3. Akbank Kısa Film Festivali

3. Akbank Kısa Film Festivali

Festivalin yarışmalı bölümüne 316 film başvurdu. Ön eleme sonucu 35 filmlik seçki "Festival Kısaları" bölümünü oluşturdu. Ayrıca festivalde 27 ülkeden 111 kısa film; "Uluslararası Bölüm" , "Kısadan Uzuna", "Belgesel Sinema" , "Canlandırma Kısalar", "Özel Gösterim" bölümlerini oluşturdu.

Bu yıl gösterimler Akbank Sanat'ın dışında Goethe-Institut İstanbul ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi salonlarında gerçekleştirildi.

Jürilerin değerlendirmeleri sonucunda " En iyi Kurmaca Film " yönetmenliğini Belma Baş'ın yaptığı " Poyraz " , " En İyi Belgesel Film " ise yönetmenliğini Devrim Erdoğan'ın yaptığı " Ahtapot Avcısı " oldu. Bu eserler 5000'er YTL ile ödüllendirildi. Ayrıca kurmaca kategorisinde İlker Özdemir'in "Ukde" ; belgesel kategorisinde ise Sevgi Ortaç'ın " Tek Duvarlı Şehir " ile Aykut Atasay'ın "Yürüyoruz" filmlerine jüri tarafından mansiyon verildi

Festivalin ödül töreni ve kapanış partisi, 19 Aralık Salı akşamı oyuncu Ceyda Düvenci'nin sunuculuğunda Babylon'da gerçekleşti. Törende , festivalin "Kısadan Uzuna" bölümü konuğu Serdar Akar'a, Prof. Dr. Sami Şekeroğlu ve "Belgesel Sinema" bölümü konuğu Ertuğrul Karslıoğlu'na Derya Bigalı tarafından festivalin teşekkür plaketleri verildi.

Törenin sonunda En İyi Kurmaca ve En İyi Belgesel filmlerin gösterimi gerçekleşti. Gecede En İyi Kurmaca film ödülünü Serdar Akar, En İyi Belgesel ödülünü Ertuğrul Karslıoğlu, Kurmaca Masiyonu Erkan Can, Belgesel Mansiyonları ise Coşkun Aral ve Prof.Dr.Balkan Naci İslimyeli verdi.

Uluslararası Bölüm

Uluslararası Bölüm; çerçevesinde Almanya, Hollanda, Malezya, Rusya, Macaristan, Şili, Estonya, İsrail, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Fas, Filipinler, Amerika, İtalya, Avustralya, Fransa, İran, Güney Afrika, Lübnan, Ukrayna ve Letonya'dan gelen filmlerle oluşturulan seçki kısa film severlerle buluştu.

Kısadan Uzuna

Kısadan Uzuna; bu yıl yönetmen Serdar Akar 'a ayrıldı. Sinemaya kısa filmle başlayan yönetmen, öğrencilik yıllarında çektiği, "Tanabata Matsuri", "Kan Kardeşi", "Kalbim Bir Ada Olmaz Mıydı Sana?" kısa filmlerinin yanı sıra ilk uzun metraj filmi "Gemide" ile bu bölümde yer alırken, gösterim sonrası adına düzenlenen söyleşiye katıldı.

Belgesel Sinema

Belgesel Sinema; bölümü belgesel ustası Ertuğrul Karslıoğlu 'na ayrıldı. Yönetmenin "Fırat'ın Türküsü", "Keçenin Teri", "Suyla Gelen Kültür", "Bin Türlü Mavi Akar Boğaziçi'nden" isimli ulusal ve uluslar arası başarılar elde etmiş belgeselleri izlendi ve kendisinin yanı sıra önemli belgeselciler Coşkun Aral , Necati Sönmez, Hakan Aytekin 'in bulunduğu " Belgesel sinema üzerine " başlığında bir söyleşi düzenlendi.

Canlandırma Kısalar

Canlandırma Kısalar; 20 canlandırma kısa film, IAF (International Animation Festival) işbirliğiyle gösterildi

Söyleşiler

Söyleşiler; "Sinemada Görüntü Yönetmenliği" başlıklı söyleşide görüntü yönetmenleri Uğur İçbak, Mehmet Aksın, Gökhan Tiryaki ve Feza Çaldıran. "Sinemada Telif Hakları " başlıklı söyleşide, Sinema ve Televizyon Eseri Sahipler

3. Akbank Kısa Film Festivali

9 Aralık - 19 Aralık 2006

Akbank Sanat
Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
28 KAS PZT
-
29 KAS SAL
-
30 KAS ÇAR
1

18:30

Seminer Tasarım Hayatın Neresinde?

Akbank Sanat

01 ARA PER
-
02 ARA CUM
-
03 ARA CMT
2

13:00

Çocuk Kiwi ve Strit Animasyon Filmleri

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Kevin Spencer ile Sihirbazlık Gösterisi

Akbank Sanat

04 ARA PAZ
-
05 ARA PZT
-
06 ARA SAL
-
07 ARA ÇAR
1

18:30

Söyleşi Dijital Sezgiler SergisiKonuşma Serisi 1

Akbank Sanat

08 ARA PER
1

18:30

Seminer Tarihsel Ontoloji Olarak Kritik - Ferda Keskin

Akbank Sanat

09 ARA CUM
1

13:00

Çocuk Beceriksiz Kralın Öyküsü - Çocuk Tiyatrosu

Akbank Sanat

10 ARA CMT
2

12:00

Çocuk Gizli Hazine

Akbank Sanat

15:00

Çocuk Aridu - İnteraktif Çocuk Oyunu

Akbank Sanat

11 ARA PAZ
-
12 ARA PZT
-
13 ARA SAL
-
14 ARA ÇAR
-
15 ARA PER
-
16 ARA CUM
-
17 ARA CMT
1

15:00

Tiyatro Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

18 ARA PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun