 AĞU ÇAR
-
04 AĞU PER
-
05 AĞU CUM
-
06 AĞU CMT
-
07 AĞU PAZ
-
08 AĞU PZT
-
09 AĞU SAL
-
10 AĞU ÇAR
-
11 AĞU PER
-
12 AĞU CUM
-
13 AĞU CMT
-
14 AĞU PAZ
-
15 AĞU PZT
1

Konferans Pera ve Galata’da Yahudi İzleri - Mois Gabay

Akbank Sanat

16 AĞU SAL
-
17 AĞU ÇAR
-
18 AĞU PER
-
19 AĞU CUM
-
20 AĞU CMT
-
21 AĞU PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun