Blog

Sinemanın 5 Dev İsminden
Dikkat Çekici 5 Kısa Animasyon

Blog
Sinemanın 5 Dev İsminden Dikkat Çekici 5 Kısa Animasyon

21.03.2019

Yazı: Tuba Altuntaş

Tim Burton, Hayao Miyazaki, Wes Anderson, Walt Disney ve Ralph Eggleston... Beşi de dünyanın dört bir yanında sinema salonlarından, envai çeşit promosyon malzemesine nüfus etmiş gişe rekortmeni animasyon ve stop-motion filmlere imza attılar. Bu beş ustanın gözden kaçmış olabilecek kısa animasyon filmlerini ise sizler için derledik.  

WALT DISNEY / Toot, Whistle, Plunk and Boom (1953)
Şüphesiz arkasında sınır tanımayan bir endüstri ve 48 kez aday olup 22 kez kazandığı Oscar ödülüyle aşılması zor bir rekor bırakan Disney animasyonun babası olarak yad edilir. Yarattığı efsaneleşen karakterler ve hasılat rekorları kıran uzun metraj animasyon filmlerin yanında ise çoğu sefer akademi tarafından ödüllendirilmiş kısa animasyonları da bulunmakta. Bunlardan biri de çocuklara enstrümanları ve tarihsel akışını öğretmek için eğitici amaçla yapılmış ancak renk, hikaye ve müzikal başarısıyla 1953 yılında en iyi kısa animasyon Oscarı kazanmış Toot, Whistle, Plunk and Boom. Bir baykuş öğretmenin öğrencilerine Batı müzik aletlerinin kökenleri üzerinde verdiği dersi konu alan bu 10 dakikalık filmde ıslık, düdük gibi doğal oluşan seslerin pirinç, tahta, teller ve vurmalı çalgılar şeklinde dört temel Batı tipi müzik aletinin gelişmesine nasıl yol açtığını göz alıcı renkler ve baş döndüren bir tempoda anlatıyor.

HAYAO MİYAZAKİ / Mei to Koneka basu (2002)
Dokunsanız ağlayacak kırılganlıktaki geleneksel ve masalsı dünyasını sınır tanımayan bir hayal gücüyle birleştirerek yarattığı filmleriyle gönlümüze taht kuran Miyazaki’ye Uzakdoğu’nun Walt Disney’i de deniliyor. Geçtiğimiz yıllarda emekli olacak mı olmayacak mı tartışmalarına noktayı koyarak film üretmeye devam edeceğini açıklayan Miyazaki, hemen arkasından Boro the Caterpillar (2018) kısa animasyonunu tamamlayarak vizyona soktu. Önümüzdeki günlerde uzun metraj filminin de habercisi niteliğinde olan bu kısadan hareketle sizlere Miyazaki’nin 2002’de yaptığı Mei to Koneko Basu adlı kısa animasyon filmini hatırlatmak istedik. My Neighbor Totoro (1988) filminden sonra, annesinin hastalığı yüzünden büyük üzüntü duyan ve öfkesini nereye yansıtacağını bilemeyen ve hep gözünde akmayı bekleyen gözyaşıyla gezen biraz şapşal biraz da sevimli küçük kız kardeş Mei’nin ve Kittenbus’ın (My Neighbor Totoro’daki Catbus’ın kardeşi) heyecan dolu yolculuklarını konu alan bu film, otobüs ve trenler dahil birçok diğer catbus benzeri araçla ormana uçtukları maceralarını anlatıyor. Aldığı sayısız ödülle başarısı dünya çapında tescillenen, uzun yıllar geçmesine rağmen pek çok ülkede halen gösterimde olan Heidi ve Anne of Green Gables gibi klasikleşen animasyon serilerine imza atan efsane isim Miyazaki, uzun metraj filmlerinde hüzünlü hikayeleriyle yıldızlaşan yan karakterlere özel hazırladığı kısa filmleriyle izleyicisinin tekrar tekrar gönlünü almasını çok iyi biliyor.

TIM BURTON / Vincent (1982)
13 yaşında ilk kısa filmini çeken ve eğitim hayatından hemen sonra Disney’de animatör çırağı olarak kariyerine başlayan Burton, gotik temalarla süslediği korku türünün etkisindeki ilk dönem kısalarının ardından 1982’de yazıp stop motion tekniğiyle hayata geçirdiği filmi Vincent, kariyerinin dönüm noktalarından biri oldu. Edger Allen Poe’nun ürpertici hikayelerinin etkisi altındaki bu film, Burton’ın küçük yaşlardan itibaren izlemeye doyamadığı ve neredeyse takıntı haline getirdiği düşük bütçeli korku filmlerin oyuncusu Vincent Price’tan esinlenen bir kısa animasyon olarak karşımıza çıkıyor. Bize Tim Burton’ın geleceği hakkında adeta bir önizleme sunan bu kısa stop-motion animasyon filmi, olay örgüsü bakımından da klasik Tim Burton gotik temasının etkisini taşıyor. Yönetmenin sonraki çalışmaları içinde yer alacak Nightmare Before Christmas ve Corpse Bride için de bir referans niteliğindeki bu film Vincent Price’ın sesinden şiirsel anlatımı ve siyah-beyaz oluşuyla da etkili bir bütünlüğe sahip. Frankenweenie, Edward Scissorhand, Mars Attacks, Sleepy Hollow, Big Fish, Charlie and the Chocolate Factory ve Corpse Bride filmlerinde gördüğümüz ürkek, çocuksu ve garip diyebileceğimiz tavırları Vincent’ta da gördüğümüz bu erken dönem filmindeki karakter görünüş itibariyle de Tim Burton’a fazlasıyla benziyor. Kendi karakteristik dünyasını, sinema ve edebiyat alanında ilgi duyduğu eserleri ziyadesiyle kendi sinemasına yansıtan Burton’la benzerlik gösteren Vincent, lanetlendiğini, bir daha asla evinden çıkamayacağını ve sonunun geldiğini hisseden, her defasında odaya giren annesinin sesiyle gerçek hayata dönen bir karakter.

WES ANDERSON / Moonrise Kingdom: Animated Book Short (2012)
Bir görüşte tanıyacak kadar kendine has görsel bir dil geliştiren Anderson genellikle live-action filmleriyle bilinse de stop-motion tekniğiyle çektiği Fantastic Mr. Fox ve son filmi Isle of Dogs ile animasyon filmlere parlak örnekler sunmuş bir yönetmen. Bağımsız filmlerden gişe rekortmeni geniş kitle filmlerine uzanan kariyerine çok sayıda kısa film de sıkıştıran yönetmenin bir de kısa animasyonu bulunmakta. Filmlerine eşlikçi kısa filmler yapma alışkanlığına sahip yönetmen Wes Anderson, 2012’de yaptığı Moonrise Kingdom’dan hemen sonra hazırladığı Moonrise Kingdom: Animated Book Short filminde anlatıcı olarak oyuncu Bob Balaban yer alıyor. Uzun metrajdaki ana karakterlerden Suzy'nin sahip olduğu kütüphane kitaplarından oluşan altı hikaye için hazırlanmış altı kısa animasyondan oluşan film, “Okumaktan hoşlanmıyorsanız, bunu kapatmanız gerekir” gibi bir uyarıyla başlıyor. Altı farklı kitap için altı farklı animasyon stiliyle sadece altı haftada tamamlanan film, Anderson’un simetrik, detaycı, nostaljik, her karesi incelikle dolu ve 1960'lar sonu sanatsal hareketlerinden ilham alan çocuksu çizimlere sahip.

RALPH EGGLESTON / For The Birds (2000)
Belki yukarıdaki dört büyük isim gibi bir anda tanıyamayacağınız ancak kariyerine sığdırdığı en bilinen animasyon filmleriyle inanılmaz bir başarı grafiği yakalamış Ralph Eggleston, Pixar Animation Studios'ta animatör, sanat yönetmeni, storyboard sanatçısı ve yapım tasarımcısı olarak hatırı sayılır projede yer aldı. Monsters, Inc., Inside Out, Toy Story, WALL-E gibi filmlerin yaratım sürecinde bulunan, Garfield, Simpsons gibi fenomen serilere hayat veren Eggleston, kendi yazıp yönettiği ilk ve tek kısa filmi For the Birds ile 2001’de En İyi Kısa Animasyon Oscar’ını kucakladı. Pixar Animation Studios tarafından hazırlanan parlak renkleri ve kuşların tüylerinin detaylı hareket ve çizimleriyle dikkat çeken film, süregelen toplum halini kuşlar üzerinden komik bir şekilde yansıtıyor. Birlikte yaşamak, kurallara uymak, üstün ve yöneten olmak, ilgi çekmek gibi sosyal olaylar, bir telefon teline konan kuşların varlık mücadelesi üzerinden incelikle işlenmiş bu filmde ayrıca gerçek hayatta ötekileştirilen karakterlere de bir gönderme yapılıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
18 EYL PZT
-
19 EYL SAL
-
20 EYL ÇAR
-
21 EYL PER
1

18:30

Söyleşi Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi Sergi Konuşmaları: "Spinoza'ya Saygı"

Akbank Sanat

22 EYL CUM
-
23 EYL CMT
1

20:30

Konser Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe

Müze Gazhane

24 EYL PAZ
3

11:00

Konser Yarkın Duo (Nağme Yarkın & Baturay Yarkın)

Sakıp Sabancı Müzesi

14:00

Söyleşi fugamundi x Mert Pekduraner Caz Dinleme Kulübü

Bant Mag. Havuz / Bina

19:00

Atölye Jazz-hop Junction: Da Poet ile Beatmaking Atölyesi

Kolektif House Moda

25 EYL PZT
1

21:00

Konser Al Di Meola

AKM Tiyatro Salonu

26 EYL SAL
2

19:00

Konser Kâmil Özler Trio & Yasemin Özler

Akbank Sanat

20:00

Konser Sub-Rehavi

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

27 EYL ÇAR
4

19:00

Konser Yumi Ito

Akbank Sanat

20:00

Konser Neşet Ruacan, Cem Tuncer, Yarkın Tuncer

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

20:30

Konser Mert Pekduraner

Çevre Tiyatrosu / Semaver Kumpanya

22:00

Konser KAM x Yasemin Mori

Bova

28 EYL PER
2

18:30

Konser Onur Çalışkan

CoBAC Workspace Terrace Garden

21:00

Konser All Night Jazz: BOSQ, Zeynep Erbay, Recep Şencan

Frankhan

29 EYL CUM
2

20:30

Konser Terence Blanchard featuring the E-Collective with Turtle Island Quartet

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

22:00

Konser Ayyuka

Babylon

30 EYL CMT
6

11:00

Atölye Çılgın Çocuk Orkestrası

Akbank Sanat

16:00

Söyleşi Türkiye Caz Ağı Paneli: Müzik Yoluyla Mekânı Kavramak

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

19:00

Konser Hend

North Studio

20:00

Söyleşi Caz'ın Kıtaları

Outro Record Store

22:00

Konser Gabi Hartmann

Babylon

22:00

Konser LoftCaz Plak Seçkisi

Outro Record Store

01 EKİ PAZ
2

18:30

Konser İdil Naz Dönmez & Rüzgar Yıldırım

Alan Kadıköy Amfi Tiyatro

20:30

Konser Ozan Musluoğlu Quartet ft. Kerem Görsev

Alan Kadıköy

02 EKİ PZT
1

20:30

Konser Lakecia Benjamin “Phoenix”

Ses Tiyatrosu

03 EKİ SAL
3

19:00

Konser Wayne Shorter Anısına

Akbank Sanat

20:00

Konser Şevket Akıncı, Mehmet Korkmaz, İlhami Tunç Gençer

Arter

20:30

Konser Sissoko / Segal / Parisien / Peirani “Les Egarés”

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

04 EKİ ÇAR
3

19:00

Konser Zoe Rahman Trio "Colour of Sound"

Akbank Sanat

21:30

Konser Immanuel Wilkins Trio

Babylon

21:30

Konser Tribute to Ella & Louis

Nardis Jazz Club

05 EKİ PER
2

19:00

Konser Bulut Gülen “Bosphorus Train”

Akbank Sanat

21:30

Konser Hidden Orchestra

Babylon

06 EKİ CUM
2

20:30

Konser Ladies and New Standards

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

22:00

Konser Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin & Friends

Babylon

07 EKİ CMT
4

11:00

Atölye Çılgın Çocuk Orkestrası

Akbank Sanat

15:00

Söyleşi Afro-Cuban Jazz: Tarihi ve Bugünü

Akbank Sanat

20:30

Konser Tord Gustavsen Trio

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

22:00

Konser Erik Truffaz "Rollin’ & Clap!"

Babylon

08 EKİ PAZ
3

11:30

Konser Cazlı Brunch

Serenita, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Lokali

16:00

Konser Alara Tütüncü Duo

MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

19:00

Konser Seçil Akmirza & Alp Ersönmez Band

Bizim Tepe

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun