SERGİ + BELGESEL GÖSTERİMİ

Marina Abramović + MAI
Akış / Flux
Akbank Sanat Sergi Programı

SERGİ + BELGESEL GÖSTERİMİ
Marina Abramović + MAI Akış / Flux Akbank Sanat Sergi Programı

Marina Abramović + MAI
Akış / Flux
31 Ocak - 26 Nisan 2020

Akbank Sanat Sergi Programı
Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Akbank Sanat ve Marina Abramović Institute (MAI) iş birliği ile gerçekleştirilen Akış / Flux sergisi, Abramović’in ürettiği eserler bütününe genel bir bakış imkanı sağlamakta ve bugüne kadar İstanbul’da performans sanatına adanmış en büyük proje olma özelliğini taşımaktadır.

Akış / Flux sergisinin Akbank Sanat programı kapsamında, Marina Abramović Institute (MAI) tarafından, bir dizi dokümantasyon sergisi ve Abramović’in çalışmaları üzerine odaklanan bir film gösterimi programı sunulacak. Sergi, performans sanatının yakın geçmişini ve tarihini ele almakta ve günümüzdeki uygulamaları şekillendiren mirasa odaklanmakta. Dört ayrı temadan oluşan dokümantasyon sergileri, performans sanatını, bu disipline aşina olmayabilecek bir izleyici kitlesine tanıtmayı ve bu alandaki mevcut yerel diyaloğa katkıda bulunmayı hedefliyor.


Performans Belgeleme Programı (Galeri)
MAI tarafından sunulan, Enerji, Bellek, Sınırlar ve Özel / Kamusal temalarını temel alan bir dizi dokümantasyon sergisiyle, performans sanatına dair bir kavrayış oluşturmak, Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Abramović sergisine ve Türkiye’den ve uluslararası arenadan sanatçıların gerçekleştirdiği performanslara başka bir bağlam sağlamak amaçlanmaktadır. Dört ayrı tema altında toplanan bu dokümantasyon sergileri 31 Ocak – 25 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecektir:

Enerji: 31 Ocak - 22 Şubat 2020
Enerji, farklı sanatçıların bir performans dahilinde gerçekleşen enerji alışverişinin üstesinden geldiği çalışmaları içerecektir. Enerji mevcudiyetle ilgilidir ve performansın merkezinde yer alır.
“Enerji” teması belgeleme programı için tıklayınız.

Bellek: 25 Şubat - 14 Mart 2020
Bellek teması, performans aracılığıyla kişisel deneyimlerin sunulması ve bu deneyimlere erişim sağlanması ile ilgilidir.
“Bellek” teması belgeleme programı için tıklayınız.

Sınırlar: 17 Mart - 4 Nisan 2020
Sınırlar serisinde sanatçılar, bedenlerinde sınırları ve acıyı sınadıkları performanslarını sergileyecekler.

Özel / Kamusal: 7 Nisan - 25 Nisan 2020
Özel / Kamusal, içsel ve dışsal mekanlara ve bedenin toplumla olan ilişkisine odaklanacaktır.


Film Gösterim Programı
Akış / Flux projesinin bir bölümünü oluşturan Akbank Sanat’taki film gösterimleri, içerdiği belgeseller, video çalışmaları ve arşivlerde yer alan röportaj kayıtları aracılığıyla Marina Abramović ve MAI’nin çalışmalarına ilişkin kavrayışımızı daha da derinleştiriyor. Bu filmler, bir performans sergisi ve sanat eserinin yapım sürecini, bir sanatçının geleceğe bıraktığı mirasın korunmasını ve sanatın sınırlarının ötesine geçen sanatsal uğraşları da kapsayacak şekilde, performans pratiğinin çok yönlü unsurları üzerine eğiliyor.
Detaylı program bilgisi için tıklayınız. 
Çizelge için tıklayınız.


Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Akbank Sanat ve Marina Abramović Institute (MAI) iş birliği ile gerçekleştirilen Akış / Flux sergisi kapsamında Akbank Sanat’ta gerçekleşen tüm sergi etkinlikleri ücretsiz.
Sakıp Sabancı Müzesi'nde (SSM) gerçekleşen Akış / Flux sergisi kapsamında ise farklı bilet kategorileri bulunmaktadır.
Bilet ve detaylı bilgi için tıklayınız.

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
08 AĞU PZT
-
09 AĞU SAL
-
10 AĞU ÇAR
-
11 AĞU PER
-
12 AĞU CUM
-
13 AĞU CMT
-
14 AĞU PAZ
-
15 AĞU PZT
1

Çevirimiçi Etkinlik Pera ve Galata’da Yahudi İzleri - Mois Gabay

Akbank Sanat

16 AĞU SAL
-
17 AĞU ÇAR
-
18 AĞU PER
-
19 AĞU CUM
-
20 AĞU CMT
-
21 AĞU PAZ
-
22 AĞU PZT
-
23 AĞU SAL
-
24 AĞU ÇAR
-
25 AĞU PER
-
26 AĞU CUM
-
27 AĞU CMT
-
28 AĞU PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun