Blog

Doğal şekillerde bulunan “Denge”: Kamufle & Lara Di Lara

Blog
Doğal şekillerde bulunan “Denge”: Kamufle & Lara Di Lara

27.09.2021

Röportaj: Biçem Kaya

2 Ekim Cumartesi günü 31. Akbank Caz Festivali kapsamında Müze Gazhane sahnesinde dinleyeceğimiz Kamufle & Lara Di Lara, pandemi döneminde hayat bulan ilk ortaklıkları Denge, yeniden sahnede olmak ve ortak üretim pratiklerine dair sorularımızı yanıtladı.

Haziran ayının ilk günlerinde Denge EP’sini paylaştınız. A-Bacchus, Da Poet, Barış Demirel gibi isimler de bu çalışmada yer aldı. Bir araya gelip bir EP kaydetme fikri nasıl ortaya çıktı?

Lara Di Lara: Çok planlamadan ve doğal bir şekilde başladı. Kamufle ile birbirimizi müzik yoluyla elbette tanıyorduk ama birebir hiç tanışmamıştık. İkimizin de ayrı ayrı konuk olduğu bir Da Poet konserinin kulisinde tanıştıktan sonra, enerjilerimiz tuttu ve arkadaş olduk. Sonrasında aslında epey de hızlı bir şekilde kendimizi birlikte müzik yaparken bulduk! Başlayınca da değerli müzisyenlerle birlikte gerisi aktı gitti.

Kamufle: Ben zaten Dilara'yı 123 zamanlarından beri biliyordum. Babylon kulisinde ilk defa yan yana geldik ve ben Dilara ile beraber bi single yapmak istiyordum. Dilara’ya 4-5 adet beat gönderdim sonra o 4-5 beat 45 beat’e çıktı ve tamamen doğal bi üretim ve muhabbet sürecinde bulduk kendimizi. Evlerimizde uzaktan demolar göndererek aranjeler yaparak Denge’ye kavuştuk. Ve çevremiz de ki müzisyen dostlarımızla bu projeyi alladık pulladık.

Birbiriniz kişisel üretimlerinde sizi cezbeden, birlikte üretmeye iten ne gibi nüanslar var?

L: Kamufle’nin gerçek bir müzik insanı olduğunu düşünüyorum. Çevrede olan biten bir sürü kalıplaşmış ve birbirine benzer üretimleri takip etmek yerine her zaman kendi dünyasında sesler peşinde biri oluşu beni etkiliyor ve memnun ediyor. Müziklerimiz farklı olsa da hissiyat ve müziğe yaklaşım olarak kesiştiğimize inanıyorum. Birlikte çalışmamızda sağlam bir arkadaşlık kurmamızın da etkisi olduğunu düşünüyorum. Farklı yollara girmekten, yeni şeyler denemekten çekinmeyen iki insan oluşumuz birlikte üretimimizin en belirleyici özelliği olabilir.

K: Dilara'nın tamamen kendine has bir müzik stili olduğuna inanıyorum. Söz yazımındaki derinlik ve gözlem kabiliyeti bence çok nadir görülen bir yetenek. Su gibi bir vokal ama o dinginliğin içinde tıpkı rap müzikte olduğu gibi tehlikeli bir isyan arınıyor. Bence ikimiz de ruhani olarak aynı yolun yolcusuyuz. O bakımdan kader ağlarını Denge EP ile örüverdi.

Denge’de iki farklı üslubun bir aradalığının yarattığı bir dinamizm var. EP’deki bu atmosfer söz yazımı ve besteleme de nasıl bir karşılık buldu? Üretim süreciniz nasıldı?

L: Kendimizden şaşmayıp olduğumuz gibi kendimizi kattığımız için bence bu dinamizm yansıyor. Hiçbir şeyi zorlamadan, kendi üsluplarımızı devam ettirerek bir akış yarattık. Bu akışta fikir alış verişleri, anahtar kelimeler, bazen cümleler, uzun sohbetler, buluşmalar parçaların sözlerini doğurdu. A-Bacchus’ün altyapıları müzikal yolu çizen temel taşlardan biri oldu. Da Poet ve Barış Demirel’in harika dokunuşları da EP’nin tamamlayıcı taşları. Bu yaratım süreci yarı dijital ortamda yarı fiziksel ortamda gerçekleşti diyebiliriz sanırım. Pandeminin de etkisiyle, bir araya gelmenin daha zor oluşu bizi zaman zaman bilgisayar başına itmek durumunda kaldı.

K: Pandemi sürecinde olduğumuz için vokal kayıtlarımızı kendi evlerimizde kaydedip birbirimize gönderdik. Bu aslında ilk defa beraber müzik yapacak iki insan için riskli bir durumdu ama yağ gibi aktı gitti şarkılar. Kısıtlamaların ufak ufak azalmaya başladığı dönemlerde ise yan yana gelip revizeler yapma fırsatımız oldu. A-Bacchus altyapıları üzerine Yiğit Avcı'nın klavye kayıtları, Barış Demirel'in trompet eşlikleri ve Da Poet’in “Hissizleşmiş” şarkısında attığı scrtachler aranje edilerek Denge EP’yi muadili olmayan bir proje hâline getirdi.

Melih Kun’un yönetmenliğinde “Hissizleşmiş”i bir kum ocağının peyzajında, “Gidesim Var”ı ise İstanbul’un keşmekeşine bulanmış hâlde video klipleriyle izledik. Telefon kamerasıyla çekilmiş olmaları da dikkat çekici. Görsel eşlikçilerin yaratımında siz ne ölçüde rol alıyorsunuz?

L: Videoların görsel dünya sürecinde kendimizi Melih’e teslim ettik açıkçası. O tarafın yaratıcısı tamamen kendisi ve süper ekibiydi. Birkaç Zoom toplantısıyla fikirleri konuşup aksiyon aldık. Telefon kamerasıyla bu farklı dünyaları yaratabilmiş olması da ayrıca hayranlık yarattı pek tabi.

K: Ben ilk etapta telefonla çekileceği için tedirgindim. Melih ve ekibi çok güzel bir iş çıkardı. Şarkıları çok iyi analiz edip vermek istediğimiz mesajları görsel olarak çok iyi bir seviyeye çıkarttılar.[1]

Pandemi sırasında Bant Mag. için bir araya geldiğinizde yalnız kalarak da müzik yapabildiğinizi keşfettiğinizi belirtmiştiniz. Aslında bireyselliğin gücünü fark ettiğiniz sırada bir ortak projeye imza atmış oldunuz Denge ile. İleride bir albüm de gelir mi? Bu ortaklığın geleceğine dair nasıl hayalleriniz var?

L: Evet, bireyselliğin gücünü kesinlikle bir kez daha kuvvetli bir şekilde yaşadım ben açıkçası. Normal şartlarda da alışkın olduğum bi şey olsa da elinde olmayan sebeplerden dolayı yalnız kalmak ve bunun sınırları içerisinde yaratmaya çalışmak benim için pozitif bir deneyimdi. Bu bireysellik bir yana, birlikteliğin gücünün de bambaşka olduğunu deneyimleyebilmiş biri olarak, “şartlar madem bizi evlere sokuyor bu şekilde de neden birlikte  olunamasın” diyerek Kamufle ile Denge’yi yarattık. İlerisi için planlarımız var kesinlikle evet! Bir albüme çalışmaya başladık bile. Diğer yandan da sonunda konser verebilir bir ortama gelmiş olmanın verdiği heyecanla Denge konserlerine başladık. En büyük hayalimiz ilk etapta turneye çıkmak ve dinleyiciyle daha sık buluşmak!

K: Ben çok küçük yaşlardan beri rap müzikle uğraşıyorum ve bireysel gücün farkındalığını en iyi bilenlerdenim diyebilirim. Sürekli kendi yağımda kavrulmayı öğrendim yıllar içinde ama aynı zamanda bir hip hop topluluğunda olduğum için aynı dünyada birçok yoldaşımla müzik yaptım. Başka bir boyut ve başka bir dünya da benimle aynı hisleri paylaşan bir kalp ile yan yana gelince birlik, hoşgörü, deneyim ve tecrübenin ne kadar değerli bir şey olduğunu bir kez daha anladım. Dilara ile birlikte yeni bir albüm çalışmasına başladık ve en büyük temennim bu projeyi uzun yıllar beraber yaşatmak. Bir de bol bol konser vermek!

Pandemi sırasında kişisel albümleriniz, Sudaki Çığlık ve 19T’yi yayımlamıştınız. Tam kapanma dönemine denk geldiklerinden dinleyiciyle buluşma kısmı askıda kalmıştı. Yeniden sahnede olabilmek ve 31. Akbank Caz Festivali takviminde yer almak nasıl hissettiriyor?

L: Sanırım beni en çok etkileyen ve mutsuz eden kısmı bu oldu pandeminin. Konser verememek ve hep birlikte olamamak. Şimdi yavaş yavaş da olsa açılmayla, özellikle de Akbank Caz Festivali gibi çok sevdiğim ve saygı duyduğum bir festivalde sahne alacak olmak tabii ki harika hissettirmekle birlikte umudumu arttırıyor! Harika müzisyenlerden oluşan ekibimizle birlikte dinleyici ve seyirciyle buluşmak için çok heyecanlıyım!

K: İkimizin solo albümleri ortalama aynı dönemde çıkmıştı ve ikimiz de aynı sıkıntıdan ötürü yaralanmış bulunduk ama geçti. Akbank Caz Festivali uzun zamandır etkinliklerine gittiğim bir organizasyon. Birbirinden değerli müzisyenler ile beraber böyle bir projede yer almak bir rap müzik icracısı olduğum için beni ayrıca mutlu ediyor! Dilara’yla beraber tüm konuklarımıza jilet gibi ekibimizle beraber unutulmaz bir gün yaşatacağız.

Peki yakın gelecekte Kamufle ve Lara Di Lara’dan nasıl yenilikler bekliyor bizi? İpuçları alabilir miyiz?

L: Sürpriz olsun.

K: Oralar tehlikeli sular! Siper alın bekleyin


Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
26 EYL PZT
-
27 EYL SAL
1

19:00

Konser Emma Rawicz

Akbank Sanat

28 EYL ÇAR
3

19:00

Konser Dans Dans

Akbank Sanat

20:00

Konser Sedef Erçetin Quartet

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

22:00

Konser Burhan Öçal & Istanbul Jazz Ensemble

Dada Salon Kabarett

29 EYL PER
2

19:00

Konser Júlio Resende Fado Jazz Ensemble

Akbank Sanat

21:30

Konser Wonju Lee Quintet

Nardis Jazz Club

30 EYL CUM
4

18:30

Konser Sercan Debelec Quintet

CoBAC Workspace Terrace Garden

19:00

Konser Eda AND “Istanbulisation”

Akbank Sanat

21:30

Konser Aga B

Babylon

21:30

Konser Dilek Sert Erdoğan “Zamansız Şarkılar”

Gregor by The Badau

01 EKİ CMT
6

11:00

Atölye Atölye: Şehir Bize Ne Söyler?Çılgın bir İstanbul’un Ritmi Orkestrası

Akbank Sanat

15:00

Söyleşi Söyleşi: Yeni Medya Çağında Görsel ve İşitsel Deneyimler

HOOD Base

17:00

Konser Nihal Saruhanlı feat. Barış Demirel

HOOD Base

18:00

Konser “Maffy’nin Cazı”: Maffy Falay Tribute Band

Akbank Sanat

18:30

Konser Rana Bulut & Efe Erdem

Alan Kadıköy Amfi Tiyatro

20:30

Konser Çağıl Kaya “Kaygılar Sahnesi”

Alan Kadıköy

02 EKİ PAZ
4

11:00

Konser Can Tutuğ

YENİKÖY PANAYİA RUM ORTODOKS KİLİSESİ AVLUSU

15:00

Söyleşi Dinleme Kulübü "Şehrin sokaklarında yürürken dinleyeceğin bir parça"

POSTANE İSTANBUL

18:00

Konser Kamucan Yalçın Duo

POSTANE İSTANBUL

19:00

Konser Fatih Erkoç Jazz Project

Bizim Tepe, Tepe Majeur

03 EKİ PZT
-
04 EKİ SAL
3

19:00

Konser HÜM

Akbank Sanat

21:00

Konser İmer Demirer Quartet feat. Ayşe Gencer & Sibel Köse

The Badau Akasya

21:30

Konser Mehmet Uluğ Gecesi: Volkan Öktem #7

Babylon

05 EKİ ÇAR
2

21:30

Konser Ofer Mizrahi Trio

Babylon

22:00

Konser Efe Demiral Trio feat. Eren Turgut & Mert Can Bilgin "Kolaj"

Bova

06 EKİ PER
2

20:30

Konser Abdullah Ibrahim (Solo Piyano)

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi

21:30

Konser Portico Quartet

Babylon

07 EKİ CUM
3

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Akbank Sanat

20:30

Konser Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

21:30

Konser Tenderlonious

Babylon

08 EKİ CMT
6

11:00

Atölye Atölye: Şehir Bize Ne Söyler?Çılgın bir İstanbul’un Sıra Dışı Sesleri Orkestrası

İstanbul Oyuncak Müzesi

15:00

Söyleşi Söyleşi: ​​Zamanın unuttuğu isimler

DECOLLAGE ART SPACE

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Akbank Sanat

20:00

Söyleşi Dur! Dinle!: Japonya'da Caz ve Jazzu Kissa

OUTRO RECORD STORE

20:30

Konser RAVI COLTRANE Cosmic Music

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

21:30

Konser Emma-Jean Thackray

Babylon

09 EKİ PAZ
2

15:00

Söyleşi Söyleşi: Antik Çağda Kadın ve Müzik

Zuhal Müzik Kanyon

20:30

Konser Oded Tzur Quartet

Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

10 EKİ PZT
-
11 EKİ SAL
-
12 EKİ ÇAR
-
13 EKİ PER
-
14 EKİ CUM
1

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Akbank Sanat

15 EKİ CMT
2

Çevirimiçi Etkinlik Beyoğlu ve Levantenler - Rinaldo Marmara

Akbank Sanat

18:30

Seminer Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış

Akbank Sanat

16 EKİ PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun